کاربرد ورق گرید 410 و 410s استیل در صنعت

2 dsf

ورق استیل 410 از سری ورق های استنلس استیل 400 خانواده مارتنزیتی است که در ترکیبات شیمیایی آن حاوی 11.5 الی 13.5 درصد کروم می باشد که همین امر قابلیت سخت پذیری آنها را در عملیات های حرارتی بیشتر کرده است. این گرید جزو ورق های استیل بگیر است که خاصیت مغناطیسی داشته و در کاربردهای متنوع و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل عدم عنصر آلیاژی نیکل، قیمت ورق استیل 410 مارتنزیتی نسبت به استیل های آستنیتی سری 300، کمتر می باشد.

مقاومت به خوردگی ورق استیل 410

استنلس استیل 410 از مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی ناشی از آب، هوای خشک، محیط های شیمیایی برخوردار است. همچنین در برابر اسید نیتریک، اسید سولفوریک غلیظ، اسید استیک، اسیدهای غذایی مقاوم می باشد. میزان مقاومت به خوردگی ورق استیل 410S نیز مشابه آلیاژ 410 است که در برابر خوردگی آب شیرین، اتمسفری، اسیدها و برخی مواد شیمیایی مقاومت خوبی را از خود نشان می دهد. ورق استنلس استیل 410S توانایی تحمل حرارت تا دمای 811 درجه سانتی گراد را داشته و از مقاومت به اکسیداسیون خوبی برخوردار است. همچنین می تواند تا 811 درجه سانتی گراد در کاربردهای متناوب، در برابر پوسته شدن مقاومت نماید.

عملیات حرارتی ورق استیل 410

ورق استیل 410 قابلیت تحمل دما تا 650 درجه سانتی گراد را دارد. برای آنیل کردن این گرید، بهتر است که دمای کاری را بین 815 تا 900 درجه سانتی گراد قرار دهیم. استنلس استیل 410 در شرایط آنیل توانایی کشش و شکل پذیری را دارد. انجام عملیات حرارتی فولاد ضد زنگ 410 طی چهار مرحله انجام می شود.

  • عملیات حرارتی آنیل: شامل حرارت دهی آهسته تا دمای 816- 899 درجه سانتی گراد و کاهش دمای کوره و در نهایت قراردهی در هوای خنک
  • عملیات سخت کردن: در دمای 149 -1010 درجه سانتی گراد اتفاق می افتد و برای برای سرد کردن آن بهتر است از روغن یا آب استفاده شود.
  • عملیات تنش گیری: در این مرحله لازم است که به مدت زمان یک الی دو ساعت در دمای 149 تا  427 درجه سانتی گراد انجام شود و در نهایت برای سرد کردن آن از هوای محیط استفاده شود.
  • عملیات تمپر: آخرین پروسه عملیات حرارتی که در دمای 593 تا 760 درجه سانتی گراد به مدت زمان 1  الی 4 ساعت انجام شده و از هوا برای سرد کردن آن استفاده می شود.

شکل پذیری ورق استیل 410

ورق استیل 410 از سری فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی است که در حالت آنیل شکل پذیری خوبی را از خود نشان می دهد.

جوشکاری ورق استیل 410

ورق های استیل مارتنزیتی از جمله ورق استیل 410 با توجه به سختی پذیری شان، قابلیت جوش پذیری محدودی دارند. قبل از جوشکاری این گرید 410، قطعات باید در دمای 150 تا 260 درجه سانتی گراد گرم شوند تا احتمال ایجاد ترک کاهش یابد. ورق استیل 410 نسبت به سایر استنلس استیل های هم خانواده خود، از قابلیت جوشکاری بهتری برخوردار می باشد.

کاربردهای ورق استیل 410

همانطور که گفته شد، از ورق استنلس استیل 410 اکثرا در شرایطی که نیاز به مقاومت در برابر خوردگی و استحکام به سختی، بالا باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو در ساخت تجهیزات لوازم آشپزخانه مانند چاقو و تجهیزات دندانپزشکی (پنس، قیچی، انبرک و….) کاربرد دارد. در ترکیب ورق استیل 410، عنصر آلیاژی کروم باعث می شود تا سطح آن در برابر خوردگی ناشی از آب و اسیدهای مواد غذایی مقاوم باشد و همچنین استحکام و سختی بالا، این فولاد ضد زنگ را به آلیاژی ایده آل برای استفاده در انواع کاربردهای مکانیکی تبدیل نموده است.

قیمت ورق استیل 410

ورق استیل 410 مارتنزیتی نسبت استنلس استیل های آستنیتی سری 300 به خاطر عدم عنصر آلیاژی نیکل و دارا بودن کروم کمتر، از نظر قیمتی پایین می باشد. با توجه به اینکه فولادهای ضد زنگ تولید ایرانی نبوده و یک کالای وارداتی است، میزان موجودیت و عمده بودن یک گرید از دیگر پارامتر هایی است که در قیمت ورق استیل 410 تاثیر گذار می باشد. اما قیمت ورق استیل 410 در ایران به دلیل اینکه کروم کمتری نسبت به گرید 430 دارد، بیشتر است. برای خرید ورق استنلس استیل و اطلاع از قیمت بروز شده شما می توانید با مراجعه به وب سایت تجارت فلز اطلاعات کافی را در خصوص قیمت ورق استیل کسب نمائید.

 

Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *