حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

kiani tf

کیانا کیانی

کارشناس فروش
09196863564
(231) 021-49143
آقای

میلاد مقدم

مدیر فروش
09105450942
(219) 021-49143
آقای رضا نژاد

حسین رضا نژاد

کارشناس خرید
09196863567
(221) 021-49143

درخواست پیش فاکتور

ورق های آلیاژی وارداتی

قیمت روز ورق دیلیدور 400 |

بروزرسانی 30 اردیبهشت 1403

قیمت روز ورق دیلیدور 450 |

بروزرسانی 30 اردیبهشت 1403

قیمت روز ورق دیلیدور 500 |

بروزرسانی 30 اردیبهشت 1403

ورق دیلیدور

ورق ضد سایش Dillidur ساخت کشور آلمان می باشد. شرکتی با نام تجاری Dillinger اولین تولید کننده آن با 50 سال سابقه در زمینه تولید مقاطع آلیاژی به ویژه ورق های ضد سایش فعالیت می کند.این فولاد یک مفهوم آلیاژ متعادل را به خود نسبت داده است که به معنای دارای خواص مکانیکی عالی و در عین حال دارای جوش پذیری خوب می باشد.


ورق دیلیدور برای مشتریانی قابل استفاده می باشد که به دنبال ورقی مقاوم در برابر سایش بسیار بالا و همچنین نازک بودن ورق هم برایشان اهمیت دارد، تا بتوانند به همراه این ورق محصولاتی با دوام، با قابلیت اطمینان،قیمت مناسب و با بهترین عملکرد تولید کنند.


این ورق به روش نورد و از طریق آلیاژ شدن فولاد با کربن بالا و سایر عناصر به نسبت های گوناگون تولید می شوند. مراحل ساخت آن شباهت زیادی به ورق های ضد سایش هاردوکس دارد. دیلینگر طیف گسترده ای از ضخامت های 8 میلی متر تا حدود 200 میلی متر می تواند فراهم کندو به سایر کشورها صادر نماید. فولادهای دیلیدور با سختی از 275 تا 600 برینل در دسترس هستند تا در برابر قرار گرفتن در معرض سایش مقاومت کنند.این ورق ضد سایش در ساخت بیل های با ظرفیت بالا برای استفاده در معادن ، وسایل نقلیه ، ماشین آلات صنعتی  ، سیستم های حمل ،انتقال و اتصال در زمینه های صنعتی و کشاورزی ، ساخت و ساز بزرگراه ها ، بازیافت وکارخانه های فولادی استفاده می شود.

 انواع ورق دیلیدور

ورق ضد سایش دیلیدور در درجه ها و مدل های گوناگونی تولید می شود که بستگی به میزان کربن و سایر عناصر سازنده آن دارد.هر یک از این مدل ها دارای خواص مکانیکی مختلفی از جمله سختی ، چقرمگی و… می باشند و به علت همین تفاوت ها باعث کاربردهای مختلف آن ها شده است.

 ورق های ضد سایش Dillidur از لحاظ درصد کربن در ساختار به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند. Vدارای درصد کربن پایین می باشد و ساختار آن مارتنزیتی است. همان طور که می دانیم در علم متالورژی درصد کربن پایین به معنای چقرمگی بالا است. اما دردسته دیگر این ورق که نوع L می باشد از لحاظ درصد کربن و هم چنین چقرمگی در حالت متوسط قرار گرفته اند. ساختار شیمیایی آنها بینیتی است. نوع C هم دارای بیشترین میزان درصد کربن و در نتیجه کمترین چقرمگی را از خود نشان می دهد.


انتخاب درست در مورد نوع و گرید ورق دیلیدور بستگی به شرایط محیط کاری و استانداردهای تعریف شده در آن دارد. پیش از این که به مقایسه خواص مکانیکی هریک از این گروه بپردازیم بد نیست با مفهوم کلی سیستم سایشی و نقش این نوع ورق ها آشنا شویم. 

در کل هر سیستم سایش به چهار قسمت تقسیم می شود:

الف)بخش فعال(Active Body) : قسمتی از مواد در سیستم که سبب ساییدگی بشود، بخش فعال می گویند.

 ب) بخش غیر فعال(Passive Body): قسمتی از سیستم می باشد که مواد ساینده  روی آن اثر می گذارند.

ج) بخش همراه ثانویه(Accompanying Secondary):در این بخش ترکیبی بین فعال و غیر فعال در سیستم است. برای مثال بهتر،

 می توان به اسیدها اشاره نمود که هم خود عامل ساییدن هستن و هم خودشان تاثیر پذیر می باشند.

 د) محیط اطراف: (Environment) به محیطی که خود عامل سایش باشد،مانند :رطوبت، دما و خشکی بیش از حد(شرایط خارج از استاندارد باشد).

 حال می توانیم به بررسی گرید های مختلف ورق دیلیدور بپدازیم. نکته قابل توجه همان طور که در ابتدا گفتیم مقاومت بالای این ورق در برابر سایش و در عین حال کار پذیری عالی سبب محبوبیت آن می باشد.این خصوصیت مهم سبب استفاده از این ورق در صنایع مختلف می شود. 


طراحان و مهندسین با انتخاب ورق Dillidur در صنایع گوناگون برای ساخت تجهیزات و ماشین آلات صنعتی ،کار خود را راحت تر کرده و می توانند به مواردی دست پیدا کنند که تا قبل از این دشوار بود زیرا با خرید این ورق می توانند از چندین خواص مهم یک جا استفاده کنند و همچنین صرفه جویی در هزینه هم کرده باشند.

به مقایسه خواص مکانیکی هریک از گرید ها در جدول زیر می پردازیم:

۵۰۰ V

۴۵۰ V

۴۰۰ V

۳۲۵ L

۲۷۵ C

ویژگی

خیلی عالی

عالی

عالی

خوب

متوسط

مقاومت به سایش

خوب

عالی

خیلی عالی

خوب

بد

قابلیت جوش کاری

خوب

عالی

خیلی عالی

خوب

متوسط

انعطاف پذیری در دمای پایین

بد

بد

متوسط

عالی

عالی

انعطاف پذیری در دمای بالا

بد

خوب

عالی

عالی

عالی

قابلیت ماشین کاری

خیلی عالی

عالی

خوب

خوب

بد

چقرمگی


ترکیب شیمیایی ورق دیلیدور

ترکیب هریک از گرید ها بنابر میزان کربن با یک دیگر متفاوت می باشد. جدول زیر اشاره کلی به درصد عناصر سازنده دارد، لازم به ذکر است در ورق ضد سایش دیلیدور مقدار ناچیزی فسفر و گوگرد نیز وجود دارد.

C

Si و Mo

Mn

Cr

Ni

V

عناصر سازنده

0.20

0.50

1.80

1.50

0.80

0.08

درصد


دیگر مشخصات مکانیکی ورق دیلیدور 

  • چگالی ورق دیلیدور برابر 7.85 گرم بر سانتی متر مکعب
  • مدول الاستیسیته 210 گیگاپاسکال
  • مقاومت کششی نهایی 1200 مگاپاسکال
  • تنش تسلیم 800 مگاپاسکال

کاربرد ورق دیلیدور

به کاربردهای این ورق آلیاژی بالاتر اشاره داشتیم.در کل در تمامی صنایعی که مقاومت به سایش در آن اهمیت دارد، از این ورق با توجه به عدد سختی برینل آن میتوان استفاده نمود.به بخش مختصری از آن اشاره می کنیم:

  • ماشین آلات خاک برداری
  • ماشین های استخراج معادن
  • اره های بزرگ در صنایع برای برشکاری
  • مخازن

ادامه مقاله