حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

kiani tf

کیانا کیانی

کارشناس فروش
09196863564
(231) 021-49143
آقای

میلاد مقدم

مدیر فروش
09105450942
(219) 021-49143
آقای رضا نژاد

حسین رضا نژاد

کارشناس خرید
09196863567
(221) 021-49143

درخواست پیش فاکتور

ورق های آلیاژی وارداتی

قیمت روز ورق دورستات 400 |

بروزرسانی 30 تیر 1403

قیمت روز ورق دورستات 450 |

بروزرسانی 30 تیر 1403

قیمت روز ورق دورستات 500 |

بروزرسانی 30 تیر 1403

ورق دورستات

ورق دورستات (Durostat) یک ورق کم آلیاژ ضد سایش است که تولید وستالپاین (Voestalpine)اتریش می باشد.این محصول همانند سایر ورق های ضد سایش دارای سختی با برینل های بالا می باشد.این ویژگی مهم فولاد دورستات سبب متمایز کردن آن از سایر فولادهای معمولی می شود.این ورق برای کاربردهای با تنش مکانیکی و میزان سایش بالا قابل استفاده است، همچنین می توان به ویژگی Touphness بالای این ورق در دمای پایین اشاره نمود. ورق فولادی دورستات حتی پس از استفاده طولانی هم دچاره فرسودگی زیادی نمی شوند درواقع عمر طولانی و مقاومت به کارسختی خوبی دارند.


 شرکت وستالپاین با تولید ورق Durostat توانسته مانند برندهای راک استار، هاردوکس، دیلیدور و… یکی از بهترین و معروف ترین ورقه های فولادی ضد سایش جهان را با درجه کیفیت بسیار بالا و کاربردهای مختلف تولید نموده و به سایر کشورها صادر شود.از این ورق ضد سایش در ساخت ماشین آلات صنایع معدنی، سیمانی و فولادی استفاده می‌شود.


عناصر سازنده ورق دورستات

این ورق مقام به سایش ازترکیب عناصری همچون کربن، نیکل، منگنز، مولیبدن، فسفر،سیلیسیوم، کروم و گوگرد و… ساخته شده است.عناصر سازنده و روش ساخت این فولاد سبب ساختارهای ریز دانه ، همگن و همچنین با درجه خلوص بالا شده است .جدول زیرمیزان درصد هر یک از عناصر ساختار را به ما نشان می دهد.

گوگرد

کروم

مولیبدن

نیکل

کربن

سیلیسیوم

منگنز

فسفر

عناصر

0.035

0.6 – 1.4

0.3

0.6

0.24

0.7

1.9

0.035

درصد

گرید های ورق Durostat

ورق ضد سایش دورستات بنابر درجه سختی در سه گرید 400، 450 و  500 برینل طبقه بندی می شود. که هر یک از این گریدها دارای خواص مکانیکی متفاوت با یک دیگر می باشد. به برخی از این خواص در جدول زیر اشاره می کنیم.

الانگیشن

[%]

مقاومت کششی

[MPa]

تنش تسلیم

[MPa]

سختی

[HB]

گرید

10

1.250

1.100

360 – 440

400 دورستات

9

1.400

1.200

410 – 490

450 دورستات

8

1.550

1.300

460 – 540

500 دورستات

ویژگی ها و خصوصیات ورق دورستات

الف)سختی

از مهم ترین ویژگی این فولاد درجه سختی ۴۰۰ تا 5۰۰ برینل است که سبب مقاومت عالی در برابر فشار مکانیکی و سایش می شود.این ورق را از دید برخی مهندسین در صنایع فولاد با نام الماس می شناسند زیرا کاربرد آن بیشتر در مواردی است که درجه سختی و فاکتورهای محیطی شدید و خاص وجود داشته باشند.

دلیل سختی بالا روش تولید این محصول است ، دورستات با خنک شدن سریع بعد از نورد گرم، کوئنچ مستقیم تولید می‌شود. کوئنچ مستقیم مقاومت به ضربه را بهبود می‌بخشد و تشکیل پوسته اکسیدی را کاهش می‌دهد.

ب)چقرمگی و جوش پذیری

این محصول همانطور که اشاره شد چقرمگی(Toughness) بسیار بالایی در دمای پایین دارند و جوش پذیری (Weldability) بسیار خوبی از خود نشان می دهند. جوش پذیری خوب به معناست که با بهینه‌سازی کربن می توان در شرایطی ضخامت ورق پایین است ، دیگر نیازی به فرآیند پیش گرمایش جهت جوشکاری نباشد.

ضخامت ورق ضد سایش  دورستات در مقایسه با ورقه های فولادی معمولی دیگر بسیار کمتر است و در عین حال می تواندمقاومت و پایداری منحصر به فردی در برابر شرایط مکانیکی مختلف و محیط های  بسیار سخت از خود نشان دهد . همین امر باعث شده است ، ورق دورستات ضمن تضمین مقاومت وعمر بالا وزن نهایی آن کاهش یابد که در صنعت نکته بسیار کاربردی است.

 ج)مقاومت به خوردگی

سطح صاف ، کیفیت عالی و تمیزی سطح از دیگر ویژگی های بسیار مهم ورق دورستات می باشد که به دلیل روش نورد گرم پیشرفته شرکت اتریشی  وستالپاین است. لایه محافظ طبیعی که روی سطح این ورق ضد سایش  تشکیل می شود، یک لایه محافظ در برابر خوردگی است که در طی حمل و نقل جلوی آسیب دیدگی های سطحی را می گیرد و نکته قابل توجه این است که حتی می توان آن را از طریق فرآیند سندبلاستینگ بسیار راحت حذف نمود.

د) ماشین کاری

از دیگر ویژگی های این ورق آلیاژی  می توان به قابلیت ماشین کاری (Machinability) آن اشاره نمود.ورق دورستات سازگار با دستگاه های مختلف تولید،برشکاری  و پرداخت کاری می باشند. 

کاربرد ورق دورستات

 فولاد دورستات  همانطور که اشاره کردیم کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد.زمانی  که سختی بالا و در عین حال ضخامت کم اهمیت دارد از این محصول آلیاژی استفاده می شود. همچنین در تولید قطعات کوچک و حتی پیجیده با قابلیت‌های مکانیکی بالا را میسر می‌سازد. به برخی از آن اشاره می کنیم:

  • درصنایع معدن و ساخت ماشین آلات مرتبط
  • صنایع تولید سیمان
  • ماشین آلات کشاورزی مانند بدنه تراکتورها
  • بدنه کمپرسی (Tipper)
  • تخلیه کننده ها صنعتی
  • بدنه ماشین آلات سنگین مانند کامیون ها و تریلی ها
  • ماشین آلات برف روب
  • سیستم های بارگیری و انتقال مواد
  • و غیره.

قیمت ورق دورستات 

 این ورق طبق درجه سختی برینل و همچنین ضخامت قیمت گذاری می شود. هرچه درجه سختی بالاتر قیمت آن افزایش خواهد یافت. البته عوامل دیگری هم نظیر میزان تقاضای بازار، نوسانات ارز، حجم سفارش و سایر موارد نیز بر روی قیمت نهایی این محصول آلیاژی تأثیرگذار هستند.

ادامه مقاله