دو سوم ظرفیت فولاد جهان برای تولید استفاده می‌شود

دو سوم ظرفیت فولاد جهان برای تولید استفاده می‌شود

دو سوم ظرفیت فولاد جهان برای تولید استفاده می‌شود

چین بزرگترین فولادساز جهان محسوب می‌شود که نیمی از تولید فولاد خام را در اختیار دارد. این کشور صنایع فولاد خود را به روش‌های گوناگون حمایت می‌کند که این امر موجب می‌شود قیمت تمام‌شده محصولات آن‌ها کاهش یابد و در نتیجه از رقابت‌پذیری سایر کشورها در بازار جهانی کاسته می‌شود.

نمودار میزان تولید فولاد خام را در چین از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ نشان می‌دهد. همان‌طور که در نمودار پیداست، میزان تولید فولاد خام در این کشور از ۵۷۷ میلیون تن در سال ۲۰۰۹ به بیش از ۸۰۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است. ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷، انجمن جهانی فولاد توافقنامه‌ای را امضا کرد و در آن سیاست‌های چین را مورد هدف قرار داد. کشورهای ژاپن، ایالات متحده آمریکا و در کنار آن‌ها اتحادیه اروپا قصد دارند تا چین را بیش از پیش برای کاهش ظرفیت‌های فولادسازی تحت فشار قرار دهند. در این مبارزه جهانی، نمایندگانی از ۳۳ کشور در برلین ملاقات می‌کنند تا درخصوص عرضه بیش از اندازه این محصول از چین و تبعات ناشی از آن توافق کنند.

نمودار میزان تولید فولاد خام چین
در این توافق احتمال دارد تا از دولت‌ها خواسته شود تا گزارشی از ظرفیت تولید داخلی خود ارایه دهند که به موجب آن، سطوح عملیاتی آن‌ها ۲ تا ۴ بار در سال اعلام شود همچنین اقدامات اصلاحی را انجام دهند و کمک به فولادسازان داخلی و واحدهایی که توانایی ادامه رقابت ندارند را متوقف کنند. مقامات این کار گروه در ماه مارس برای بررسی پیشرفت فعالیت خود برنامه‌ریزی می‌کنند.
هدف اصلی موارد یادشده آن است که چین را وادار به تغییر در سیاست‌های خود کنند. این کشور از سوی بسیاری از دیگر کشورها به کمک برای جبران تلفات فولادسازان خود متهم شده است. اغلب دولت‌های محلی در چین، به واحدهای فولادی کمک می‌کنند. به‌علاوه دولت این کشور، بانک‌های دولتی را تحت فشار عمده‌ای قرار داده است تا از کسب‌وکارها حمایت و در این مسیر از ارایه وام و اوراق قرضه برای جمع‌آوری پول استفاده کنند.
بررسی‌های انجام شده حکایت از آن دارد که ظرفیت جهانی برای تولید فولاد خام در سال ۲۰۱۶، نسبت به دوره ۱۰ ساله قبل آن، رشد ۶۰% داشت و به ۲.۳۸ میلیارد تن افزایش یافت. ظرفیت تولید فولاد چین نیز افزایش ۱۴۰% را تجربه کرد و به ۱.۱۶ میلیارد تن رسید.
این در حالی است که تنها از دوسوم ظرفیت فولاد استفاده می‌شود که حکایت از فزونی داشتن ظرفیت‌های احداث شده نسبت به میزان مصرف و تقاضای جهانی برای این محصول دارد. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که ظرفیت بسیار بالای تولید، رقابت را سخت می‌کند. تولیدکنندگان ناچارند قیمت محصولات خود را کاهش دهند تا درنهایت امکان رقابت داشته باشند. بنابراین تداوم این روند ممکن نخواهد بود و ضرر تولیدکنندگان را به دنبال دارد. گفتنی است، شورای دولتی چین قصد دارد تا ظرفیت فولاد را تا سال ۲۰۲۰ تا حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تن کاهش دهد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید