کاهش قیمت واردات باعث ارزان شدن فولاد نمی‌شود

کاهش قیمت واردات باعث ارزان شدن فولاد نمی‌شود

کاهش قیمت واردات باعث ارزان شدن فولاد نمی‌شود

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: وقتی قیمت های داخلی فولاد از نرخ های جهانی پایین تر است و ظرفیت خالی در کارخانه ها داریم، کاهش تعرفه اثری بر قیمت فولاد نمی گذارد.

سید رسول خلیفه سلطانی از پایگاه اطلاع رسانی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: دولت به دنبال کنترل قیمت ها در بازار است اما درباره فولاد باید توجه داشت مبنای قیمت در همه کشورها، اعم از تولیدکننده و صادر کننده و واردکننده، بهای جهانی است.برای نخستین بار در ایران قیمت فولاد پایین تر از نرخ جهانی آن شده است.خلیفه سلطانی اضافه کرد: ظرفیت تولید فولاد کشور به ۳۲ میلیون تن رسیده است و تا پایان امسال پیش بینی می‌شود تولید فولاد ایران از مرز ۲۰ میلیون تن بگذرد. در بیشتر محصولات فولاد کشور بیش از نیاز داخلی تولید خواهیم داشت که مازاد آن صادر می‌شود و انتظار می‌رود تا پایان امسال به صادرات هشت میلیون تنی در زنجیره فولاد برسیم.

ایران پایین ترین تعرفه واردات فولاد را داراست.
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: ایران پایین ترین تعرفه واردات فولاد را میان کشورهای فولادساز دنیا دارد که این مساله یک تهدید جدی برای صنعت فولاد کشور محسوب می‌شود.چنانچه تعرفه های تازه دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، برای واردات فولاد به این کشور تصویب و اجرا شود، سرازیر شدن صادرات فولاد چین به کشورهایی با تعرفه پایین مثل ایران را مشاهده خواهیم کرد.به اعتقاد خلیفه سلطانی، دولت باید در این زمینه هوشیار باشد و علاوه بر صیانت از تعرفه های کنونی که در چند سال اخیر نظم خوبی پیدا کرده است، روش های ایمن سازی و اقدام فوری را نیز تدوین کند.انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: بررسی عملکرد ۶۶ کشور عضو نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۷ چین به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد خام رقم ۸۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تن را ثبت کرد. جمهوری اسلامی ایران نیز تولید ۲۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تنی را به خود اختصاص داد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید