رشد تولید ورق گالوانیزه

رشد تولید ورق گالوانیزه

رشد تولید ورق گالوانیزه

با توجه به طرح‌های توسعه‌ای آتی تولید ورق گالوانیزه، انتظار می‌رود تا سال ۱۴۰۲ ظرفیت به بیش از ۳میلیون تن در سال برسد. شرکت صنایع هفت الماس ۲ طرح توسعه در دست احداث دارد که ظرفیت‌های قابل توجهی را به مجموع ظرفیت کشور اضافه خواهد کرد.

رشد ظرفیت تولید در آینده با توجه به نرخ متوسط رشد مصرف ورق گالوانیزه در کشور، زمینه‌ساز صادرات خواهد شد.با توجه به طرح‌های توسعه در آینده، پیش‌بینی می‌شود ظرفیت تولید ورق گالوانیزه ایران افزایش یابد. طرح‌های بسیاری جهت افزایش ظرفیت تولید ورق گالوانیزه کشور در دست احداث است؛ اما انتظار می‌رود، تنها تعداد محدودی از این پروژه‌ها ظرف کمتر از ۶ سال آینده به بهره‌برداری برسد. بنابراین احتمال می‌رود برخی از شرکت‌ها، به‌دلیل بروز پاره‌ای مشکلات از قبیل تأمین بودجه، پیشرفت چندانی در پروژه‌های خود حاصل نکرده باشند، اما در صورت رفع موانع گذشته، این روند ممکن است در آینده بهبود یابد و پیش‌بینی فوق را تغییر دهد.

در حال حاضر چندین طرح توسعه در دست احداث است. صنایع هفت الماس طرح توسعه واحد گالوانیزه ورق ضخیم را در دست اجرا دارد که انتظار می‌رود تا ۶ سال آینده به بهره‌برداری برسد. ظرفیت این طرح ۳۰۰ هزار تن در سال است که در صورت بهره‌برداری ظرفیت کشور را به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد. همچنین صنایع هفت الماس طرح احداث واحد تولید ورق گالوالوم را نیز در دست اجرا دارد. با توجه به ۹۵% پیشرفت فیزیکی این طرح از زمان صدور مجوز در مرداد ماه سال ۱۳۹۲ پیش‌بینی می‌شود این طرح طی چند ماه آتی به بهره‌برداری برسد.

ظرفیت تولید ورق گالوالوم این طرح ۱۴۰,۰۰۰ تن در سال است. از دیگر طرح‌هایی که احتمال می‌رود طی یک سال آینده به بهره‌برداری برسند، می‌توان به طرح توسعه گروه صنعتی فولاد بهمن با ظرفیت تولید ۱۸۰ هزار تن ورق گالوانیزه در سال اشاره کرد. صنایع فولاد شهریار تبریز نیز واحدی با ظرفیت تولید ۱۴۰ هزار تن در سال را در دست اجرا دارد که با توجه به پیشرفت فیزیکی طرح انتظار می‌رود این طرح نیز تا سال آتی به بهره‌برداری برسد. در نهایت انتظار می‌رود ظرفیت تولید ورق گالوانیزه ایران تا سال ۱۴۰۲ به بیش از ۳ میلیون تن در سال برسد. در گزارش بررسی روند گذشته ظرفیت ورق گالوانیزه کشور، نرخ بهره‌برداری حدود ۵۰% گزارش شد. با توجه به رشد ظرفیت در آینده و با توجه به نرخ متعادل رشد مصرف ورق گالوانیزه در کشور، به‌نظر می‌رسد آینده صنعت ورق گالوانیزه ایران بیشتر به سمت صادرات متمایل شود.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید