کاهش صادرات سنگ آهن به چین

کاهش صادرات سنگ آهن به چین

کاهش صادرات سنگ آهن به چین

معادن سنگ آهن چین، اغلب از جنس مگنتیت هستند که حاوی حجم باطله فراوان بوده و به صورت مستقیم قابل استفاده نیست. بر همین اساس با توجه به هزینه‌های ناشی از تغلیظ و گندله‌سازی مگنتیت، سهم تولیدکنندگان داخلی از خوراک فولادسازی چین، در حال کاهش است.

چین، کشوری است که ذخایر سنگ آهن زیادی دارد. با این حال، اغلب معادن این کشور، حاوی سنگ مگنتیت هستند و میانگین درصد آهن محتوای آن‌ها حدود ۳۰٪ است. سنگ آهن مگنتیتی، علی‌رغم اینکه محتوای آهن به مراتب بالاتری نسبت به سنگ هماتیتی دارد، به‌ دلیل اینکه اغلب معادن آن، حاوی حجم باطله زیادی بوده و حجم مگنتیت کمی دارند، به صورت مستقیم قابل استفاده در فولادسازی نیست. به همین دلیل پس از استخراج مگنتیت از معدن و انجام عملیات‌های جداسازی و تغلیظ روی آن‌ها انجام شود تا مگنتیت به کنسانتره سنگ آهن تبدیل شود. انجام عملیات اضافی تغلیظ، عامل اصلی بالا رفتن هزینه عملیاتی استفاده از مگنتیت است. بزرگترین تولیدکنندگان سنگ آهن جهان، از ذخایر هماتیتی که حاوی ۶۰% آهن هستند، استفاده می‌کنند. به دلیل محتوای کم سنگ آهن مگنتیتی، اغلب سنگ آهن چین، وارد مرحله تغلیظ می‌شود.

پس از تولید کنسانتره، مراحل زینترینگ و گندله‌سازی انجام می‌گیرد تا محصول نهایی، آماده ورود به کوره فولادسازی شود. از همین رو، اغلب تولید داخلی سنگ آهن چین، از کنسانتره سنگ آهن حاوی ۶۴% تا ۶۶% درصد آهن تشکیل شده است. طبق تخمین مؤسسه CRU، در حال حاضر، ۶۸ درصد از کنسانتره سنگ آهن تولید چین، راهی کارخانه‌های زینترینگ و ۳۲ درصد آن وارد کارخانه‌های گندله‌سازی می‌شود. برای بررسی بهتر، نمودار تولید داخلی سنگ معدنی آهن چین، به تفکیک باطله و سنگ آهن قابل استفاده، در زیر آورده شده است.

جدول تولید سنگ آهن در چین

همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود، تولید سنگ آهن قابل استفاده در چین، از شروع تحولات صنعتی این کشور در سال ۲۰۰۰، روند صعودی خود را آغاز کرد. این روند صعودی در سال ۲۰۱۳، با رسیدن به حجم تولید ۴۴۵,۰۰۰,۰۰۰ تن سنگ آهن قابل استفاده، به اوج خود رسید. از سال ۲۰۱۳ به بعد، حجم تولید با سرعت کمی، در حال کاهش است. به نحوی که تولید سال گذشته، برابر ۲۴۴ میلیون تن بود و برآورد می‌شود که تولید سنگ آهن چین در سال ۲۰۱۱۷، با ۸.۲% کاهش، به ۲۲۴ میلیون تن برسد. مطابق آنچه درباره معادن مگنتیتی بیان شد، در نمودار دیده می‌شود که سهم باطله از تولید سنگ آهن مفید، بسیار بالاست. همچنین، هرچه به زمان حال نزدیک‌تر می‌شویم، سهم باطله از بهره‌برداری معدنی چین، افزایش می‌یابد، به‌طوری که از حدود 50 درصد در سال ۲۰۰۰، به ۷۷ درصد در سال گذشته رسیده است. پیش‌بینی مؤسسه CRU این است که حجم تولید سنگ آهن چین، باز هم کاهش داشته باشد، اما نرخ کاهش آن به مراتب کمتر از سرعت افت تولید سال گذشته خواهد بود. در گذشته، صنعت فولاد چین، اغلب نیاز خود را از منابع تولید داخلی تأمین می‌کرد اما با شروع تحول صنعتی این کشور، در آغاز هزاره سوم، به دلیل افزایش سریع در حجم تولید فولاد، تولید خوراک سنگ آهن داخلی، پاسخگوی نیاز فزاینده فولادسازی این کشور نبود. امروزه چین، تنها 19 درصد از خوراک کارخانه‌های فولادسازی خود را از طریق تولیدات داخلی تأمین می‌کند. پیش‌بینی تحلیل‌گران مؤسسهCRU این است که تا سال ۲۰۲۱، سهم خوراک داخلی فولادسازان چین، به ۱۵% کاهش یابد. علت کاهش سهم تولید داخلی سنگ آهن از بازار تقاضای فولادسازان چینی، پیش‌بینی افت قیمت سنگ آهن در سال‌های آتی است که سبب خواهد شد تولیدکنندگانی که هزینه عملیاتی بالایی دارند، از گردونه رقابت با شرکت‌های بزرگی که از ذخایر هماتیتی برداشت می‌کنند، خارج شوند.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید