گران شدن فولاد

گران شدن فولاد

گران شدن فولاد

در پی اخبار گذشته در رابطه با تثبیت قیمت محصولات فولادی سید رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان این‌که اختلاف میان قیمت داخلی و صادراتی زیاد است از گرانی فولاد در روزهای پیشرو خبر داد.

وی با اشاره به فاکتورهای موثر در قیمت فولاد، اظهار کرد: فولاد مانند طلاست و نرخ‌ آن وابسته به قیمت‌های جهانی و ارز است. در حال حاضر قیمت جهانی هر تن شمس ۵۰۰ دلار بوده که با دلار ۳۷۰۰ تومانی تقریبا معادل ۲۰۰۰ تومان در هر کیلو است، در حالی که آخرین عرضه‌ها در بازارهای داخلی قیمتی معادل ۱۹۰۰ تومان داشته که این نشان‌دهنده اختلاف میان قیمت صادرات و قیمت عرضه داخلی بوده و باید گفت که در این شرایط تولید کنندگان‌ ترجیح می‌دهد که به جای عرضه داخلی به سمت صادرات حرکت کنند.این عضو هیت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ادامه داد درباره زمزمه‌های افزایش قیمت فولاد در روزهای اخیر، ادامه داد: فولادی‌ها برای حفظ خود در بازار چاره‌ای جز افزایش قیمت‌های داخلی ندارند چرا که به هرحال بخشی از مواد اولیه تولید فولاد مانند الکترودهای گرافیتی، فروآلیاژها و قطعات یدکی ماشین‌آلات وارداتی هستند و در قیمت تمام شده محصول فولادی اثرگذار خواهند بود که همین امر باعث می‌شود تا با توجه به افزایش قیمت ارز، قیمت فولاد نیز افزایش پیدا کند.

قیمت میلگرد در ایران (ارزان تر از همجا!!)
این فعال معدنی با بیان این‌که در حال حاضر وضعیت بازار داخلی اصلا مطلوب نیست، گفت: اکنون قیمت‌گذاری‌ها به نحوی است که میلگرد در ایران از همه‌جای دنیا ارزانتر است و نگاهی به آمار این محصول در بازار نشان می‌دهد امسال عرضه میلگرد ۸% کاهش پیدا کرده و تقاضای آن نیز در کل کشور ۱۲% پایین آمده است. متاسفانه سال گذشته وضعیت بازار داخلی به شدت بد بود و امسال نیز این وضعیت بدتر از سال گذشته پیش می‌رود.

شرایط جهانی به نفع شرکت های خصولتی
شهرستانی همچنین با اشاره به افزایش صادرات فولاد و افزایش قیمت‌های جهانی اظهار کرد: شرایط جهانی به هر حال بخشی از وضعیت داخلی را جبران می‌کند اما باید گفت شرایط جهانی بیشتر به سود شرکت‌های خصولتی و شرکت‌های دارای زنجیره کامل تولید فولاد بوده است و امثال فولاد مبارکه و فولاد خوزستان در این وضعیت می‌توانند سود ببرند چرا که به سنگ آهن و انرژی ارزان دسترسی دارند.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید