سنگ‌آهن در انتظار تحولات تحریم

سنگ‌آهن در انتظار تحولات تحریم

بر اساس آمار گمرک در ۴ ماه نخست امسال، ۳ میلیون و ۴۴۱ هزار تن انواع سنگ‌آهن به ارزش ۱۰۶ میلیون و ۱۹۸ هزار دلار از ایران صادر شد.

در این مدت ۹ کشور جهان خریدار سنگ‌آهن ایران بودند که از این بین چین بزرگ‌ترین مشتری این فرآورده معدنی ایران است. در واقع این کشور بیش از ٪۹۲ از سنگ‌آهن صادراتی ایران را خریداری کرده اما پس از اعمال تحریم‌های یک سویه امریکا علیه ایران، تمایل برای خرید سنگ‌آهن ایران از سوی این کشور کاهش پیدا کرد. از دید فعالان این حوزه، خریداران چینی سنگ‌آهن ایران منتظر هستند تا نتیجه تحولات اخیر را مشاهده کنند. نتیجه این انتظار در بازار جهانی، کاهش نرخ سنگ‌آهن صادراتی است. ارزش هر تن سنگ‌آهن صادراتی ایران در ۴ ماه نخست امسال حدود ۳۱ دلار است، در حالی که سنگ‌آهن صادراتی ایران در مدت مشابه سال گذشته حدود ۵۵ دلار خرید و فروش شد.

رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران درباره دلیل اصلی کاهش صادرات سنگ‌آهن ایران، گفت: در ماه‌های نخست سال ۹۷، شرایط خوبی برای صادرات سنگ‌آهن و مشتقات آن مانند کنسانتره و گندله ایجاد نشد. به نظر من با جدی شدن روند تحریم‌ها علیه ایران، نرخ سنگ‌آهن کاهش پیدا کرد و روند نزولی گرفت.
سامانه نیما درباره مواد معدنی و سنگ‌آهن شرایط مشخص و روشنی ندارد، اظهار کرد: کاهش نرخ سنگ‌آهن در بازار داخلی و جهانی به بسیاری از معادن کوچک و متوسط آسیب وارد کرده است، از این‌رو فعالان این حوزه برای فروش این فرآورده معدنی با احتیاط جلو می‌روند و میزان صادرات خود را کاهش داده‌اند تا ببینند در آینده چه اتفاق‌هایی رخ می‌دهد.

وضع عوارض بر خام‌فروشی، باعث بالا رفتن هزینه تولید و صادرات شده است، گفت: این بخشنامه شرایط را برای صادرات معادن کوچک و متوسط سخت و دشوار خواهد کرد. درحال‌حاضر نمی‌توان پیش‌بینی کرد که تحریم‌ها چه شرایطی را برای فعالان این حوزه ایجاد خواهد کرد. با رونق صادرات می‌توان شرایط اقتصادی کشور را بهبود بخشید زیرا به این وسیله، ارز مورد نیاز کشور تامین می‌شود اما شرایط برای صادرات در داخل کشور دشوار شده و مسئولان اجرایی، آنگونه که باید زمینه تسهیل صادرات را فراهم نکرده‌اند.
هزینه‌های تولید و صادرات سنگ‌آهن در ایران افزایش یافته، در حالی که شاهد کاهش نرخ جهانی این محصول هستیم و این مسئله باعث شده نتوانیم در بازار جهانی حضور موفقی داشته باشیم. شرکت‌های چینی، عمده خریدار سنگ‌آهن ایران هستند، گفت: خریداران چینی با اعمال تحریم‌ها احساس خطر می‌کنند، از این‌رو روند خرید را متوقف کردند و چندان به‌دنبال دردسر نیستند.

اکبریان رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران با ابراز نگرانی از بازار فروش مواد معدنی در ماه‌های آینده، گفت: تولیدکنندگان داخلی سنگ‌آهن، توان فروش محصولات را ندارند. همچنین در بازار داخلی و خارجی، تقاضا برای خرید کنسانتره و گندله سنگ‌آهن کمتر شده است. اگر این روند ادامه‌دار شود بدون تردید به تعطیلی معادن سنگ‌آهن منجر خواهد شد.با اشاره به بالا رفتن ظرفیت تولید سنگ‌آهن در کشور، گفت: درحال‌حاضر ایران ۸۰ میلیون تن سنگ‌آهن تولید می‌کند و این آمار بهترین گواه برای موفقیت در تولید سنگ‌آهن است چراکه تا ۳ سال پیش حداکثر ظرفیت تولید سنگ‌آهن در کشور ۴۰ میلیون تن بود. در ۲ سال گذشته تعداد قابل توجهی کارخانه کنسانتره و گندله راه‌اندازی شد و بسیاری از کارخانه‌های فرآوری با دلار ۶ هزار تومانی ساخته شدند، از این‌رو اگر نتوانند بازار داشته باشند بدون تردید با مشکلات اساسی روبه‌رو خواهند شد.این فعال معدنی با بیان اینکه در شرایط فعلی دولت، معدنی‌ها و فولادی‌ها باید با هم همراه شوند، گفت: در شرایط فعلی بهتر است دولت یک بسته حمایتی برای صنعت و معدن تعریف کند و شرایط را برای ادامه حیات معادن و کارخانه‌های فولاد هموار سازد. معدنی‌ها و فولادی‌ها به هم وابسته هستند، از این‌رو با تعامل می‌توان از این مشکل گذر کرد.

خام‌فروشی از دید معدنکاران متفاوت است، گفت: به نظر من عبارت خام‌فروشی در فرآورده‌های معدنی کاربرد چندانی ندارد زیرا هر ماده معدنی نسبت به ماده بالاتر از خود خام به شمار می‌رود. به عبارت دیگر سنگ‌آهن نسبت به کنسانتره، کنسانتره نسبت به گندله و گندله نسبت به آهن اسفنجی، خام به شمار می‌رود. از دید من اینگونه تعاریف از ماده خام چندان درست نیستند.در بازار داخلی با توجه به مزیت‌های نسبی و رقابتی که در کشور وجود دارد باید به سمت ارزش افزوده بالاتر برویم. این مهم زمانی محقق خواهد شد که شرایط مناسب در کشور فراهم شود.
سیاست‌های رئیس‌جمهوری امریکا باعث کاهش نرخ سنگ‌آهن در بازارهای جهانی شده است، ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، بسیاری از مناسبات تجاری و سیاسی جهان را بر هم زد و تنش‌های زیادی در بسیاری از بازارهای جهانی ایجاد کرد. تصمیم‌گیری‌های وی بر بازار سنگ‌آهن نیز تاثیر مستقیم گذاشت و باعث توقف روند خرید سنگ‌آهن از سوی چینی‌ها شد اما باید بگویم اگر کارخانه‌های چینی، تصمیم قطع تولید بگیرند شاهد اتفاق‌های ناخوشایندی در بازار داخلی و خارجی خواهیم بود.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید