صادرات فولاد خام قطر

صادرات فولاد خام قطر

صادرات فولاد خام قطر

قطر در سال ۲۰۱۶ حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کرد. همچنین این کشور در این سال حدود ۱۳۳ هزار تن شمش فولاد خام وارد کرد. تنها تولیدکننده فولاد خام این کشور (قطراستیل) در سال‌های مورد بررسی با حداکثر ظرفیت خود در حال تولید است. اما تجارت فولاد خام این کشور به شدت تحت تأثیر تنش‌های دیپلماتیک سال ۲۰۱۷ این کشور با عربستان و متحدانش قرار گرفت و صادرات فولاد خام آن نیز در این سال به متحدان عربش قطع شد.

کم جمعیت بودن و ساخت‌و‌سازهای ناشی از میزبانی جام‌جهانی بعدی و توسعه سریع زیرساخت‌ها باعث شده تا سرانه مصرف فولاد خام قطر بعد از کشور امارات متحده عربی در رده دوم کشورهای منطقه و بسیار بالاتر از میانگین جهانی (حدود ۳ برابر) باشد. تیره شدن روابط سیاسی قطر با سایر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بر روی حجم صادرات فولاد خام این کشور نیز تأثیرگذار بود، این تحریم‌ها به تولید ناخالص داخلی قطر در سال ۲۰۱۷ آسیب جدی زد، صنعت فولاد این کشور نیز از این بحران اقتصادی بی‌نصیب نبود؛ به‌طوری که صادرات و وادرات قطر در این سال با کاهش جدی مواجه شد.

نمودار صادرات فولاد خام قطر طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ را نشان می‌دهد. تا قبل از سال ۲۰۱۷ و کشمکش‌های سیاسی میان عربستان و هم‌پیمانان منطقه‌ای‌ آن و تحریم تجارت و روابط دیپلماتیک با قطر، امارات متحده عربی اصلی‌ترین مقصد شمش فولاد خام قطر بود.
ولی همانگونه که در نمودار دیده می‌شود در سال ۲۰۱۷ حدود ٪۵۱ از صادرات قطر کاسته شد و صادراتی به مقصد کشورهای عربی صورت نگرفت، در ازای آن کشورهای شرق آسیا مانند فیلیپین، اندونزی و مالزی جایگزین کشورهای منطقه‌ای شده‌اند. حضور قطر در شرق آسیا می‌تواند رقابت در بازاری که ایران نیز به توسعه صادرات در آن چشم دوخته بود را افزایش دهد. البته حدود ۱۰۰ هزار تن از کاهش ۲۹۰ هزار تنی صادرات بیلت فولادی قطر در سال ۲۰۱۷ به دلیل افزایش تولید میلگرد در گروه قطر استیل (به‌دلیل افزایش تقاضای داخلی) بود.

میزان صادرات فولاد قطر در سال ۲۰۱۱-۲۰۱۷

قطر همانند سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس و اتحادیه عرب از سال‌های ابتدایی قرن ۲۱ در صنعت فولاد سرمایه‌گذاری کلانی کرد. این سرمایه‌گذاری‌ها با دو رویکرد صورت گرفت: ۱) تأمین نیاز داخلی ۲) صادرات به منطقه و کاهش وابستگی اقتصادی به درآمدهای نفتی. این کشور تاکنون توانسته با مدیریت یکپارچه و صد البته درآمدهای کلان نفتی، سرمایه‌گذاری خوبی در این زمینه انجام دهد و کارخانجات پیشرفته قطر استیل را توسعه بخشد. در بخش مصرف فولاد خام در این کشور تقریبا تعادل برقرار است و تولید فولاد خام این کشور پاسخگوی تولید میلگرد و سایر محصولات فولادی آن است. واردات در بخش محصولات فولادی (به‌خصوص فولاد ساختمانی) و مواد اولیه (گندله)، بیشتر قابل توجه است؛ به‌گونه‌ای که این کشور در حال حاضر واردکننده این محصولات به‌شمار می‌رود.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید