اخبار مس – ۱

اخبار مس – ۱

اخبار مس – ۱

برنامه‌های تولیدی و توسعه‌ای دو مجتمع مس سرچمه و شهر بابک
مهندس محمدرضا بنی‌اسدی راد مدیرعامل شرکت مس به‌ همراه مهندس علی محمدی عضو هیأت‌مدیره شرکت مس و دکتر «محمدرضا عالی» معاون توسعه و اکتشافات در روزهای ۱۴ و ۱۵ فروردین‌ماه از طرح‌های توسعه‌ای مجتمع مس سرچشمه و شهربابک بازدید کردند.مدیرعامل شرکت مس ضمن دیدار با مدیران مجتمع مس سرچشمه و شهربابک با حضور در معادن چاه فیروزه، معدن دره‌زار، درآلو و همچنین طرح توسعه ذوب و پالایشگاه خاتون‌آباد و سرچشمه از نزدیک روند اجرایی این طرح‌های توسعه‌ای که همگی با هدف افزایش ظرفیت تولید کنسانتره و کاتد شرکت مس در دست اقدام است را مورد بررسی قرار داد.
مدیرعامل شرکت مس درباره اهداف این بازدید دو روزه گفت: این بازدید با هدف تسریع در بهره‌برداری از طرح‌های توسعه‌ای صنعت مس به‌منظور تحقق هرچه زودتر اهداف شرکت مس در برنامه ششم توسعه و افق چشم‌انداز انجام شد.بنی‌اسدی راد با تأکید بر رفع هر چه سریع‌تر موانع اجرای طرح توسعه معادن درآلو، دره‌زار و چاه فیروزه اظهار داشت: با بهره‌برداری از این معادن تا سال ۱۴۰۰ میزان تولید کنسانتره شرکت مس به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند.وی افزود: بااین‌حال، باید افزایش فعالیت‌های اکتشافی شرکت مس به‌عنوان یک راهبرد به‌طور مستمر و مداوم در دستور کار شرکت قرار بگیرد تا با افزایش ذخایر نگرانی برای تولید شرکت مس در سال‌های بعد به‌وجود نیاید.

برنامه های کاربردی برای افزایش ظرفیت تولید شرکت ملی مس
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت : هدف گذاری شرکت ملی صنایع مس ایران باید رسیدن به ظرفیت حداقل ۲ برابر رکورد سالهای قبل باشد.
محمدرضا پورابراهیمی روز پنج شنبه در بازدید خود از مجتمع مس سرچشمه افزود: در سال جاری به واسطه تاکیدات رهبر معظم انقلاب در بحث حمایت از تولید ملی و تاکید بر حمایت از کالاهای داخلی، امیدواریم بتوانیم با همکاری مجلس و دولت و مسئولان نظام، اتفاقات مثبتی را نسبت به سال‌ های گذشته رقم بزنیم و خروجی آن افزایش تولید ملی، نرخ رشد اقتصادی و سرانه رفاه اجتماعی باشد.وی با بیان اینکه استان کرمان در مجموع از استان های با ظرفیت در حوزه اقتصادی کشور است که شرایط خوبی را می تواند در عرصه اقتصاد کشور ایجاد کند، ادامه داد: با وجود شرکت های بزرگ صنعتی همانند شرکت ملی مس و شرکت سنگ آهن گل گهر در استان کرمان، سرانه ما از تولید ناخالص داخلی نسبت به متوسط کشور پایین تر است و این مساله نشان می دهد که باید تلاش بیشتری در مجموعه فعالیت های اقتصادی استان داشته باشیم.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: در شرکت ملی مس فضای جدیدی برای افزایش همکاری ها ایجاد شده و امیدواریم بتوانیم در سال جاری این فضا را به فضای همدلی و همکاری بیشتر تبدیل کنیم که خروجی آن افزایش توانمندی شرکت ملی مس در راستای فعالیت های اقتصادی و اجتماعی باشد.

اعتقاد ما بر این است که شرکت ملی مس به دو تا سه برابر ظرفیت تولید کنونی خود می تواند برسد، ظرفیتی که همه شرکت ها طی سالهای اخیر افزایش دادند و ما در شرکت ملی مس متاسفانه روند منفی داشتیم. وی یادآور شد: شرکت ملی مس در سالهای قبل ظرفیت ۲۳۰ هزار تن کاتد در سال را داشته اما این روند طی سالهای گذشته رشدی نیافته است .پورابراهیمی گفت: این در حالی است که شرکتهای مشابه مس در استان کرمان فعالیت های خود را به دو تا سه برابر افزایش دادند و انتظار ما این بود که شرکت ملی مس بتواند در دولت یازدهم به ظرفیت حداقل ۵۰۰ هزار تن مس کاتد در سال برسد که نه تنها محقق نشد بلکه رکوردهای قبلی با ٪۳۰ تا ٪۴۰ کاهش به شرایط کنونی رساند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست با مهندس رضا بنی‌ اسدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران بیان کرد: شرایط خوبی فراهم است که دولت، مجلس، مجموعه مدیریت شرکت ملی مس و نیروهای پرتلاش آن بتوانند مجموعه فعالیت های خود را دست در دست هم افزایش و ارتقا دهند.

پورابراهیمی با اشاره به دغدغه‌های اساسی در شرکت ملی مس گفت: یکی از این دغدغه‌ها وضعیت آلایندگی است که قاعدتا قبل از رسیدن به سود، تولید و اشتغال، جان انسان‌ها برای ما خیلی مهمتر است.
وی ادامه داد: وضعیت کنونی در مجتمع مس سرچشمه و گزارش هایی که از آنجا در زمینه آلایندگی داشتیم، نگران کننده است بنابراین حتما باید در کوتاه مدت برای آن تصمیم گیری شود. راه اندازی کارخانه اسید را از الزامات مجتمع مس سرچشمه عنوان کرد و ادامه داد: سرمایه گذاری زیادی در این زمینه انجام شده و هر چه سریعتر باید راه اندازی شود، که با توجه به توافق انجام شده امید است تا پایان آذر ۱۳۹۷ کارخانه مذکور به بهره برداری برسد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در شرکت ملی صنایع مس ایران باید حتما فضا را به فضای تخصصی و حرفه‌ای تبدیل کنیم که هم تولید مقرون به صرفه ناشی از فعالیت در حوزه ذوب باشد و هم کاهش آلایندگی را داشته باشد.پورابراهیمی افزایش ظرفیت تولید در شرکت ملی صنایع مس ایران را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به لزوم اصلاح ساختار جدید در این حوزه گفت: معادن کوچک بلاتکلیف ما حتما باید عملیاتی و ظرفیت شرکت ملی مس در کرمان و در سایر استان های دیگر فعال شوند.
وی ابراز داشت: هدف گذاری شرکت ملی صنایع مس ایران باید رسیدن به ظرفیت حداقل دو برابر رکوردهای سالهای قبل باشد و این انتظار حداقلی از این مجموعه بزرگ اقتصادی است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس امروز به همراه احمد انارکی‌ محمدی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی از مجتمع کارخانه‌های مس سرچشمه رفسنجان بازدید کردند.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید