نیاز مهم صنعت فولاد

نیاز مهم صنعت فولاد

نیاز مهم صنعت فولاد

تامین ۱۶۴,۰۰۰,۰۰۰ تن سنگ آهن در سال نیاز مهم صنعت فولاد است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در سند چشم انداز ۱۴۰۴، ظرفیت فولاد کشور ۵۵ میلیون تن پیش بینی شده که مهمترین نکته آن تامین سالیانه ۱۶۴ میلیون تن سنگ آهن است اما اکنون در این بخش فقط حدود ۴۷ میلیون تن ظرفیت داریم.

محمد اتابک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد:هر بخش از فولاد برای خود ارزش افزوده ایجاد می کند. قیمت هایی که امروز برای فولاد محاسبه می شود، درصدی از قیمت شمش فولاد خوزستان را دربرمی گیرد اما این درصدها به گونه ای است که با سرمایه گذاری در توازن نیست.این کارشناس صنعتی اضافه کرد: در بسیاری از موارد، مبنا قرار دادن درصدی از نرخ شمش فولاد خوزستان با دیگر قسمت های زنجیره تولید همخوانی پیدا نمی کند و با نرخ های بین المللی نیز فاصله دارد.

اتابک طرح های فولادی اجرا شده از نیمه سال ۱۳۸۴ تا نیمه سال ۱۳۹۲ را نامتوازن توصیف کرد و گفت: امروز سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان متولی صنعت فولاد معرفی شده است و مسائل زنجیره تولید را از مرحله اکتشاف تا تولید نهایی دنبال می کند.تعیین متولی برای هر بخش پیامد حفظ سرمایه های ملی را به دنبال دارد و اکنون صنعت فولاد از این مزیت برخوردار است.عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از حوزه سنگان (خراسان رضوی) به عنوان بزرگ ترین ظرفیت سنگ آهن کشور نام برد که امروز حرف نخست را می زند و برای کشف ذخایر میلیاردی آن، سرمایه گذاری زیادی شده است.وی گفت: ایمیدرو اکنون برای استخراج ذخایر سنگان سازماندهی لازم را انجام داده و برای اکتشافات آتی آن نیز برنامه ریزی لازم را به عمل آورده است. پیش از این اعلام شد، میزان ذخیره سنگ اهن سنگان بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن است و ایمیدرو نیز از کشف ۵۰۰ میلیون تن ذخیره سنگ آهن قطعی در اکتشافات شرق کشور خبر داد.

براساس گزارش رسمی در زمینه صنعت فولاد، پارسال ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد خام تولید شد که در مقایسه با عملکرد سال ۱۳۹۵ رشد ٪ ۱۹ را ثبت کرد و با توجه به این رقم، سرانه مصرف حدود ۲۶۰ تا ۲۶۵ کیلوگرم است. چنانچه در افق ۱۴۰۴ جمعیت کشور به ۹۰ میلیون نفر برسد، سرانه مصرف فولاد باید به ۶۰۰ کیلوگرم بالغ شود اما این رقم زمینه مصرف ندارد و باید برای ۳۰۰ تا ۳۲۰ کیلوگرم پیش بینی شود.میزان صادرات پارسال فولاد خام حدود ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن بود که نسبت به سال ۱۳۹۵ افزایش ٪۸۴ نشان داد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران یادآوری کرد: ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد، مطابق با تقاضای داخلی نیست و باید بازارهای صادراتی جدیدی در این ارتباط شناسایی شود و برای صادرات حدود ۲۵ میلیون تن فولاد که افزون بر ۴۵ درصد ظرفیت تولید است، چاره ای اندیشید. واقعیت این است که برای صادرات ۲۵ میلیون تن تولیدات فولادی امروز زیرساخت کافی نداریم و باید در این زمینه با شتاب پیش برویم تا هدف چشم انداز ۱۴۰۴ محقق شود.اتابک پیش بینی کرد چنانچه برای صادرات برنامه ریزی نشود، در افق چشم انداز ۱۴۰۴ که میزان فولاد مورد نیاز کشور ۳۰ تا ۳۲ میلیون تن است، تولید با مشکل روبرو می شود.

آنگونه که ایمیدرو اعلام کرده است از هفت طرح فولادی که سال ۱۳۸۵ کلید آنها زده شد اما به دلیل مشکل مالی سال ها متوقف ماند، پنج طرح راه اندازی شده است و انتظار می رود ۲ طرح دیگر تا پایان دولت دوازدهم فعال شود.فولادهای سپیددشت (چهارمحال و بختیاری)، نی ریز (فارس)، شادگان (خوزستان)، میانه (آذربایجان شرقی)، قائنات (خراسان جنوبی)، سبزوار (خراسان رضوی) و بافت (کرمان) هفت طرح فولادی به شمار می رود که برای آنها ظرفیت های ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن پیش بینی شده است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید