نوسان قیمت فولاد در ۱۰ روز

نوسان قیمت فولاد در ۱۰ روز

نوسان قیمت فولاد در ۱۰ روز

بازار فولاد بیش از ۱۰ روز است که با تحرکی جدید رو‌به‌رو شده است هرچند که این روند افزایشی حتی از اواسط ماه رمضان آغاز شد ولی با یک پله تثبیت و صعود مجدد، به سطوح فعلی دست یافت.

رشد بهای شمش به بهانه افزایش قیمت قراضه و آهن اسفنجی، تعهد فروش برخی از واحدهای تولیدی، بیم و امید به رشد بهای جهانی فولاد و نوسان قیمت دلار در بازار آزاد، توجه به بازارهای صادراتی، وقفه عرضه داخلی برخی از تولیدکنندگان و عدم تمایل به فروش به هر دلیل و در نهایت افزایش تقاضای داخلی در روزهای گذشته را می‌توان از واقعیت‌های این بازار به‌ شمار آورد که در نهایت شرایط فعلی را رقم زده است.
دلیل اصلی رشد قیمت‌ها در بازار فولاد، رشد بهای شمش عنوان شده ولی در کنار افزایش قیمت‌ها در بازار مصنوعات نوردی، شاهد رشد قیمت سایر تولیدکنندگان مقاطع نیز بودیم که نشان می‌دهد جریان غالب در بازار به‌صورتی فراگیر به سمت افزایش نرخ گام برداشته است. این در حالی است که افزایش قیمت‌های پیشنهادی میلگرد و حتی تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان و حتی میلگرد نیشابور (‌فولاد خراسان) کمتر از جریان غالب در بازار میلگردهای نوردی بوده که نشان می‌دهد این محصولات وضعیتی منطقی‌تر دارند.

رشد قیمت‌ها که برای برخی از واحدهای تولیدی به ۹۰ تومان در یک روز هم رسید قطعا منطقی و طبیعی نیست آن‌هم در شرایطی که بیش از ۱۰ روز رشد ممتد قیمت‌ها را تجربه کردیم. هرچند جهش‌های عجیب قیمتی خود دلیلی برای عدم تمایل به فروش است ولی باز‌هم چهره‌ای مخدوش را از بازار ارائه می‌کند. ضعف عرضه شمش نیز در گفت‌وگو با فعالان بازار برای آنها محرز است هرچند که تعهد فروش را نیز مطرح می‌کنند یعنی برخی از واحدهای تولید شمش تولید آینده خود را نیز به فروش رسانده‌اند و کالایی برای فروش وجود ندارد. از سوی دیگر واحدهای تولید میلگرد نیز قراردادهایی برای صادرات منعقد کرده‌اند که باز‌هم عرضه میلگرد به بازار داخلی را با وقفه رو‌به‌رو ساخته است.

این در حالی است که روز دوشنبه عرضه ۱۱۰ تن سبد میلگرد ۱۰ تا ۳۲ فولاد آذربایجان در بورس کالا به‌صورت نقدی و با قیمت ۱۵۵۰ تومان نیز مورد داد‌و‌ستد قرار نگرفت. همین کالا در بازار آزاد بین ۱۶۹۰ تا ۱۷۲۰ تومان برای تحویل از انبار تهران در روز گذشته پیشنهاد نرخ شد. به‌نظر می‌رسد بدگمانی اهالی بازار به دورنمای قیمت‌ها جدی‌تر از چیزی باشد که به‌ نظر می‌رسد هرچند که انتظار برای رشد بیشتر قیمت‌ها و جو روانی ایجاد شده، خود عاملی جدی برای ادامه رشد قیمتی است اما نرخ‌های بالای ۱۷۰۰ تومان از حمایت بازار برخوردار نبوده است.

در هر حال خرید در شرایط فعلی تنها ریسک سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد هرچند که توقف رشد قیمت‌ها نیز می‌تواند ضربات مهلکی را به بازار وارد سازد یعنی رواج بدبینی را منجر شده و خروجی مشخصی جز سقوط قیمت‌ها را در پی نخواهد داشت. با توجه به تمامی این موارد باید گفت که وضعیت بازار حالتی مبهم و نگران‌کننده داشته که در نهایت منافع اکثریت فعالان بازار را تامین نخواهد کرد زیرا ظرفیت‌های تولیدی در کشور به‌صورت کامل و جامع مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرد. نیاز به بازتعریف مکانیزم‌های تولیدی و حتی اعمال مدیریت توسط انجمن‌های بخش خصوصی به ضرورت این روزهای بازار فولاد تبدیل شده است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

جستجو کنید