صادرات سنگ آهن در ۹ ماه امسال

صادرات سنگ آهن در ۹ ماه امسال

صادرات سنگ آهن در ۹ ماه امسال

آمار صادرات ۹ ماهه امسال که از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران منتشر شده، نشان می دهد که سنگ آهن هماتیت دانه بندی به ارزش ۷۶۵ میلیون دلار، پنجمین کالای شاخص صادراتی کشور در این مدت بود.

بر اساس گزارش جدول آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران طی ۹ماهه امسال میزان استخراج سنگ آهن از واحد های بزرگ و شاخص معدنی ( چادر ملو (یزد)، گل گهر (کرمان)، سنگان ( خراسان رضوی )، جلال آباد، سیرجان، مرکزی، ماهان، چاه گز به بیش از ۴۳,۷۲۱,۰۰۰تن رسید. همچنین در دوره این گزارش میزان سنگ آهن تولیدی واحدهای مزبور افزون بر ۲۴ میلیون و ۹۱۴ هزار تن ثبت شده است. آمارها نشان می دهد کمترین رقم استخراج واحدهای یاد شده در خرداد ماه امسال بیش از ۴ میلیون و ۹۱ هزار تن و بیشترین آن مربوط به ماه آذر با رقم افزون ۶ میلیون و ۱۶۳ هزار تن بود.

جمهوری اسلامی ایران در افق چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد کشور را ۵۵ میلیون تن هدف گذاری کرده که برای تحقق این برنامه نیاز به ۱۶۰,۰۰۰,۰۰۰ تن سنگ آهن دارد.آمارهای منتشر شده حاکی است، نه ماهه سال ۹۶ بالغ بر ۱۲.۵ میلیون تن سنگ آهن به صورت دانه بندی و کنسانتره صادر شد که ارزش آن حدود۷۰۰ میلیون دلار بود. برآورد می شود که میزان صادرات سنگ آهن در یک دوره یکساله به رقم حدود هفده تا هجده میلیون تن برسد .

آهن محتوای مقدار صادرات ۱۷ تا ۱۸ میلیون تن سنگ آهن، حدود ۱۰.۴ میلیون تن برآورد می شود و نرخ های جهانی فولاد نیز ارقام پرنوسانی است. اکنون ظرفیت فولاد کشور حدود ۳۰ میلیون تن اعلام شده و با روند فعلی انتظار می رود میزان تولید فولاد تا پایان امسال به رقم ۲۲ میلیون تن برسد .پیش بینی شده امسال حدود ۶ تا ۸ میلیون تن فولاد خام ( میانی ) صادر شود که این امر ناشی از نبود تقاضا برای فولاد در داخل کشور است .

کارشناسان اقتصادی برآورد کرده اند برای افزایش تولید فولاد به میزان سالانه ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ، برای مصرف این مقدار در داخل تولید ناخالص داخلی باید رقم ۱۰۰۰ میلیارد دلار باشد ، درحالی که در ایران این رقم اکنون حدود ۴۰۰ میلیارد دلار است . آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد در دوره هفت ماهه امسال تولید سنگ آهن به رقم ۱۹ میلیون و ۵۸۷.۲ هزار تن رسید و نسبت به عملکرد دوره مشابه پارسال که رقم ۱۸ میلیون و ۸۲۷.۴ هزار تن بود، ۴٪ رشد داشت.میزان ذخیره اکتشافی سنگ آهن کشور افزون بر ۳.۱ میلیارد تن ذکر شده که از این رقم ۲.۴ تا ۲.۶ میلیارد تن به عنوان ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است .

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید