مصرف روی در ایران

مصرف روی در ایران

مصرف روی در ایران

یکی از نشانه‌های توسعه‌یافتگی کشورها سرانه مصرف فلزات پایه از جمله روی است؛ به‌طوری که در کشورهای پیشرفته سرانه مصرف این فلز به حدود ۴ کیلوگرم می‌رسد. حتی ترکیه حدود ۳ کیلوگرم روی به‌ ازای هر نفر مصرف می‌کند. این در حالی است که در ایران بیش از نیمی از تولیدات صادر می‌شود و بخش مصرف‌شده نیز در بورس کالا عرضه نمی‌شود. آمار معامله ۶۸۰ تنی در ۹ ماه نیز خود گواه این موضوع است.

فلز روی از جمله فلزاتی است که بازارهای متنوعی دارد و در بسیاری از صنایع و بخش‌ها مصرف می‌شود. اما عمده کاربرد این فلز در صنایع گالوانیزه است که حدود ۵۰ تا ۶۰ % را شامل می‌شود.ورق‌های فولادی گالوانیزه نیز در بخش‌های مختلفی مانند خودروسازی، لوازم خانگی و ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرد که در کشورهای پیشرفته حدود ۵ تا ۲۰ درصد از تولیدات محصولات نهایی فولادی را شامل می‌شود. اهمیت ورق های گالوانیزه در صنایع خودروسازی و ساخت‌وساز به اندازه‌ای است که با رشد این 2 صنعت در کشورهای پیشرفته و چین، میزان مصرف روی نیز به‌میزان قابل توجهی افزایش یافته و این شرایط موجب شده است که میزان مصرف روی در دنیا از تولید آن بیشتر شود و با توجه به تقاضای بیش از عرضه، قیمت روی، به‌صورت نجومی افزایش یابد. شرایط در بازارهای روی در دنیا در بهترین وضعیت ۱۰ سال گذشته قرار دارد و تولیدکنندگان این فلز روزهای خوبی را پیشت سر می‌گذارند.

شرایط تولیدکنندگان روی در ایران نیز بسیار مطلوب است و اغلب آن‌ها در سال ۱۳۹۶ توانسته‌اند تا به اینجا پیش‌بینی‌های فروش خود را محقق سازند، اما نکته قابل توجه در مورد صنعت روی ایران این است که بخش عمده این فلز از کشور صادر می‌شود. این یعنی با وجود معادن و کارخانه‌های فراوان و ظرفیت نصب شده ۴۵۰,۰۰۰ هزار تنی روی در کشور، میزان تولید و مصرف روی در ایران بسیار پایین است و حتی به یک‌چهارم کشور همسایه یعنی ترکیه نیز نمی‌رسد. صنایع گالوانیزه و مصرف‌کنندگان این محصول نیز در ایران پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نداشته‌اند. بنابراین میزان مصرف گالوانیزه در ایران کمتر از ۲% است و این موضوع باعث کاهش مصرف داخلی روی می‌شود. ضمن اینکه اغلب تولیدکنندگان روی دولتی نیستند و خود را ملزم به عرضه روی در بورس کالا نمی‌دانند. بنابراین مصرف پایین روی در کشور و عدم التزام تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان روی به حضور در بورس کالا باعث می‌شود که میزان معاملات این فلز اساسی در بورس کالا بسیار پایین‌تر از حد انتظار باشد.

نمودار حاکی از آن است که طی ۹ ماه ابتدای سال ۱۳۹۶، تنها یک هزار و ۳۰۰ تن روی در بورس کالا عرضه شد که تقاضای ۶۸۰ تنی داشت و در نهایت به همین میزان معامله صورت گرفت. این در حالی است که طی مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ تن روی در بورس کالا عرضه شده بود که از این میزان یک هزار و ۳۷۰ تن مورد معامله قرار گرفتند. بنابراین در بخش تقاضا و مصرف روی هنوز کشور به حد کشورهای پیشرفته نرسیده است.

جدول بورس معاملات کالا فلز روی

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید