مس در بازار بورس

مس در بازار بورس

مس در بازار بورس

معاملات مس در بازار بورس کالا کاهش یافت

بازار مس در ایران همواره با مازاد عرضه مواجه بود و تقاضا برای محصولات مسی در بازار کمتر از عرضه بود. این شرایط از پاییز سال گذشته تغییر کرد و روند معکوس به خود گرفت؛ به‌طوری که تمامی عرضه‌های مس در بورس کالا به فروش می‌رفت و در موارد متعددی تقاضا بیش از ۲ برابر عرضه بود. اما از میانه شهریور ماه سال جاری و با افزایش مجدد عرضه ، به‌نظر می‌رسد که باز هم مازاد عرضه در بازار رخ داده است به‌طوری که هفته گذشته بیش از یک هزار و ۶۰۰ تن مس در بازار بدون معامله باقی ماند.

فزایش چشم‌گیر قیمت مس در بازارهای جهانی تا ۶,۹۰۰ دلار در هر تن، موجی از تردیدها را در میان خریداران برای آینده بازار به‌وجود آورد؛ چرا که قیمت یاد شده بالاترین قیمت طی ۳ سال گذشته بود و حتی شیب آن نیز طی سال‌های اخیر بی‌سابقه بود. بنابراین بسیاری از معامله‌گران و خریداران مس در بازار تا حدی دست از خرید برداشتند و منتظر ماندند تا قیمت این فلز اساسی تعدیل شود. البته طی هفته گذشته قیمت هر تن از این فلز با ۵۰۰ دلار کاهش به بهای ۶,۴۰۰ دلار در هر تن رسید.

در بازار ایران نیز قیمت مس به‌شدت و همپای قیمت جهانی افزایش یافت و در کنار آن عرضه مس در بازار نیز افزایش یافت. اما شرایط بازار تغییر کرد و دیگر از شوق خرید و صف‌های طولانی تقاضا خبری نبود، حتی کاهش قیمت هم تأثیری نداشت و معامله‌ای صورت نگرفت؛ به نظر می‌رسد بازار مس درحال بازگشت مجدد به مازاد عرضه است.

معاملات مس در بازار بورس

جدول میزان عرضه و تقاضا مس نیز در این رابطه نشان می‌دهد که با وجود عرضه ۲,۸۰۰ تن محصولات مس در بازار، تنها ۱,۳۰۰ تن تقاضا وجود داشت و ۱,۲۰۰تن محصول نیز مورد معامله قرار گرفت. در این میان ۱,۴۰۰ تن کاتد مس از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران در بازار عرضه شد که تقاضایی در حدود ۱,۱۰۰ تن داشت و ۱,۰۰۰ تن نیز مورد معامله قرار گرفت. البته ناگفته نماند که ۴۰۰ تن از این عرضه، به کاتد لیچینگ اختصاص داشت که با کاتد ذوب و پالایشگاه متفاوت است و به گفته برخی از متقاضیان دارای ناخالصی‌های بیشتری نسبت به کاتد ذوب است. در حالی که قیمت‌گذاری صورت‌گرفته در مورد کاتد لیچینگ همان قیمت کاتد معمولی است و به این خاطر خریدی صورت نگرفت. در همین حین مفتول نیز با وجود عرضه ۱,۴۰۰ تنی، تنها ۲۲۰ تن تقاضا داشت و ۲۰۰ تن از آن مورد معامله قرار گرفت. بنابراین به‌نظر می‌رسد که خریداران در نیمه‌ اول سال اغلب خریدهای خود را انجام دادند و برای نیمه دوم آماده می‌شوند. در نتیجه این دوره گذار، تقاضا و معاملات مس کاهش یافته است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید