مدیریت صنعت آلومینیوم

مدیریت صنعت آلومینیوم

مدیریت صنعت آلومینیوم

هوشنگ گودرزی رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران می‌گوید: این ماه‌ها صنعت آلومینیوم متولی ندارد و به کلی رها شده است.

وی افزود با بیان اینکه سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در قبال صنایع آلومینیوم کاملا منفعلانه است، پس از انتخابات تا همین روزها هیچ کس در سیاست منسجمی در قبال صنایع آلومینیوم نداشته و متولی آن مشخص نیست و در حالی که هدف‌گذاری برای سال ۱۴۰۴ برای آلومینیوم تولید ۱.۵ میلیون تن در سال است امروز تولید این محصول فقط ۴۰۰ هزار تن است.

نابسامانی در حوزه آلومینیوم به صنایع پایین دستی آن آسیب زده است، گفت: ما می‌دانیم که در حوزه آلومینیوم دو محور اصلی وجود دارد که یکی از آنها شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) است که یک شرکت دولتی با سیاست‌های دولتی است و سیاست‌های موجود در این بخش باعث شده که صنایع پایین دستی دچار صدمه شوند و حتی تعدادی از آنها به سمت ورشکستگی بروند.

صنایع آلومینیوم در این چرخه، تولیدکننده ایرانی از دو ناحیه آسیب می‌بیند. اولین موضوع این است که تولیدکننده رقیب خارجی از مواد اولیه ارزان‌قیمت ایرانی استفاده می‌کند و گوی رقابت در بازار را از تولیدکننده ایرانی می‌رباید.یکی دیگر از معضلاتی که با آن مواجه هستیم، عدم رعایت عدالت در ارائه شمش آلومینیوم در بازار داخلی و بازار صادراتی است، چرا که شاهد هستیم که قیمت ارائه شده به بازاری مانند بازار ترکیه پایین‌تر از قیمتی است که در بازار داخلی ارائه می‌شود.

مورد دیگر این است که به خاطر کمبود بازار و کاهش تقاضا تولیدکننده ایرانی مجبور است از بخش کوچکی از ظرفیت‌ تولید خود استفاده کند که این امر هزینه تولید را بالاتر می‌برد و مجموع دو موضوعی که ذکر شد، یک تولیدکننده صنایع پایین‌دستی آلومینیوم را تحت فشار قرار داده و تضعیف می‌کند.ایران یکی از کشورهای مستعد برای فعالیت در حوزه آلومینیوم به عنوان یکی از صنایع انرژی‌بر است، بیان کرد: موضوعی که در حوزه آلومینیوم اهمیت دارد این است که ۳۰ درصد از هزینه تمام شده تولید آلومینیوم را انرژی و برق تشکیل می‌دهند به طوری که می‌بینیم کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس به طور میانگین سالانه پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن آلومینیوم تولید می‌کنند در حالی که ایران با تمام ذخایر انرژی برق و گازی که در اختیار دارد به خاطر سوء مدیریت و عدم‌ سیاست‌گذاری صحیح فقط ۴۰۰ هزار تن آلومینیوم تولید می‌کند.

این فعال صنایع آلومینیوم با اشاره به فعالیت‌هایی که در حوزه آلومینیوم در حال صورت گرفتن است، گفت: گرچه همکاری‌هایی در مناطق آزاد با هند شروع شده است و شهرک‌های صنایع انرژی‌بر تاسیس شده که می‌تواند میزبان صنایع آلومینیوم باشد اما ما این فعالیت‌ها را جزیره‌ای تفسیر می‌کنیم که فاقد سیاست‌گذاری‌های کلی و متولی مشخص هستند.

رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران با اشاره به چشم‌انداز آلومینیوم به ایران گفت: در حال حاضر مجموعه المهدی در حال بهره‌برداری است و حدودا دو شرکت دیگر نیز در زمینه آلومینیوم در حال ایجاد هستند که اگر به ثمر برسند، امکان این وجود دارد که نهایتا تولید آلومینیوم ایران را در سال ۱۴۰۴ بتوانیم به ۷۰۰ هزار تن در سال یعنی چیزی کمتر از نصف هدف‌گذاری انجام شده برسانیم.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید