واردات و صادرات لوله‌های حفاری

واردات و صادرات لوله‌های حفاری

رکود حال حاضر در صنعت نفت و گاز، باعث کاهش سطوح فعالیت‌‌های اکتشاف و توسعه شده و تجارت محصولات مرتبط با این صنعت را تحت تأثیر قرار داده است. در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ به‌دلیل سقوط قیمت هر بشکه نفت از حدود ۱۰۰ دلار به حدود ۵۰ دلار، حجم تجارت جهانی لوله‌های حفاری بدون درز نیز حدود ٪ ۵۲ کاهش داشت. حجم تجارت این محصولات در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷، با روند کاهشی مواجه بود؛ به‌طوری که در ۳ سال اخیر کمی بیش از ۲۰۰ هزار تن بود که کمترین میزان در ۱۰ سال اخیر به‌شمار می‌رود. گفتنی است که چین از بزرگ‌ترین صادرکنندگان این محصول در دنیا است؛ آمریکا و روسیه نیز از بزرگ‌ترین واردکنندگان این محصول هستند.

در نمودار ترکیب صادرکنندگان لوله‌های حفاری و سهم هر کدام از این کشورها از حجم تجارت جهانی لوله‌های حفاری طی سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷ نشان داده شده است. چین با ۹۳ هزار تن صادرات، سهم ٪۴۴ و ایالات متحده آمریکا با صادرات حدود ۳۵ هزار تن سهم ۱۶ درصدی از تجارت سال ۲۰۱۷ داشت.
در مقایسه با تجارت سال ۲۰۱۰ سهم چین حدود ۱۶ درصد افزایش داشت که این افزایش به‌دلیل رشد اقتصادی همه جانبه چین و هزینه‌های تولید و کارگری پایین آن طی دهه اخیر بوده و باعث شده این کشور در تولید و صادرات کالاهای متنوع در دنیا سهم خود را افزایش دهد. کشورهای هند، ژاپن و انگلستان که سهم حدود ۵ درصدی از صادرات در سال ۲۰۱۰ داشتند در تجارت سال ۲۰۱۷ موفق به کسب سهم چندانی نشدند. صادرات عربستان نیز در سال ۲۰۱۷ با کاهش رو به رو شد که احتمالا به‌دلیل افزایش نیاز داخلی آن بوده است.

کشورهای صادر کننده لوله حفاری

در جهان شرکت‌های محدودی (حدود ۱۰۰ شرکت) به تولید لوله‌های حفاری مشغول هستند که عمدتا در کشورهای چین، آمریکا، ژاپن، کانادا، آلمان، فرانسه قرار دارند. در نمودار ۲ سهم کشورهای واردکننده لوله‌های حفاری از تجارت سال ۲۰۱۷ نشان داده شده است. روسیه و آمریکا با واردات حدود ۴۰ هزار تن، بزرگ‌ترین واردکننده این محصول بودند. لازم به اشاره است که کشورهای آمریکای شمالی و روسیه به‌دلیل فعالیت‌های تحقیقاتی و اکتشافی مرتبط با نفت شیل، در حال حاضر از بزرگ‌ترین بازارهای لوله‌های حفاری شناخته می‌شوند و با توجه به برنامه‌های ایالات متحده و روسیه در این منطقه پیش‌بینی می‌شود این تقاضا تا سال ۲۰۲۰ نیز روند صعودی داشته باشد.

نفت شیل یک جایگزین برای نفت خام معمولی است. با این حال، استخراج نفت از سنگ نفت (منابع شیل، Shale) هم از نظر مالی و هم از لحاظ اثرات زیست محیطی پرهزینه‌تر از تولید نفت خام متعارف است. هزینه استخراخ هر بشکه نفت از منابع معمول دنیا (مثل عربستان) حدود ۱۰ دلار است ولی با تکنولوژی فعلی هزینه استخراج نفت شیل حدود ۷۰ دلار است، البته گفته می‌شود ایالات متحده با ارتقا تکنولوژی این هزینه را به ۳۰ تا ۴۰ دلار رسانده است و باعث شده تا استخراج نفت شیل به مراحل تولید انبوه نزدیک شود. بیشتر منابع نفت شیل در ایالت کلرادو آمریکا واقع شده است.

کشورهای واردکننده لوله های حفاری

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید