فولاد ایران بعد از تغییر اسناد حمل وارد هندوستان می شود/ اخطار انجمن فولاد هند؛ رقابت پذیری فولادسازان هندی در خطر است

فولاد ایران بعد از تغییر اسناد حمل وارد هندوستان می شود/ اخطار انجمن فولاد هند؛ رقابت پذیری فولادسازان هندی در خطر است

کیوان جعفری طهرانی در کانال تلگرامی خود نوشت: یک مدیر اجرایی در یکی از واحدهای بزرگ تولیدکننده فولاد اعلام کرده در ماه مارس سال جاری حدود 65 هزار تن فولاد عمدتا شامل ورق گرم فولادی وارد هند شده است پس از آنکه جواز صادراتی در امارات تغییر یافته است.

اگرچه این مجوزها به نظر واقعی می رسند اما بررسی دقیق آنها نشان می دهد مبدا حمل آنها ایران است که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد.

به گفته منابع صنعتی، شروع ناگهانی صادرات فولاد توسط امارات که سال ها واردکننده فولاد بوده و تغییری در تولید نداشته، تعجب آور بود. انجمن فولاد هند (ISA) که نماینده تولیدکنندگان فولاد این کشور است مسئله دور زدن تحریم های آمریکا را با وزارت فولاد، وزارت امور خارجه و وزارت تجارت و انجمن بانک های هند (IBA) را مطرح نموده است.

براساس نامه نگاری های انجمن فولاد هند، قیمت واردات از ایران به گونه ای است که رقابت پذیری فولادسازان هندی را مورد تهدید قرار داده است. 

محموله های صادراتی از ایران به قیمت حدود 450 دلار در هر تن قیمت گذاری می شوند و پس از تعرفه واردات و سایر هرینه ها، هزینه ترخیص شده آنها به 512 دلار معادل 36,350 روپیه می رسد.

 در مقایسه با این نرخ ها، واردات از چین در ماه مارس 2019 تقریبا 586 دلار است که ارزش تقریبی آن به 41,600 روپیه می رسد.

 این امر نشان می دهد که واردات فولاد از ایران با تخفیف حدود 52,40 روپیه در هر تن صورت می گیرد.

انجمن فولاد هند قصد دارد تمام واردات فولاد از ایران را متوقف کند چراکه این تجارت نقض شدید تحریم های آمریکاست و می تواند اقدام متقابل علیه هند را به همراه داشته باشد.

دستایر دبیر کل انجمن فولاد هند Arnab Kumar Hazra اعلام کرد دولت باید موانع تجاری موثری برای جلوگیری از چنین معاملات ناعادلانه ای ایجاد نماید.

علاوه بر این مقامات گمرکی باید با دقت کشور مبدا و سایر جزئیات در اوراق ترخیص را برای ورود بررسی نمایند. این چنین می توان به محدود کردن واردات از ایران کمک کرد. 

انجمن فولاد هند همچنین به اداره گمرک هند نیز اخطارهایی را ارسال کرده است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید