فرو وانادیم

فرو وانادیم

فرو وانادیم

افزایش قیمت فرو وانادیم که از آغاز ۲۰۱۶، شروع شد، به‌دلیل افزایش مقدار مقرر شده وانادیم در میلگردهای فولادی چین و همزمان کاهش عرضه آن اتفاق افتاد.پیش‌بینی می‌شود که قیمت بالای این ماده تا ما‌ه‌های نخست ۲۰۱۸ ادامه یابد.

افزایش قیمت فرو وانادیم در ۲ سال اخیر، سبب شد که به تحلیل این فروآلیاژ بپردازیم. برای بررسی بهتر، در نمودار قیمت فرو وانادیم اروپا حاوی حداقل ۷۸% وانادیم، آورده شده است.مطابق نمودار دیده می‌شود که پس از کاهش شدید قیمت فرو وانادیم اروپا در فصل آخر سال ۲۰۱۵ (حدود 13$ بر کیلوگرم)، این فروآلیاژ، خصوصا از اوایل سال ۲۰۱۶، رشد قیمتی خود را شروع کرد. این افزایش به حدی بود که در طول سال ۲۰۱۶ و حتی نیمه نخست امسال، قیمت آن به حدود ۲۰ تا ۲۶ دلار بر کیلوگرم رسید و در ۳ماهه سوم امسال، قیمت فرو وانادیم با یک جهش قیمتی به حدود 50$ بر تن رسید. صنعت وانادیم با تعدادی عامل مهم رو‌به‌رو است که سبب شدند این فلز، در نیمه دوم سال ۲۰۱۷، رشد بالای قیمتی داشته باشد. در ادامه به دلایل این افزایش قیمت پرداخته شده است.

قیمت فرو وانادیوم

همزمان با افزایش تقاضای چین برای وانادیم، تولید این کشور، در حال کاهش است. در راستای اصلاحات در نظر گرفته شده برای بخش تولید چین، دولت این کشور، در حال تعطیل کردن صنایع آلاینده است. از همین رو، واحدهای تولیدکننده وانادیم، به‌دلیل بازرسی‌های زیست‌محیطی، در حال بسته شدن هستند و همین موضوع، باعث تضعیف بخش عرضه شده است و به تبع آن قیمت وانادیم را بالاتر رفته است. عامل دیگری که باعث شده تولید وانادیم چین کاهش یابد، ممنوعیت واردات سرباره‌ها و پسماندهای حاوی وانادیم است که منبع مهمی برای تولید اکسید وانادیم در چین به‌شمار می‌‌روند.
همین کاهش عرضه شدید در بازار چین، سبب شد که قیمت جهانی وانادیم در فصل آخر امسال، بالاتر از ۳ ماهه قبل باشد. احتمال تصحیح قیمت وانادیم (آن هم زمانی که تا این اندازه افزایش قیمت داشته) و صحبت درباره اینکه این افزایش قیمت، تنها یک اتفاق گذرا بوده یا قرار است همچنان ادامه داشته باشد، همه و همه به میزان عرضه این محصول و یافتن جایگزین برای آن بستگی دارد. پیش‌بینی متال بولتن حاکی از این است که فرآیند تهیه وانادیم از سرباره و پسماندهای حاوی آن، افزایش خواهد یافت و این افزایش عرضه، به تصحیح قیمت کمک خواهد کرد. باید در نظر داشت که تصحیح قیمت فرو وانادیم با تأخیر همراه خواهد بود.

این تأخیر، ناشی از فاصله زمانی بین عملیات فرآوری وانادیم و تجارت آن است. راه دیگری که پیش روی خریداران فرو وانادیم خواهد بود، استفاده از فرو نیبیوم است که می‌تواند به جای فرو وانادیم به کار گرفته شود. با این همه، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که نهایتا 20 تا 25 درصد از تقاضای فرو وانادیم، به سمت استفاده از فرو نیبیوم خواهد رفت. دلیل این استقبال کم، این است که استفاده از این فروآلیاژ، کیفیت فولاد به‌دست آمده را به‌شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد و فولاد را شکننده خواهد کرد. از آن‌جایی که به‌نظر می‌رسد، راه حلی برای کسری عرضه فعلی فرو وانادیم وجود نداشته باشد، پیش‌بینی می‌شود که قیمت این فروآلیاژ، حداقل تا ۳ ماه آینده، بالا باقی بماند.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید