صنعت فروسیلیس

صنعت فروسیلیس

صنعت فروسیلیس

صنعت فروسیلیس استان همدان که صنعتی نوپا است و حدود ۶ سال از آغاز فعالیت آن می گذرد، در کنار یکه تازی در بازار داخلی، برای بازار جهانی هدفگذاری کرده است و سهم عمده ای در تولید داخل و خارج از کشور دارد.

اوایل دهه ۷۰ بود که صنعت فروآلیاژها در کشور به چرخه تولید وارد شد و در سال های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۴ تنها ۲ واحد فروسیلیس توسط کشورهای آلمان و نروژ در شهرهای ازنا و سمنان ایران تولید خود را آغاز کردند و تا سال ۱۳۹۰ هیچ واحد صنعتی در این زمینه فعالیتی نداشت. اردیبهشت سال ۹۰ بود که تنور این صنعت در ملایر استان همدان داغ شد و شرکت فروسیلیس غرب پارس یکی از چندین شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه(میدکو) با هدف تولید و صادرات با ظرفیت ۱۲,۰۰۰ تن در سال تاسیس و سال ۹۳ با حضور معاون اول رئیس جمهوری به بهره برداری رسید و با توجه به ذخایر سیلیس در استان همدان بستری مناسب برای تولید فراهم شد.

شرکت فروسیلیس غرب پارس که هم اکنون یکی از قطب های مهم صنعت استان همدان به شمار می رود و با وجود شرایط سخت اقتصادی و اعمال تحریم ها مسیر توسعه و تولید را در پیش گرفت و با وجود همه مشکلات روی پای خود ایستاد و حال با حمایت دولت توسعه فاز دوم خود را در دستور کار دارد و تا پایان امسال ظرفیت خود را به ۲ برابر افزایش می دهد. فار نخست این شرکت با توجه به تحریم ها و در شرایط سخت اقتصادی در سال ۹۰ آغاز و با حمایت و پشتیبانی مدیرعامل شرکت میدکو و رویکرد عمده ایجاد اشتغال، تولید و سرمایه گذاری احداث شد؛ هدفی که نقشه راه این شرکت در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است.
شرکت میدکو سالیانه قادر به تولید ۴میلیون تن فولاد، هشت میلیون تن کنسانتره آهن، کک سازی، ذغال شویی، تولید ۵۰ هزار تن شمش مس و ۱۲ هزار تن لوله های مسی است. عمده فعالیت این شرکت در استان کرمان و مجموعه میدکو، هلدینگ پیشرفته ای است که با مجموعه های بزرگ جهان رقابت دارد و هدف آن حرکت به سمت یک الگوی جهانی است.

در این راستا شرکت فروسیلیس غرب پارس یکی از شرکت های زیرمجموعه میدکو است که در شهرک صنعتی جوکار ملایر در حال فعالیت است و به گفته مدیر عامل شرکت فروسیلیس غرب پارس، این شرکت الگوی توسعه این صنعت در کشور شده و نیاز مصرف فروسیلیسیوم برای فولادسازی های میدکو را انجام می دهد. سید محمدباقر میرابوالفتحی که حدود ۳۰ سال در بخش های دولتی و خصوصی صنایع و معادن فعالیت کرده است، در گفت و گو با خبرنگاران، هدف ایجاد این کارخانه را تکمیل زنجیره تولید فولاد در شرکت میدکو عنوان کرد. با توجه به نیاز شرکت میدکو به ۱۶ تا ۱۷ هزار تن فروسیلیس، فاز نخست شرکت با ظرفیت ۱۲ هزار تن فروسیلیس در سال با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال و سه میلیون یورو در بخش ارزی احداث شد که طرح توسعه این شرکت با همین میزان ظرفیت و با سرمایه گذاری ریالی ۶۵۰ میلیارد ریال و سه میلیون و ۲۰ هزار یورو در بخش ارزی از سال گذشته آغاز شده و تا پایان سال ۹۶ به بهره برداری می رسد.

افزایش تولید فروسیلیسیوم به ۲۴ هزار تن
با آغاز فعالیت تجاری فاز دوم از اسفندماه امسال، میزان ظرفیت این شرکت به 24 هزار تن فروسیلیسیوم می رسد که هم زنجیره فولاد در کشور تکمیل می شود و هم با تولید فروسیلیسیوم در کشور، از واردات جلوگیری می شود.بر اساس هماهنگی های انجام شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعرفه واردات این محصول بالاتر رفته تا واحدهای فولادسازی کشورمان از محصول داخلی استفاده کنند و نیازی به واردات و خروج ارز نداشته باشند.
در وضعیت فعلی برای تولید سالیانه حدود ۲۰ میلیون تن فولاد در کشور، به بیش از 100 هزار تن فروسیلیس نیاز داریم که شرکت فروسیلیس غرب پارس حدود ۲۰% از فروسیلیسیوم فولادسازی ها را تامین می کند.

اینکه در شرایط فعلی ایران نیاز به واردات فروسیلیس ندارد، خبری بسیار خوش است که می تواند ایران را در تولید این محصول به خارج از کشور بی نیاز و خیال تولید کننده را از گیر و دارهای واردات راحت کند؛ در حالیکه مازاد تولید نیز به کشورهای دیگر صادر می شود. با این اوصاف شرکت فروسیلیس غرب پارس طبق راهبرد شرکت میدکو، الگویش را تولید با کیفیت ترسیم کرده و با میزان تولیدی که دارد در صف بازار تولید داخل و خارج از کشور قرار گرفته و کشورهایی همچون آلمان، ترکیه، ارمنستان و هلند بازارهای هدف صادراتی این شرکت هستند. بر اساس آمارها، هم اینک در حدود ۶ میلیون تن فروسیلیس در جهان تولید می شود که نیمی از این میزان در اختیار کشور چین و مابقی آن در سایر کشورها از جمله هندوستان، ایران و آمریکا است و به عتبارتی ملایر استان همدان نیز در این زنجیره تولید قرار دارد.
از طرفی فروسیلیس برای کارخانه های فولادسازی ها و صنایع ریخته گری قابل استفاده است و سالیانه صنایع ریخته گری کشور به حدود ۲۰ هزار تن فروسیلیسیوم از جمله تولید شمش منیزیم و صنایع ریخته گری در خودروسازی ها نیاز دارند.
این در حالیست که مدیرعامل شرکت فروسیلیس غرب پارس تامین کامل فروسیلیسیوم مورد نیاز صنایع ریخته گری در داخل کشور را گامی مهم در توسعه این صنعت برشمرد و گفت: علاوه بر محصولات اصلی فروسیلیسیوم، محصول جانبی ما به صورت غبار است که از طریق بگ فیلترها جمع آوری و برای سازه های سنگین از جمله سازه های دریایی به کار می رود و هم اکنون میکرو سیلیکا را در مناطقی چون عسلویه تحویل می دهیم.

میرابوالفتحی با بیان اینکه سالیانه بیش از سه هزار تن میکرو سیلیکا تولید می کنیم، افزود: هم اکنون به کشور آذربایجان صادرات داریم و با افزایش ظرفیت، تولید این شرکت به ۶ هزار تن می رسد.
شرکت فروسیلیس غرب پارس با توجه به میزان تولید با کیفیت خود، در سال 94 موفق به دریافت گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه (ISO 9001- ISO 14001- OHSAS 18001) و IMS , 5S شد.
همچنین این شرکت کسب عنوان کارآفرین برتر، شرکت پیشران در اقتصاد دانش بنیان و کسب عنوان کارآفرین نمونه استان طی 2 سال متوالی و کسب گواهینامه بنیاد ملی کیفیت ملی اروپا EFQM در سطح 2 ستاره را نیز در کارنامه خود دارد.
با توجه به اینکه حدود هشت واحد دیگر فروسیلیس پس از شرکت فروسیلیس غرب پارس در حال راه اندازی و یا احداث هستند، این شرکت خود را ملزم به قرار گرفتن در مسیر رقابتی کرده و هم اکنون با شرکت های بزرگ فولادسازی کشور از جمله فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان و سایر واحدهای کوچک فولادسازی و خودروسازی همچون سایپا قراردادهای سالیانه دارد.
میرابوالفتحی در این باره گفت: ما علاوه بر حفظ بازار صادراتی، در تلاش برای انجام تعهداتمان به واحدهای فولادسازی در داخل کشور هستیم، سپس نگاه به صادرات داریم که در این راستا 30 تا 40 درصد کوره دوم خود را در طرح توسعه به بازارهای صادراتی عرضه می کنیم.

مشکلات طرح توسعه فروسیلیس
مدیرعامل شرکت فروسیلیس غرب پارس با بیان اینکه سال ۹۰ اوج تحریم ها بود و ما برای راه اندازی کارخانه و تامین تجهیزات با مشکلات بسیاری همچون بازکردن ال.سی (Lc) مواجه بودیم، گفت: اما با کمک شرکت میدکو و صندوق توسعه ملی ارز را تامین و تجهیزات را وارد و طبق زمانبندی شرکت را افتتاح کردیم. میرابوالفتحی از همراهی بانک پارسارگاد نیز تقدیر و خاطرنشان کرد: این در حالیست که برای اجرای طرح توسعه شرکت که از سال گذشته آغاز شد، به دلیل ایجاد شرایط مناسب در کشور و کاهش تحریم ها، کار ما بسیار راحت تر و مشکلات ما بسیار کمتر شد و در طرح توسعه ارز را خودمان تامین کردیم.مسئولان باید بیش از گذشته مسیر را برای تولید هموار کنند و به تولیدکننده کمک کنند تا دغدغه های خارج از تولید نداشته باشد.
وی با بیان اینکه ما یک مصرف کننده بزرگ برق هستیم، خواستار کمک بیشتر مسئولان در این زمینه شد و افزود: هر دو کوره ما در فازهای اول و دوم ۳۰ مگاوات برق مصرف می کنند که یک خط سراسری از پست مهرآباد ملایر به ما اختصاص داده شده، اما نیاز به یک پست مستقل ۲۰/۶۳ داریم که ما خودمان آن را ایجاد کردیم. وی با بیان اینکه فروسیلیس در کشور هنوز اشباع نشده است، یادآور شد: تعرفه واردات فروسیلیس ۱۵% بود که امسال با حمایت مسئولان ۲۰% افزایش یافت.

ایران با تولید ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تن فروسیلیس در سال جزو کشورهای متوسط و خوب در تولید این محصول در جهان است که با راه اندازی واحدهای در دست اجرا این میزان تولید به ۱۵۰ هزار تن می رسد.
این در حالیست که ظرفیت تولید سالیانه ایران ۲۵ میلیون تن است که سال گذشته ۱۴ میلیون تن تولید داشت و چنانچه به ظرفیت ۲۵ میلیون تن برسد، نمی تواند به خارج از کشور صادرات داشته باشد و باید نیاز داخل کشور را تامین کند.
شرکت فروسیلیس غرب پارس در این چرخه تولید، با ایجاد دو کوره سالیانه قادر به تولید ۲۴,۰۰۰ تن فروسیلیسیوم است و نیاز کارخانه های فولادسازی و صنایع ریخته گری را تامین می کند.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید