صنعت فروسیلیس ملایر

صنعت فروسیلیس ملایر

صنعت فروسیلیس ملایر

ملایر از جمله شهرستان های استان همدان است که ظرفیت ویژه ای در حوزه صنعت دارد و به واسطه فعالیت صنایعی همچون فولاد، ذوب آهن، فرآوری کشمش، مبل و منبت، بافتینه و بافتسان، کیان کرد و معادن غنی همچون آندلوزیت، سرمک و فروسیلیس ملایر، پایه های صنعت و تولید این استان محکم و استوار شده است.

در این میان با توجه به توسعه سایر صنایع و واحدهای تولیدی و صنعتی و وجود هفت شهرک و نواحی صنعتی در این شهرستان، ماده معدنی سیلیس یکی از سرمایه های غنی ملایر و استان همدان در منطقه ازندریان و جوکار به شمار می‌رود که در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، با ایجاد شهرک صنعتی جوکار، تنور صنعت فروسیلیس با ورود جدی بخش خصوصی در این شهرستان گرم شد.در حال حاضر ۲ واحد شرکت فروسیلیس غرب پارس و شرکت فروسیلیس آذرخش در این شهرک احداث شده اند که فاز نخست شرکت فروسیلیس غرب پارس با ظرفیت ۱۲,۰۰۰ تن فروسیلیس در سال و میزان سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال با اشتغالزایی بیش از ۱۷۰ نفر هم اکنون در حال فعالیت است که طرح توسعه ای این واحد نیز با میزان سرمایه گذاری ۶۵۰ میلیارد ریال تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد و ظرفیت تولید فروسیلیس این واحد به ۲۴ هزار تن در سال افزایش می‏‌باشد.

در کنار این واحد بزرگ صنعتی، با همت بخش خصوصی عملیات اجرایی دومین واحد فرآوری سیلیس با سرمایه گذاری افزون بر ۷۰۰ میلیارد ریال با عنوان شرکت فروسیلیس آذرخش طی سه سال گذشته آغاز شد که گام بزرگی در راستای رونق تولید، ایجاد اشتغال و فرآوری سیلیس و توسعه صادرات این محصول به شمار می‌رود.
اکنون با تلاش های انجام شده دومین واحد فرآوری فروسیلیس شهرستان ملایر در آستانه بهره برداری است که در این راستا با حضور جمعی از مسئولان، نمایندگان مجلس و ائمه جمعه این شهرستان پنجشنبه هفته گذشته فعالیت خط تولید آزمایشی فاز نخست شرکت فروسیلیس آذرخش ملایر آغاز شد و مسئولان از روند تولید این واحد صنعتی بازدید کردند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه ملایر آغاز فعالیت تولید شرکت فروسیلیس آذرخش را گامی ارزشمند در راستای تولید و اشتغال شهرستان برشمرد و افزود: این واحد بزرگ صنعتی در بخش فرآوری معادن شهرستان در مدت سه سال با سرمایه گذاری بیش از ۷۰۰میلیارد ریال در شهرک صنعتی جوکار احداث شد.

عبدالعظیم رضایی با بیان اینکه فعالیت این واحد صنعتی در مدت زمان احداث هیچگاه متوقف نشد، اظهار کرد: شرکت فروسیلیس آذرخش پنجمین کارخانه مهم تولید فروسیلیس کشور است که قابلیت تولید سالانه ۳۰ هزار تن فروسیلیس را در ۲ فاز دارد.
وی ادامه داد: این واحد بزرگ صنعتی بزودی با حضور مسئولان ارشد کشوری به صورت رسمی به بهره برداری می‌رسد که هم اکنون تولید آزمایشی آن آغاز شده است.

رضایی احداث این واحد صنعتی را گامی موفق در ایجاد اشتغال شهرستان برشمرد و افزود: محصولات تولیدی این واحد در صنعت فولاد کشور بسیار لازم و ضروری است و علاوه بر تولید و تامین نیازهای داخلی کشور، پیش بینی های لازم برای صادرات تولیدات آن نیز انجام شده تا بتواند ارز آوری مناسبی را برای کشور ایجاد کند. نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز حضور سرمایه گذاران را در صنعت فروسیلیس این شهرستان مثبت ارزیابی کرد و گفت: شرکت فروسیلیس آذرخش یک واحد تولیدی موثر در اقتصاد منطقه و همچنین مبارزه با خام فروشی معادن سنگ سیلیس این شهرستان است که روزهای نخست تولید خود را به صورت آزمایشی آغاز کرده است.

مدیرعامل شرکت فروسیلیس آذرخش نیز گفت: فاز نخست این واحد با ظرفیت تولید سالیانه ۱۲ هزار تن فروسیلیس در آستانه بهره برداری رسمی است که زمینه اشتغال۱۳۰نفر به صورت مستقیم و بیش از ۳۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم را ایجاد کرده است. محسن طوبایی بیان کرد: فاز دوم این مجموعه در قالب طرح توسعه بزودی با ظرفیت ۱۸ هزار تن در سال آغاز می‌شود که طرح مطالعاتی آن تهیه شده و میزان ظرفیت تولید در مجموع به ۳۰ هزار نفر می‌رسد.وی ادامه داد: این واحد صنعتی از نظر ظرفیت تولید، دومین کارخانه در کشور است و قادر به تولید ۲ محصول فروسیلیس قابل مصرف برای صنایع فولادسازی و چدن سازی و میکروسیلیس قابل استفاده برای صنایع عمرانی و مواد اولیه نسوز است. طوبایی با بیان اینکه تولیدات این واحد صنعتی هم در داخل و هم خارج کشور قابل استفاده است، ابراز امیدواری کرد: با توسعه صادرات بتوانیم سال آینده ارز آوری خوبی در این صنعت داشته باشیم.

عمده مواد اولیه این شرکت از داخل منطقه تامین می‌شود و سنگ سیلیس که پیشتر به صورت خام فروشی انجام می‌شد، اکنون در این کارخانه به صورت فرآوری شده با چندین برابر قیمت محصولات خام به فروش می‌رسد. طوبایی تولید ماهیانه این واحد صنعتی را یک هزار تن عنوان کرد و گفت: ۷۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری برای احداث این واحد انجام شد که ۹۰ میلیارد ریال آن تسهیلات بانکی و مابقی توسط سرمایه گذاران تامین شده است. وی با بیان اینکه از هفته آینده تولید محصولات ما آغاز می‌شود، افزود: بیشتر نیروهای این شرکت بومی منطقه هستند و تعدادی از نیروهای فنی و تخصصی که در منطقه وجود نداشت از استان های همجوار جذب شد. در حال حاضر ۳۶ هزار تن فروسیلیس در شهرک صنعتی جوکار ملایر تولید و به سایر نقاط کشور و برخی کشورهای همسایه صادر می‌شود. ملایر دارای هفت شهرک و نواحی صنعتی است و در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر همدان در مرکز استان واقع شده است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید