صنعت آلومینیوم ایران

صنعت آلومینیوم ایران

صنعت آلومینیوم ایران

آمار تولید آلومینیوم ایران در سال جاری حاکی از افت 6 درصدی در قیاس با 3 ماه نخست سال گذشته است. در حالی که سطح تولید شرکت آلومینیوم المهدی- هرمزال تقریبا در سطح ثابتی باقی مانده، ولی ایرالکو با حدود 11 درصد افت تولید مواجه بود.

صنعت آلومینیوم در ایران دارای قدمتی بیش از 4 دهه است که آن را تبدیل به یکی از پایه‌گذاران این صنعت در خاورمیانه کرده است. شرکت آلومینیوم ایران که در سال 1972 میلادی تأسیس شد چندی پس از آن شرکت آلبای بحرین، تولید آلومینیوم خود را آغاز کرد و از مهم‌ترین و بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم به شمار می‌رفت. با این حال، شرکت آلبای بحرین به‌عنوان رقیب اصلی ایران در تولید آلومینیوم، از ایران پیشی گرفت. در حال حاضر، آلومینیوم در ایران، در منطقه خاورمیانه از بین 7 کشور تولیدکننده رتبه پنجم را دارد و پس از ایران، عمان و در حجم بسیار کمی ترکیه به تولید آلومینیوم می‌پردازند. در ایران شرکت‌های آلومینیوم ایران و المهدی-هرمزال متصدی تولید آلومینیوم هستند. این در حالی است که در کشورهای رقیب منطقه، تولیدات آلومینیوم اولیه، توسط یک شرکت در هر کشور انجام می‌شود. به‌عنوان مثال، در بحرین شرکت آلبا به تولید آلومینیوم می‌پردازد، در امارات شرکت آلومینیوم جهانی امارات (EGA) با ظرفیت تولید 2.4 میلیون تن، شرکت معادن عربستان با تولید 740 هزار تن و شرکت آلومینیوم قطر با ظرفیت 640 هزار تن تولید آلومینیوم را بر عهده دارند که دولت در هر کدام، بخش قابل توجهی از سهام را در اختیار دارد. در مهم‌ترین قیاس بین صنعت آلومینیوم ایران با سایر کشورهای خارومیانه، باید گفت که تقریبا تمامی شرکت‌ها با حدود 100 درصد ظرفیت تولید در حال بهره‌برداری هستند، در حالی که در ایران، نرخ ‌بهره‌برداری در سال‌های گذشته به زحمت به 75 درصد می‌رسید. این در حالی است که در سال گذشته، حجم تولید آلومینیوم در ایران نسبت به سال‌های پیش از آن با کاهش همراه بود. در همین راستا، نمودار 1، حجم تولید ماهانه آلومینیوم در ایران را از ابتدای سال 1395 تا خرداد ماه سال جاری نشان می‌دهد.

تولید ماهانه آلومینیم

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، حجم تولید آلومینیوم در ایران از ابتدای سال گذشته با افت و خیزهایی همراه بود ولی در کل می‌توان گفت که با کاهش مواجه شده است. با توجه به این نمودار، حجم تولید آلومینیوم در ایران به‌طور متوسط در هر ماه حدود 0.5 درصد کاهش یافته است. این میزان کاهش در ماه‌های ابتدایی سال جاری به ماکزیمم مقدار خود رسید تا جایی که اگر میزان تولید آلومینیوم در 3 ماه ابتدایی سال با 3 ماه ابتدای سال گذشته مقایسه شود، کاهش 6 درصدی برآورد می‌شود. عمده این میزان کاهش، به‌دلیل کاهش تولید در شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) بود که نزدیک به 11 درصد افت تولید داشت. با وجود اینکه بخش معدن و متالورژی در کشور به‌اتکای ذخایر غنی ایران و دسترسی به منابع انرژی ارزان قیمت دارای پتانسیل رشد قابل توجهی است، ولی عدم وجود زیرساخت‌های لازم و کافی، برخی موانع قانونی، عدم کیفیت مناسب محصولات تولیدی، مشکلات مربوط به اکتشافات و همچنین کنترل دولت روی تمامی منابع معدنی همچون سرمایه‌های ملی که عملکرد شرکت‌های خصوصی را در بخش معدن با مشکل همراه می‌کند، سبب شده تا این بخش آن‌چنان که باید رشد نداشته باشد. در کنار این عوامل، نبود بازار مصرف مناسب محصولات آلومینیوم، به افت بیشتر تولید آن در سال جاری دامن زده است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید