افزایش صادرات ورق گرم فولادی

افزایش صادرات ورق گرم فولادی

افزایش صادرات ورق گرم فولادی

حجم صادرات ورق گرم در 5 سال اخیر روند افزایشی داشت. در سال ۱۳۹۳ رشد صادرات نسبت به سال قبل بسیار قابل توجه بود و تداوم این روند موجب شد تا در سال ۱۳۹۴ صادرات به بیش از ۱.۵ میلیون تن برسد. در سال ۱۳۹۵ حجم صادرات ۱.۱ میلیون تن گزارش شد. مقاصد اصلی صادراتی ورق گرم ایران کشورهای خاورمیانه و اروپایی بود که از این میان سهم ایتالیا از بازار صادراتی ایران طی سال‌های اخیر افزایش داشته است.

تولید ورق گرم در ایران از سال ۱۳۷۰ با راه‎‌اندازی واحد تولید محصولات تخت در فولاد مبارکه اصفهان آغاز شد. پس از آن با توسعه صنعت فولاد در کشور، تولید ورق گرم در ایران نیز افزایش یافت. طی سال‌های اخیر صنعت فولاد کشور علاوه بر تامین بازار داخل سعی در افزایش صادرات ورق گرم فولادی داشته است.

نمودار حجم صادرات و ارزش صادرات ورق گرم ایران در بازه زمانی سال های ۱۳۹۵-۱۳۹۰ آورده شده است. همان‌طور که مشخص است در این دوره صادرات ایران (چه به لحاظ حجم و چه به لحاظ ارزشی) افزایش داشته است. در سال ۱۳۹۲ صادرات ایران حدود ۹۱۱,۰۰۰ تن بود که نسبت به سال ۹۱ (حجم صادرات در این سال ۶۸۰,۰۰۰ تن بود) افزایش داشت. بیشترین رشد سالانه صادرات مربوط به سال ۹۳ بود که نسبت به سال قبل از آن ۵۰% افزایش داشت. پس از آن در سال ۱۳۹۴ حجم صادرات ایران به بیش از ۱.۵ میلیون تن رسید که نسبت به سال ۹۰ (ابتدای بازه زمانی مورد بررسی) با رقم ۵۸۰هزار تن افزایش قابل توجهی داشت. صادرات ایران در سال ۱۳۹۵ رقم ۱.۱ میلیون تن گزارش شد که نسبت به سال ۹۴ حدود ۴۰۰ هزار تن کاهش داشت. علاوه بر حجم صادرات، ارزش صادرات نیز طی سال‌های اخیر افزایش داشت به طوری که در سال ۱۳۹۴ بیش از یک میلیارد دلار بود.

نمودار افزایش صادرات ورق گرم فولادی

مقاصد اصلی صادراتی ورق گرم ایران، کشورهای خاورمیانه و اروپا بود. از سال ۱۳۹۳ صادرات ایران به اروپا افزایش داشت که در این میان سهم ایتالیا از بازار صادراتی ورق گرم ایران بسیار زیاد بود. البته وضع تعرفه وارداتی اخیر از سوی اتحادیه اروپا بر محصولات فولادی ایران، روسیه و اوکراین ممکن است ادامه روند رشد را با مشکل روبه‌رو کند و مقاصد صادراتی جدیدی برای ورق گرم در نظر گرفته شود. هرچند که گمانه‌زنی‌ها در خصوص چند و چون صادرات ورق گرم ایران به اروپا موضوع بحث بسیاری از رسانه‌های داخلی است و برخی از رسانه‌ها مباحثی از قبیل مقایسه حجم صادرات و قیمت واحد کشورهای مقصد را مورد بحث قرارداده‌اند.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید