ششمین همایش بین المللی متالورژی پودر

ششمین همایش بین المللی متالورژی پودر

ششمین همایش بین المللی متالورژی پودر

ششمین کنفرانس بین المللی متالورژی پودر روز سه شنبه در هتل عباسی اصفهان آغاز به کار کرد.
آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور دانش فنی جدید، تحقیق و توسعه، توان سرمایه گذاری ثابت و تامین سرمایه در گردش را پاشنه آشیل ادامه فعالیت صنعت قطعه سازی کشور می داند.

آرش محبی نژاد اشاره کرد: متالوژی پودر از صنایع با فناوری بالا در جهان است که کاربرد وسیعی در صنعت قطعه سازی از جمله زینترینگ فلزات را دارد. برگزاری چنین همایش هایی می تواند تولیدکنندگان ایرانی را در جریان آخرین دستاوردهای روز جهان قرار دهد و گام کوچکی در راستای پیوستن به زنجیره جهانی قطعه سازی و توانمندی قطعه سازان خواهد بود. محبی نژاد ادامه داد: با اجرایی شدن برجام و انعقاد قراردادهای جدید خودرویی، شاهد آغاز تولید خودروهای جدید پسابرجامی با عمق داخلی سازی ٪۴۰ هستیم، اما برای از دست ندادن بازارها از سوی قطعه سازان ایرانی، عمق داخلی سازی باید به ۷۰درصد افزیش یابد.

همچنین اعمال استانداردهای جدید خودرویی و افزایش تعداد استانداردها به ۸۵ مورد از سوی سازمان ملی استاندارد، قطعه سازان را بر آن وا می دارد تا به فناوری های روز تجهیز شوند. در پسابرجام که با نسل جدید موتور خودروها مواجه ایم، کاربرد متالوژی پودر نیز بیشتر می شود؛ از این رو باید بتوانیم با استفاده از این فناوری نوین بویژه در قطعات خاص، شاهد ارتقای کیفی و کاهش هزینه ها باشیم.
قطعاتی که با فناوری متالوژی پودر تولید می شوند، با ترکیب های مختلف پودر و فلز می توانند به آلیاژهای مختلف تبدیل شوند؛ با این روش، دقت تولید بالاتر از سایر شیوه هاست. قطعات تولیدی با این فناوری دارای مشخصات فیزیکی و عملکردی بهتری اند و ضایعات در این شیوه تولید حدود صفر است؛ همچنین سرعت ساخت قطعات پیچیده در این شیوه بسیار بالاست.

استفاده از این فناوری در قوای محرکه و موتور خودروها، قطعات کنترلی مکانیکی موتورهای جدید، میل بادامک های توخالی، شاتون و قطعات چرخ دنده ای خاص، همچنین در فناوری ترمزها رو به افزایش است. این مقام صنفی تصریح کرد: ٪۷۰ کاربرد این فناوری در صنعت خودروسازی است که با استفاده از فرو آلیاژها و در ایران نیز علاوه بر این بخش، در صنایع برقی و لوازم خانگی نیز استفاده می شود. وی بار دیگر با یادآوری اعمال استانداردهای ۲۲ گانه جدید خودرویی، تاکید کرد: پیش نیاز همه اینها، ارتقای توان قطعه سازان داخلی و رقابت پذیری این صنعت بوده که یکی از محرک های آن، برگزاری همایش های اینچنینی با شرکای خارجی است.

استاد دانشگاه وین در حاشیه این کنفرانس اظهار کرد: در ایران خودروسازان و تولیدکنندگان توانمندی وجود دارد که با استفاده از فناوری متالورژی پودر و افزایش راندمان مصرف ماده و انرژی می توانند پیشرفت بیشتری داشته باشند. هربرت دانینگر افزود: البته این صنعت در ایران هنوز جای کار دارد و این کشور باید با استفاده از متخصصان خود و سرمایه گذاری بیشتر در این زمینه، فعالیتش را گسترش دهد.کشور ایران برای گسترش این صنعت بسیار مستعد است. با بکارگیری پروژه های صحیح متالورژی پودر می توان در مصرف ماده اولیه و ماشین کاری، صرفه جویی کرد.
رئیس کنفرانس بین المللی متالورژی پودر نیز گفت: این کنفرانس در ۲۰ سال گذشته، با فاصله زمانی سه سال یکبار، در اصفهان برگزار شده است. نخستین کنفرانس بین المللی متالورژی پودر در سال ۱۳۷۵ برگزار شد. ابوالقاسم آروند افزود: هدف از برگزاری این نشست، انتقال دانش و فناوری غرب در این زمینه به ایران و آشنا کردن پژوهشگران غربی با سطح علمی و فرهنگی کشورمان است. وی اضافه کرد: هر ۶ دوره این همایش در شهر اصفهان برگزار شده و این انتخاب به درخواست مهمانان خارجی و تعلق خاطر این افراد به این شهر تاریخی بوده است.

آروند گفت: هزینه برگزاری این همایش را شرکت کنندگان خارجی و داخلی پرداخت کرده اند. ۴۰ مقاله توسط اساتید خارجی و محققان داخلی به این کنفرانس ارسال شده است که در بازه زمانی دو روزه این همایش، ارائه و مقاله برگزیده نیز انتخاب و از آن تجلیل می شود. رئیس کنفرانس بین المللی متالورژی پودر یادآور شد: دوره ششم این کنفرانس با فاصله ۱۰ سال از پنجمین دوره برگزار شد. این مساله بدلیل استقبال نکردن شرکت کنندگان خارجی برای حضور در کشور در دوره های قبلی ریاست جمهوری ایران بود.

علیرضا عشقی مدیرعامل شرکت متالورژی پودر مشهد نیر گفت: محصولات تولید داخل در زمینه متالورژی پودر از لحاظ کیفیت و قیمت، قابل رقابت با تولیدات کشورهای خارجی بویژه چین است. این روش تولید قطعات فلزی از ۳۰ سال پیش در کشور و شهر مشهد شروع شده و پیشرفت قابل توجهی نیز داشته است. تولیدات داخل تاکنون پاسخگوی نیاز و مصرف کشورمان بوده است. حدود ٪۴۰ از مصارف خودروسازی از کشورهای خارجی وارد می شود که با برنامه ریزی صورت گرفته و افزایش تولید، میزان واردات رو به کاهش است. تاکنون صادراتی در این زمینه صورت نگرفته اما در آینده نزدیک به بازارهای خارجی وارد خواهیم شد، ضمن اینکه تولیدات داخل می تواند هم از لحاظ قیمت و هم از نظر کیفیت با محصولات دیگر کشورها رقابت کند. در روش های قدیمی تولید قطعات فلزی، انرژی و زمان با هزینه بالا مصرف می شد اما با وجود روش متالورژی پودر، این مشکلات دیگر وجود ندارد.

عشقی افزود: البته این صنعت نیاز به سرمایه گذاری ثابت بسیار زیادی دارد و فقط با بالا رفتن میزان تولید تیراژ بالا ، این هزینه قابل جبران است.با استفاده از این روش، قطعات موتوری و گیربکس تولید می شود و از دستاوردهای صنعت متالورژی پودر در کشور و این شرکت، تولید شاتون خودرو است. متالورژی پودر، فرآیند قالب گیری قطعات فلزی از پودرهای فلزی توسط اعمال فشار بالا برای دقیق شدن شکل هاست.
در اوایل قرن بیستم، فلزهای دیرگدازی مانند تنگستن، مولیبدن توسط روش متالورژی پودر شکل داده شد و به این ترتیب قطعات متالورژی پودر در انواع صنایع مانند لوازم خانگی، اسباب بازی سازی و الکترونیک کاربرد پیدا کرد. در سال‌های ۱۹۵۰تا ۱۹۶۰، روش‌های نوین مانند فُرج پودر و ایزو استالیک گرم در صنعت متالورژی پودر بکار گرفته شد و این روش‌ها با تولید قطعات دارای دانسیته بالا، توان رقابت قطعات متالورژی پودر را افزایش داد. آخرین کاربرد قطعات متالورژی پودر در صنایع خودرو سازی بود که به موازات صنایع خودرو سازی رشد یافت، به صورتی که امروزه بقای صنعت متالورژی پودر در کشورهای صنعتی بسیار وابسته به صنعت خودروسازی است.

این کنفرانس دو روزه با هدف ارتقا دانش این فناوری در کشور، به صورت مشترک توسط یک شرکت داخلی و دانشگاه صنعتی وین(TU wien) با حضور اساتید و دانشجوهایی از کشورهای اروپایی(اتریش، آلمان، اسپانیا، سوئد، سوئیس، بلژیک و ایتالیا) و آسیایی(چین و هند) برگزار می شود. ششمین همایش بین المللی متالورژی پودر دیروز با حضور نمایندگانی از ۱۰ کشور جهان در شهر اصفهان برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست، با ارائه مقاله در باره دانش متالورژی پودر(جدیدترین روش تولید قطعات فلزی با استفاده از پودر فلز)، به تبادل تجربیات علمی و پیشرفت های فناوری در این زمینه اقدام می کنند.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید