ورود سنگ آهن به بورس کالا

ورود سنگ آهن به بورس کالا

ورود سنگ آهن به بورس کالا

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران گفت: یافتن روش‌های اجرایی برای قیمت گذاری منصفانه سنگ آهن بویژه بهره‌گیری از ساز و کار بورس کالا از اولویت‌های این انجمن در سال جاری است.

هرگونه هدف گذاری و طراحی راهبرد برای صنایع فولاد کشور بدون ملاحظه شرایط عمومی معدن کاری سنگ آهن ایران، غیر واقعی و شکننده خواهد بود. وی با بیان اینکه سیاست‌های کشور بر محیط کسب و کار بنگاه‌های معدنی تولیدکننده و صادرکنندگان سنگ آهن اثر مستقیم دارد، تصریح کرد: تصمیم‌های اقتصادی، حقوقی و معدنی اتخاذ شده توسط نهادهای سیاستگذار حکومتی، میزان بهره‌وری و سودآوری بنگاه‌های معدنی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. توسعه همفکری و همکاری نهادینه میان دولت و بخش خصوصی و اصلاح فرآیند سیاستگذاری عمومی در بخش معدن کشور از مهمترین راه‌های پیشگیری از اتخاذ تصمیماتی است که چنانچه بدون ملاحظه شرایط عمومی کسب و کار سنگ آهن، اتخاذ شود، منجر به افزایش هزینه‌های غیر ضروری محیطی، بر بنگاه‌های فعال خواهد شد.

وی ادامه داد: تشکیل دبیرخانه مشترک دولت و مجلس و توجه ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت به نظر خواهی از تشکل‌های بخش خصوصی، فرصتی بی نظیر از هماهنگی همه ارکان موثر در بخش معدن و صنایع معدنی ایجاد کرده است.
بر این اساس، تمرکز سیاستگذار بر ایجاد تحرک در تقاضای موثر در بازارهای پایین دست معادن، مانند مسکن و فولاد یا بازارهای خارجی، سیاستگذاری مبتنی بر مشاوره با همه ذینفعان و بهبود محیط کسب و کار معدنی کشور، از مهمترین اولویت‌های یک سال آینده فعالان بخش خواهد بود و در مقابل انجمن سنگ آهن ایران نیز همه توان و همت خود را برای ایجاد هماهنگی درون بخشی اعضا و ذینفعان و متمرکز کردن بخش خصوصی بر سیاست‌های کلی توسعه به کار خواهد بست.

وی با یادآوری اینکه کسب و کار سنگ آهن ایران تحت تاثیر روندهای بازار جهانی سنگ آهن نیز قرار دارد، گفت: بنگاه‌های فعال در این کسب و کار به منظور تداوم تولید و حفظ ظرفیت‌های موجود، نیازمند بکارگیری انواع روش‌های تنوع بازار، مدیریت هزینه و افزایش میزان هماهنگی برای حضور در بازارهای خارجی هستند. دبیرکل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران اظهار داشت: شکل دهی به انواع همکاری‌های بین بنگاهی از جمله تشکیل کنسرسیوم‌های فروش، ابزاری برای افزایش قدرت چانه زنی در مقابل خریداران خارجی و مدیریت رقابت مخرب بنگاه‌های ایرانی در بازارهای بین المللی است.

عسکر زاده با اشاره به اینکه همه سنگ آهن دانه بندی شده مورد نیاز صنایع داخلی توسط معدن کاران سنگ آهن کشور تامین می‌شود، تاکید کرد: مهمترین مساله‌ای که از سوی دولت نیز مکرر اعلام شده، تامین کنسانتره و گندله مورد نیاز فولادسازان کشور است. سیاستگذاری لازم برای تکمیل زنجیره سنگ آهن و توسعه ظرفیت‌های فرآوری، نیازمند هدف گذاری‌های واقعی در حوزه تولید فولاد کشور، بویژه با توجه به فناوری‌های به کار رفته در آن است. تامین سنگ آهن مورد نیاز صنایع فولاد کشور بویژه در افق ۱۴۰۴، صرف نظر از سناریوهای مختلفی که وجود دارد، نیازمند صرف میلیاردها دلار سرمایه گذاری و بکارگیری ظرفیت‌های تخصصی موجود در معدن کاری سنگ آهن ایران است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران گفت: اعمال سیاست‌های تشویقی بویژه در حوزه اکتشاف و تامین مالی از مهمترین پیشنهادهای این انجمن به دولت است؛ انجمن سنگ آهن با اعلام آغاز نهضت فرآوری بخصوص در معادن کوچک و متوسط، خواهان توجه ویژه دولت و مجلس به روش‌های تامین منابع مالی مورد نیاز در کنار برنامه ریزی لازم برای تامین زیرساخت‌ها است. به گزارش ایرنا، میزان ذخایر کنونی سنگ آهن ایران سه میلیارد تن و حجم استخراج سالیانه معادن کشور حدود ۴۰ میلیون تن برآورد می‌شود که بیش از ٪۶۰ آن‌ها مصالح ساختمانی است. پارسال بیش از ۹۸۴ میلیون و ۲۰۰,۰۰۰$ سنگ آهن صادر شد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید