سرمایه گذاری در صنعت فولاد

سرمایه گذاری در صنعت فولاد

سرمایه گذاری در صنعت فولاد

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران سید رضا شهرستانی گفت: دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد در افق ۱۴۰۴ نیازمند سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری است که حدود ۱۵ میلیارد دلار آن در زیر ساخت و حمل و نقل باید صرف شود. بر اساس برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان امسال ظرفیت تولید فولاد کشور به حدود ۳۲ میلیون تن می رسد که تا رقم پیش بینی شده برای سند چشم انداز ۱۴۰۴ باید ۲۳ میلین تن ظرفیت سازی صورت گیرد.

معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران در آذر ماه سال جاری اعلام کرد: امسال تاکنون ۸ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب شده است. پارسال هم وزارت امور اقتصادی دارایی اعلام کرده بود که ۵.۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی صورت گرفته است. اولویت سرمایه گذاری در صنعت فولاد در بخش فناوری روز است که پیامد رشد بهره وری را بدنبال خواهد داشت. وی افزود: ورود سرمایه های خارجی به کشور علاوه بر رونق تولید، اشتغال و صادرات، ضامن ثبات و آرامش کشور را هم موجب می شود. براساس سند برنامه ششم توسعه کشور (۱۴۰۰-۱۳۹۶ ) باید سالیانه حدود ۴۳ میلیارد دلار سرمایه از منابع خارجی در قالب فاینانس (تامین مالی)، سرمایه گذاری مستقیم خارجی و قرار دادهای مشارکتی صورت بگیرد.

انعقاد قرارداد جذب سرمایه گذاری خارجی باید در قالب روش برد – برد به مورد اجرا گذاشته شود تا منافع دو طرف را تضمین کند.شهرستانی همچنین خاطرنشان کرد که دستیابی به صادرات حدود50 درصدی تولید فولاد کشور در افق چشم انداز، با بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی امکان پذیر خواهد شد.پیش بینی شده در سال ۱۴۰۴ با ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد، امکان صادرات ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن از این فلز راهبردی فراهم شود. طی سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ میزان جذب سرمای گذاری خارجی روند کاهشی به خود گرفت، بگونه ای که در سال ۲۰۱۲ بالاترین سطح این دوره زمانی با رقم ۴.۷ میلیارد دلار بود، سال ۲۰۱۳ به ۳.۱ میلیارد دلار کاهش یافت، ۲۰۱۴ بالغ بر ۲.۱ میلیارد دلار شد و ۲۰۱۵ برابر با ۲ میلییارد و ۵۰ میلیون دلار شد .
کشور سنگاپور در سال ۲۰۱۶ به میزان ۷۰ میلیارد دلار جذب سرمایه گذاری خارجی داشته و در ایران با زمینه های گوناگون می توان ارقام بالایی را جذب کرد و لازمه این مهم تغییر تفکر برای جذب سرمایه گذاری خارجی است . طرحهای سرمایه گذاری خارجی که در ایران به تصویب رسیده مربوط به بخش های صنعت، نیرو، خدمات، ساختمان و حمل ونقل است.

در ادامه اخبار سرمایه گذاری در بخش فولاد دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران رسول خلیفه سلطانی گفت: صنعت فولاد کشور به حمایت نقدینگی و مالیاتی نیازمند است و باید صندوق های توسعه ملی، ضمانت صادرات، بیمه فعالیت های معدنی و نظام بانکی به حمایت از این صنعت بیایند. اکنون همراه با هفت طرح فولادی در دست اجرا، در مجموع برای دستیابی به ظرفیت ۶۷,۰۰۰,۰۰۰ تن مجوز فولاد سازی صادر شده است. مطابق سند چشم انداز تا ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد میانی ( خام ) به ۵۵ میلیون تن می رسد؛ در حالی که نزدیک به۲۲٪ بیش از این ظرفیت درخواست برای ایجاد فولادسازی داریم. دولت های نهم و دهم در مجموع برای تولید ۱۴۰ میلیون تن فولاد مجوز صادر کرده بودند و این رقم در دولت یازدهم به ۹۰ میلیون تن کاهش یافت و اکنون به ۶۷ میلیون تن رسیده است.

براساس پیش بینی صورت گرفته تا پایان امسال ۶,۰۰۰,۰۰۰ تن تولیدات فولادی کشور راهی بازارهای صادراتی می شود. در هشت ماهه امسال با صدور افزون بر چهار میلیون تن محصولات این بخش، بیش از ۶۶٪ برنامه مورد انتظار تحقق یافت. ایران چهاردهمین فولادساز دنیا به شمار می رود و در افق ۱۴۰۴ دستیابی به جایگاه هفتم جهانی را هدف گرفته است. دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بر اهمیت اجرای طرح های فولادی در کنار منابع آبی به ویژه حاشیه دریای عمان از بندرعباس تا چابهار به سبب برخورداری از انرژی، مواد اولیه و نیروی انسانی کارآمد تاکید کرد. پارسال کل تولید فولاد خام به 18 میلیون و 466 هزار ۱۸,۴۶۶,۰۰۰ تن رسید، درحالی که سال ۱۳۹۴ تولید فولاد کشور ۱۶ میلیون و ۶۵۶ هزار تن بود. سهم بخش خصوصی از میزان تولید سال های ۹۵- ۹۴ به ترتیب ۴ میلیون و ۴۷ هزار تن و ۲,۸۷۵,۰۰۰ تن ثبت شد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید