زیرساخت‌های توسعه و تولید فولاد با ظرفیت 10 میلیون تن تامین است

زیرساخت‌های توسعه و تولید فولاد با ظرفیت 10 میلیون تن تامین است

تفاهم‎نامه توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف ۱۰ میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با مشارکت بخش خصوصی با حضور خداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو، عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه، خلج طهرانی مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و همتی استاندار هرمزگان منعقد شد.

به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، حسن خلج طهرانی  در حاشیه این مراسم عنوان کرد: یک شرکت جدید برای برنامه‌ریزی تولید تا سقف ١٠ میلیون تن فولاد تاسیس خواهد شد که تاکنون شرکت‌های فولاد هرمزگان و صبا فولاد خلیج فارس در این شرکت جدید اعلام آمادگی کرده و سهم دارند و بالطبع بقیه شرکت‌های فولادی نیز به اندازه آورده‌های خود امکان ورود دارند و شامل سهم خواهند شد.

وی در خصوص شرایط و تعهدات منطقه ویژه اشاره کرد: وظیفه منطقه ویژه در این برنامه تامین زیرساخت‌هاست و وظیفه دولت در منطقه را اجرایی خواهد کرد. زیرساخت‌های تولید موردنیاز آب، برق و گاز و زمین تامین  است. پیش از این زمینی به صبافولاد اختصاص داده شده است که می‌توانند از آن در پروژه استفاده کنند. 

خلج طهرانی افزود: در خصوص آب هم به لحاظ موقعیت منطقه، آب‌شیرین‌کن‌های موجود امکان تامین تا ١٠ میلیون تن را دارند. در بحث برق هم ظرفیت ١۶٠ مگاواتی فراهم است که تاکنون با توجه به اینکه نیازی به آن نبود به شبکه سراسری برق منتقل شده بود و حال با توجه به نیاز تولید فولاد به این بخش اختصاص داده خواهد شد، برای گاز هم ٣٠ اینچ گاز کلاس D از خط صلح تامین شده که به راحتی جوابگوی نیاز پروژه خواهد بود.

این مسئول افزود: زمان تعریف شده برای پروژه را تا افق ١۴٠۴ عنوان کرد و گفت: در افق 1404، 10 میلیون تن تولید به بندرعباس اختصاص داده شده که 5 تا 5.5 میلیون تن آن در حال حاضر تولید می‌شود. برنامه این پروژه تولید مابقی یعنی 4 تا 4.5 میلیون تن تا افق 1404 است.

وی در پایان با اشاره به اشتغال‌زایی گفت. در حال حاضر حدود 12 هزار نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند که با ایجاد طرح‌های توسعه و بهره‌برداری در افق 1404 این رقم اشتغال‌زایی به 30 هزار نفر می‌رسد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید