ریخته‌گری پیوسته فولاد

ریخته‌گری پیوسته فولاد

ریخته‌گری پیوسته فولاد

فولاد خام در جهان به‌عنوان یک محصول میانی در صنعت فولاد به شمار می‌رود و به صورت ۳ محصول نیمه نهایی ریخته‌گری پیوسته (CC)، شمش (I) و فولاد مذاب ریخته‌گری (LSI) تولید و عرضه می‌شود. در این مقاله مزایای ریخته‌گری پیوسته فولاد به‌طور مختصر بررسی می‌شود.

به‌طور کلی بیش از ۷۰ کشور جهان به تولید فولاد خام می‌پردازند. کل عرضه جهانی توسط این کشورها در سال ۲۰۱۷، حدود یک میلیارد و ۶۹۱ میلیون تن برآورد شده است. در این بین کشور چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد خام جهان با در اختیار داشتن ۴۹.۲% از کل تولید فولاد دنیا در سال ۲۰۱۷، اختلاف فاحشی نسبت به سایر کشورها دارد. مطالعه بازار جهانی فولاد طی ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد که روند تولید آن همواره صعودی بوده است و پس از رکود اقتصادی جهانی در سال ۲۰۰۸ که به کاهش موقت تولید فولاد خام منجر شد، این شاخص در سال‌های اخیر مجددا روند رو به رشد به خود گرفت.چین همواره بخش قابل توجهی از تولید فولاد خام دنیا را در اختیار داردحدود نیمی از فولاد خام دنیا در چین تولید شده است. در سال ۲۰۱۷ چین ۸۳۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرد.

کل تولید فولاد خام در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۹۶% آن که حدود یک میلیارد و ۵۶۲ میلیون تن است به‌ صورت محصولات نیمه‌ساخته ریخته‌گری پیوسته (بیلت، اسلب و بلوم)، حدود ۵۸,۰۰۰ تن به صورت شمش و بخش ناچیزی از آن که حدود ۳ هزار و ۴۰۰ تن است به‌صورت فولاد مذاب ریخته‌گری تولید شد. تولید جهانی فولاد خام در سال ۲۰۱۶ به تفکیک نوع فولاد در نمودار نشان داده شده است و همان‌طور که مشاهده می‌شود ریخته‌گری پیوسته، ۹۴% از تولید فولاد خام را به خود اختصاص داده است. در مباحث تولیدی انتخاب بر‌آیند مطلوب از ۳ عامل متالورژی، تکنولوژی و اقتصاد مد نظر است این در حالی است که ریخته‌گری شمش به روش تک‌باری از نظر مشخصات متالورژیکی، تکنولوژیکی و تولیدی دارای نارسایی‌هایی است. در شمش ریزی که به تولید محصول نیمه‌تمام می‌انجامد، بسیاری از عیوب و نارسایی‌های تولیدی، هنگامی مشخص می‌شوند که کار مکانیکی نظیر نورد، پرس ، فشار و… بر روی قطعه انجام گرفته است. بنابراین انتخاب روش تولیدی که اقتصادی باشد و در عین حال از نظر متالورژیکی هم مطلوب باشد همواره مورد توجه تولیدکنندگان بوده است.

از مزایای ریخته‌گری مداوم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: متوسط جهانی بهره‌وری ریخته‌‌گری تکباری به فولاد نیمه‌نهایی بین ۸۲ تا ۸۴ درصد گزارش شده است ولی بهره‌وری در ریخته‌‌گری پیوسته که فولاد مذاب را به محصول نیمه‌ نهایی تبدیل می‌کند بین ۹۵ تا ۹۷ درصد است. فرآیند ریخته‌‌گری پیوسته در مقایسه با ریخته‌گری تک‌باری ۲۰% انرژی کمتر مصرف می‌کند، همچنین با حذف فرآیند نورد در واحدهای نورد اولیه که در ریخته‌گری تک‌باری ضروری است، فرآیند ریخته‌گری پیوسته از صرف زمان و هزینه اضافی می‌کاهد. کاهش نیروی کار در فرایند ریخته‌‌گری پیوسته نیز بهره‌‌وری را افزایش داده، شرایط محیط کار را بهبود بخشیده و از هزینه تولید می‌کاهد. اگرچه مزایای ریخته‌‌گری پیوسته در دهه ۶۰ قرن پیش مشخص شد، ولی ترویج آن در سطح جهانی ۲ دهه طول کشید.

حجم انواع ریخته گری فولاد خام

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید