رشد صادرات فولاد

رشد صادرات فولاد

رشد صادرات فولاد

جمع صادرات ۹ فولادساز بزرگ کشور تا پایان آبان ماه امسال به بیش از ۴,۵۶۶,۳۱۸ تن رسید که در همسنجی با پارسال تا ماه آذر سال۹۶ ۲۷% رشد نشان می دهد.

بررسی عملکرد صادرات واحدهای فولادی کشور حاکی است، از آغاز امسال تا پایان آبان ماه در مجموع ۷۴۲هزار و ۳۷۵ تن انواع محصولات فولادی شامل تیر آهن، میلگرد و کلاف از شرکت ذوب آهن اصفهان صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال۸۳ درصد رشد را ثبت کرد. شرکت فولاد مبارکه در این مدت با رشد (۴۱- درصدی) در همسنجی با پارسال، در مجموع ۷۲۷,۳۸۱ تن انواع محصولات فولادی شامل ورق گرم، کلاف گرم، کلاف اسیدشویی، کلاف سرد، تختال و بار، کلاف رنگی، کلاف گرم سبا، کلاف و ورق گرم آجدار و کلاف و ورق گالوانیزه صادر کرد.

در این مدت، ۱ میلیون و ۷۳۵ هزار و ۳۸۳ تن بلوم، بیلت و اسلب از شرکت فولاد خوزستان صادر شد که حاکی از رشد ۵۷% در مقایسه با هشت ماهه پارسال است.برپایه بررسی آمارهای منتشر شده، در این مدت ۴,۱۸۷ تن ورق عریض از شرکت فولاد اکسین، ۷۷۷ هزار و ۸۹۷ تن اسلب از شرکت فولاد هرمزگان، ۵۴,۵۵۳ تن میلگرد از شرکت فولاد آلیاژی ایران، ۶۱ هزار و ۵۴۲ تن میلگرد از شرکت فولاد خوزستان، ۴۵۸ هزار تن بیلت و پنج هزار تن آهن اسفنجی از شرکت فولاد کاوه صادر شد. بررسی نشان می دهد فولادسازان بزرگ کشور در آبان ماه گذشته در مجموع ۵۸۴ هزار و ۸۴۷ تن انواع محصولات فولادی صادر کردند که در مقایسه با آبان ماه پارسال ۵۷% رشد نشان می دهد. برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی کشور در هشت ماه امسال با رشد چهار درصدی در همسنجی با پارسال به 6 میلیارد و 200 میلیون دلار رسید. در آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد(WorldSteel) رشد ۳۲% تولید این محصول در ایران را در 11 ماه سال 2017 نشان می دهد.

گزارش ها از انجمن جهانی فولاد، تولید این محصول در ایران در ماه نوامبر (آبان- آذر) به ۱,۹۵۲,۰۸۲ تن رسید که در قیاس با ماه پیش از آن یعنی اکتبر (مهر- آبان) و تولید۱میلیون و ۹۱۷ هزار و ۹۹۴ تن، ۱.۸ درصد رشد نشان می دهد. برپایه این گزارشات، تا پایان ماه نوامبر امسال ۱۹ میلیون و ۷۹۱ هزار و ۳۴۴ تن فولاد در ایران تولید شد که در همسنجی با سال گذشته میلادی ۳۱.۹% رشد داشته است. افق چشم انداز 1404 ظرفیت تولید فولاد خام کشور باید به۵۵,۰۰۰,۰۰۰ تن برسد و انتظار می رود به جایگاه هفتم جهان ارتقا پیدا کنیم.سنگ آهن به عنوان اصلی ترین ماده اولیه تولید فولاد محسوب می شود که ذخیره شناسایی شده آن پنج میلیارد و ۱۰۰ تن اعلام شده که از این رقم بیش از ۳میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

صادرات 6.2 میلیارد دلار محصولات معدن و صنایع معدنی تا پایان آبان ماه
برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی کشور در هشت ماه امسال با رشد چهار درصدی در همسنجی با پارسال به ۶.۲ میلیارد دلار رسیده است.آهن اسفنجی با رشد صادرات ۴۸۲% بیشترین شتاب رشد را در بین محصولات این حوزه دارد.
از نظر تناژ، سنگ آهن با صادرات ۱۲.۵ میلیون تن (رشد پنج درصدی) و سیمان با صادرات ۱۰.۵ میلیون تن (رشد ۳ درصدی) در ردیف های نخست و دوم قرار دارند.همچنین صادرات زنجیره فولاد ایران با رشد ۲۲% سالیانه به ۵.۷ میلیون تن رسیده است.
با وجود سهم پنج درصدی بخش معدن و صنایع معدنی از تولید ناخالص داخلی کشور، سهم صادرات این حوزه تا پایان آبان ماه از نظر ارزشی ۲۲ درصد کل صادرات کشور و از نظر وزنی ۵۶% کل است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید