رانت قیمت بین شمش و میلگرد

رانت قیمت بین شمش و میلگرد

فولاد خوزستان مخالف دستورالعمل گویای دولت برای تعیین قیمت نیست بلکه مشکل در نظارت و اجراست.

محمد کشانی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در یک مصاحبه تلویزیونی که در سایت فولادسازی شرکت برگزار شد، این مطلب را بیان داشت و افزود: فولادمردانی که در سخت‌ترین شرایط و گرمای طاقت‌فرسا، ذوب را تهیه و تبدیل به شمش می‌کنند، نگران کاهش قیمت نیستند و دلخوری‌شان این است که رانت ایجاد شده در فاصله قیمت شمش و میلگرد به جیب کسانی می‌رود که محق نیستند.

فولاد خوزستان با قیمت گذاری دستوری و پایین آمدن قیمت‌ها بهیچ وجه موردی ندارد، منتهی رانتی که بوجود آمده بایستی حذف شود و ما می‌گوییم حمایت از مصرف کننده یعنی محصول نهایی میلگرد باید با قیمت مناسب خودش بدست مصرف کننده نهایی برسد. علیرغم اینکه دولت محترم صنایع پایین دستی را موظف به عرضه محصول در بورس نموده است و طی ۲۳ روز مردادماه فولاد خوزستان بالغ بر ۱۱۰ هزارتن فولاد خام عرضه کرده، دریغ از اینکه یک گرم از آن بصورت محصول نهایی در بورس بفروش رسیده باشد که جای نگرانی دارد.
موضوع قیمت‌های دستوری، حدود دوماهی هست که مطرح شده و فولاد خوزستان از اولین شرکت‌هایی است که از آن تبعیت کامل نموده است. علیرغم مخالفت کارشناسان خودمان با جلوگیری از صادرات، محدودیت را پذیرفتیم و عرضه محصول در بورس را براساس گزارشات مقایسه‌ای به دو برابر دوره مشابه سال قبل افزایش دادیم.

لذا اگر قرار بر قیمت ۲۲۰۰ تومانی شمش خام مطابق دستورالعمل ابلاغی باشد، با محاسبه هزینه عملیات نوردی، میلگرد باید ۲۵۰۰ تومان قیمت داشته باشد. در حالی که امروز همه شاهدیم میلگرد با قیمت ۴۵۰۰ تومان در بازار به فروش می‌رسد و این همان رانتی است که باید حذف شود و بهیچوجه بنفع صنعت و کشور نیست. مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان همچنین در پاسخ به سوال دیگری درخصوص برنامه صادراتی شرکت گفت: اگر به شرایط بازار طی سال های ۹۳ و ۹۴ رجوع کنیم می‌بینیم به دلیل عدم جذب بازارهای داخلی، فولادسازان عمدتا با انبارش محصول در انبارها مواجه بودند. فولادخوزستان نیز بخاطر بهره‌مندی از مزیت صادراتی کیفیت محصول و همجواری با آبهای آزاد، سیاست صادرات را در پیش گرفت و توانست با حمایت دولت محترم و پشتکار فولادمردان رقم صادرات خود را تا سال گذشته به دو میلیون و ۷۶۵ هزارتن صادرات به ۱۷ کشور خارجی برساند. این موفقیت از جایی نشات گرفت که در بازار داخلی هیچ اتفاقی نیفتاده بود و انباشتگی محصول کارخانجات به سمت شرکت‌های خارجی سرازیر شد که تصمیم خوبی بود.

اگر سال گذشته ۲۱ میلیون تن تولید فولاد کشور بود، هشت و نیم میلیون تن آن به صادرات اختصاص یافت که به معنی تولید پایدار و حفظ روند اشتغالزایی مناسب در این بخش بود. برای سال ۹۷ نیز برنامه دولت محترم برمبنای ۲۵ میلیون تن تولید اعلام شده و بر همین اساس حداقل ۱۲ میلیون تن از این مقدار به صادرات اختصاص دارد. اگر صادرات کاهش یابد یا مطابق برنامه نباشد، ارزآوری هم با مشکلاتی مواجه می شود و یا مجدداً با انبارش محصول در انبارها و کاهش تولید برای پیشگیری از ضرر در فولادسازی‌ها روبرو خواهیم بود. کشانی در ادامه افزود: فولاد خوزستان از بابت تشدید تحریم‌های خارجی و خروج امریکا از برجام نگرانی ندارد چرا با سابقه چهل ساله در اتخاذ راهکارهای مناسب با آن مقابله کرده‌ایم. ما نگران تحریم داخلی هستیم که دوستان بدون کارشناسی موضوع، برخوردهایی با فولادسازان داشته باشند که خدای ناکرده عواقب آن به صنعت و کشور بازگردد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید