جوش ترمیت (Thermit welding)

جوش ترمیت (Thermit welding)

جوش ترمیت (Thermit welding)

جوش ترمیت یک واکنش شیمیایی که در اثر یک حرارت ایجاد می شود و به شدت گرمازاست و با ذوب فلز همراه است و به ریخته گری شباهت دارد.
مراحل در جوشکاری گرماده غیرجوشی از قطعات فلزی به صورت گام به گام در زیر آورده شده است. قالب در این نوع جوشکاری می تواند چندین مرتبه استفاده شود.

جوش ترمینیت

• پاک کردن محل های اتصال:
مشعل اکسید استیلن برای تمیز کردن سطوح فلز با گرم کردن ، مورد استفاده قرار می گیرد. در طول تمیز کردن باید دقت شود که تمام خاک، گریس، اکسید ها و غیره حذف شده باشد.
• در نظر گرفتن فاصله مناسب برای انقباض
بعد از تمیز کردن، بخشی که باید جوش داده شود، بین 1.5 تا 6 میلیمتر فاصله باشد، بسته به اندازه قطعاتی که باید به آن متصل شوند.
دلیل این فاصله :
میزان انقباض فولاد حرارت دیده در طی سرد شدن
انقباض فلز پایه که در طول عملیات جوش گرم شده است

• ساخت قالب:

بعد از اینکه قطعات به طور صحیح تمیز و به درستی قرار گرفتند، مرحله بعدی ساخت الگوی موم است ،که از آن قالب تشکیل می شود و باید شکل یک پارچه ای داشته باشد.
ضخامت مواد ریخته گری بین قطر موم و جعبه قالب به صورت پیوسته تقریبا 100 میلی متر است.
قالب باید با توجه به اندازه جوش مورد نیاز تعداد گیت های ریخته گری، گیت های گرمایش ، فراهم شود.
• پیش گرم کردن قالب:

قالب پیشنهادی که قبلا تهیه شده است، پیش گرم می شود تا:

۱.ذوب کردن و حذف موم به طوری که حفره قالب ، شکل دقیق بعد از جوش را بگیرد.

۲.دوم قالب را به طور کامل خشک کنید در غیر این صورت فلز مذاب تحت حرارت بسیار بالا قرار گرفته و تبخیر شده، در قالب بخار ایجاد می کند و باعث جوش متخلخل می شود.

ساخت ریل
• کوره و شارژ آن:
مخلوط ترمیت در یک مخزن به عنوان مخزن انجام واکنش شارژ می شوند. دور این مخزن توسط مگنزیا و قیر پوشش داده شده است. بخش بیرونی این مخزن توسط از ورق فولادی ساخته شده است. درون مخزن  یک سنگ مگنزیا و یک لوله مگنزیایی قرار گرفته است.بعد از خشک کردن ظرف، یک مقدار کمی از پودر ترمیت در ابتدا تولید شده ، هدف از این کار برای جلوگیری از آسیب زدن به لایه های عایق ماسه و لایه هایی از محفظه پایین مخروط که از مواد ترمیت پراست، می باشد.
مواد ترمیت با درجه احتراق کم در بالای مخزن پودر ترمیت قرار میگیرد.
برای شروع واکنش یک میله داغ به پودر ترمیت زده میشود. احتراق به محض برخورد میله به پودر سریعا آغاز می شود.
• باز کردن قالب
مدت زمان لازم برای باز کردن قالب بستگی به میزان جوش دارد، کوتاهترین زمان (بین ۲ تا ۳ ساعت ) برای بخش های کوچک و برای بخش های سنگین تر زمان طولانی تر(حدود ۴ ساعت) می باشد.
پس از برداشتن قالب برجستگی ها و فرو رفتگی ها توسط یک مشعل برش برداشته می شوند. در مورد شفت ها و قطعاتی که کاربردهای خاص دارند از ماشین کاری و سنگ زنی استفاده می شود.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

برش CNC

اگر تعداد زیادی از قطعات مورد نیاز باشد و آنها باید دقیقا برش داده شوند…ادامه مطلب

جستجو کنید