بیشترین جذب سرمایه توسط زنجیره فولاد

بیشترین جذب سرمایه توسط زنجیره فولاد

بیشترین جذب سرمایه توسط زنجیره فولاد

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که از آغاز دولت یازدهم تا پایان مهرماه امسال، مشارکت مستقیم بخش خصوصی در قالب ۱,۸۶۴ طرح سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به ۶۵ هزار میلیارد ریال رسید.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارتخانه یاد شده، از این میزان بیشترین مشارکت در ناحیه معدنی سنگان (اجرای ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره و ۱۵ میلیون تن گندله) با ۳۵,۵۱۰ میلیارد ریال بوده و پس از آن اپال پارسیان با ۱۰,۳۶۰ میلیارد ریال در رتبه دوم قرار گرفته است.آلومینیوم جنوب با چهار هزار میلیارد ریال و آهن اسفنجی شادگان با ۳ هزار و ۷۴۰ میلیارد ریال، رتبه های بعدی میزان جذب مشارکت بخش خصوصی را کسب کردند.برپایه این گزارش، دیگر طرح‌های فولاد که جذب مشارکت بخش خصوصی در آنها انجام گرفته شامل سپیددشت (مبارکه)، قائنات، نی ریز (غدیر)، میانه، سبزوار، بافت و الکترود گرافیتی است.از مجموع ۶۵ هزار میلیارد ریال مشارکت انجام گرفته از سوی بخش خصوصی ۶۱ هزار میلیارد ریال در بخش فولاد بوده است.
جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در دولت تدبیر و امید 66 میلیون تن به تولیدات زنجیره فولاد افزوده شده و این تولیدات به 189 میلیون تن رسیده که شامل کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و نورد است.

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست شورای سیاستگذاری هشتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن در راستای برنامه ریزی برای جذب سرمایه اعلام کرد: تولید فولاد خام کشور نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی رشد ۱۱% را ثبت کرد و توانستیم سهم خود را در فولاد جهان به ۱.۱ درصد برسانیم.وی بر لزوم توجه بیشتر به توازن در زنجیره فولاد تاکید کرد و افزود: افزایش ظرفیت استفاده از ریل از ۲۸ میلون تن کنونی به ۱۰۱ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ به ۱۰ میلیارد یورو منابع نیازمند است.

۶۰۰ میلیون یورو برای تجهیز معادن در طرح جامع
وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت تصریح کرد: در طرح جامع برای تجهیز معادن حدود ۶۰۰ میلیون یورو باید جذب شود و در زمینه فولاد نیز ۸ میلیارد و ۵۰۰ ملیون یورو منابع مالی نیاز داریم.فولاد ظرفیت ایجاد شرکت‌های مشترک را دارد و منافع متعددی از ناحیه این جوینت وینچرها (شرکت های سرمایه گذاری مشترک) نصیب کشور می شود. از سوی دیگر برای بالا بردن قدرن چانه زنی در حوزه سیاسی نیز به جوینت وینچرهای قوی نیاز داریم.شریعتمداری اعلام کرد: نزدیک به ۱۰۰ میلیون تن ظرفیت جدید در حوزه کنسانتره، گندله، فولاد خام و آهن اسفنجی در قالب ۷۳ طرح جدید قابل تحقق است.

توانمندسازی بخش خصوصی
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه نتوانستیم در بسیاری حوزه‌ها خصوصی سازی واقعی را شکل دهیم، گفت: در حوزه فولاد می توانیم بخش خصوصی را درگیر کنیم که این مسئولیت به بخش دولتی و خصولتی بر می‌گردد.
این مسوول دولت را مکلف به توانمندسازی بخش خصوصی دانست و گفت: با الگوگیری از برخی کشورها باید بخش خصوصی واقعی را بسازیم، حوزه فولاد می تواند در این زمینه گام های خوبی بردارد، زیرا در جریان برخی خصوصی سازی‌ها زنجیره ارزش در بسیاری زمینه‌ها از بین رفت.وی ادامه داد: از دیگر چالش‌های صنعت فولاد تامین سنگ آهن و رکود بازار داخلی است که آینده پژوهی در موضوع فولاد و محصولات جایگزین به عنوان یکی از موضوعات مهم این همایش می تواند در دستور کار قرار بگیرد. بررسی ایرنا نشان می دهد فولادسازان بزرگ کشور در آبان ماه گذشته در مجموع ۵۸۴,۸۴۷ تن انواع محصولات فولادی صادر کردند که در مقایسه با آبان ماه پارسال ۵۷% رشد نشان می دهد.برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی کشور در هشت ماه امسال با رشد چهار درصدی در همسنجی با پارسال به ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید