سرعت رشد تولید فولاد در ایران

سرعت رشد تولید فولاد در ایران

سرعت رشد تولید فولاد در ایران

رییس هیات مدیره شرکت فولاد کاوه جنوب کیش گفت: با تولید بیش از ۱,۹۵۰,۰۰۰ تن فولاد، رشد ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ میلادی در ایران چهار برابر متوسط جهانی شد.

عبدالمجید شریفی افزود: تولید فولاد ایران به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده خاورمیانه، در ۱۱ ماه سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۰.۶ % رشد کرد. در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ بیش از ۱میلیارد و ۵۶۳ تن فولاد در جهان تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۶ رشد ۵.۴ % داشته است. در این مدت چین توانست بیش از ۷۶۵ میلیون تن فولاد تولید کند که در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۶ از رشد ۵.۷ درصدی برخوردار شد. این کشور در ماه نوامبر ۲۰۱۷ میلادی ۶۶ میلیون تن فولاد تولید کرد.

آمار تولید شرکت فولاد کاوه جنوب کیش
این شرکت در ۹ ماهه پارسال موفق شد ۴۲۰,۰۰۰ هزار تن شمش فولاد تولید کند و در مقایسه با مدت زمان مشابه ۹ ماهه امسال موفق به تولید بیش از ۶۴۰ هزار تن فولاد شد که با رشد ۵۰% همراه بود.
پس از ۱۵ ماه بهره برداری از فاز یک فولادسازی، با ثبت رکوردهای متعدد به تولید بیش از ۹۵ هزار تن در یک ماه دست پیدا کرده و به ظرفیت سالیانه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن نزدیک شده است. رساندن تولید روزانه کارخانه های احیای مستقیم به پنج هزار و ۴۸۴ تن آهن اسفنجی در چهارم دی ماه یک رکورد به شمار می رود. کارخانه های احیای مستقیم و فولادسازی در آذرماه نیز به رکورد ماهیانه ۹۵,۲۳۳ تن در تولید شمش فولاد و ۱۵۴ هزار و هفتصد و هفتاد و سه تن در تولید آهن اسفنجی رسید و قرار است سال آینده ۲۰% بیش از امسال شود. در این مدت بیش از ۸۰ درصد محصولات بیلت شرکت به تایلند، تایوان، عمان، امارات، فلیپین، پاکستان، چین و… صادر شد که ارزش صادراتی آن ۲۵۰ میلیون دلار بود و رایزنی برای یافتن بازارهای جدید در کشورهای آفریقایی ادامه دارد. همچنین ۵۳۳۸ هزار تن از ۶۴۰ هزار تن شمش تولید شده این شرکت از ابتدای سال تا پایان آذرماه صادر شد که بیش از ۸۴% تولید امسال را شامل می شود. بر پایه برنامه های این شرکت، قرار است تا پایان سال نیز ماهیانه بیش از ۸۰ هزار تن فولاد به بازارهای هدف صادر شود.

طرح های توسعه
وی افزود: در بخش تولید آب که یکی از ضروریات فولادسازی است تاکنون ۲ واحد آب شیرین کن در این شرکت به بهره برداری رسیده است و امسال نیز با بهره برداری از یک واحد دیگر با ظرفیت ۱۰,۰۰۰مترمکعب آب مورد نیاز کارخانه های فولادسازی و آهن سازی این شرکت تامین می شود. با برنامه ریزی های انجام شده در طرح های توسعه، ظرفیت تولید آب شیرین در این مجموعه فولادسازی به روزانه ۵۵ هزار متر مکعب می رسد. طرح توسعه فاز دوم این کارخانه به بیش از ۴۱% پیشرفت فیزیکی رسیده است و انتظار داریم در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ به بهره برداری برسد که در این صورت ظرفیت تولید فولاد در این کارخانه به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن افزایش می یابد. شریفی بر لزوم فراهم سازی منابع مالی ارزان قیمت برای طرح های توسعه ای تاکید کرد و درباره خرید تجهیزات مورد نیاز فاز دوم این کارخانه از اسپانیا گفت: با توجه به بهره های بانکی بالا در کشور اکنون استفاده از ۲ اعتبار اسنادی ۱۲۸ میلیون یورویی برای خرید تجهیزات فاز ۲ و ۲۵,۰۰۰,۰۰۰ € برای توسعه مجتمع آبشیرین کن این مجتمع فولادی توسط بانک توسعه صادرات در دست اقدام است. در فاز نخست عمده نیروی انسانی از داخل استان هرمزگان تامین شد که این روند در مرحله دوم نیز ادامه می یابد.
آمارها نشان می دهد هر یک شغل در حوزه تولید فولاد می تواند هفت تا هشت شغل غیرمستقیم ایجاد کند که این، ظرفیت بزرگ فولادی سازی کشور را برای اشتغالزایی نشان می دهد.

فعالیت در بازار سهام
۵% سهام شرکت فولاد کاوه جنوب کیش بیست و ششم مهرماه به ارزش ۱۷۶۰ ریال عرضه شد که به گفته رییس هیات مدیره این شرکت، پنجم آذرماه ارزش هر سهم آن با رشد بیش از ۵۰% به ۲۶۶۰ ریال افزایش یافت. وی افزود: تامین مواد اولیه مورد نیاز از معادن نزدیک، تولید کنستانتره در فولاد کاوه شرق و تولید گندله، آهن اسفنجی و شمش های فولادی در شرکت فولاد کاوه جنوب کیش صورت می گیرد و در ادامه با تولید محصولات نوردی در فولاد کاوه اروند این زنجیره تکمیل می شود. به گفته وی، قرار گرفتن کارخانه در کنار آب های خلیج فارس در بندرعباس، در دسترس بودن انرژی مانند برق و گاز، نزدیک بودن به ذخایر مواد اولیه و فراهم بودن امکان صادرات فولاد از طریق بندر شهید رجایی از مزیت های این کارخانه است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید