بررسی عملکرد تولید شمش فولادی

بررسی عملکرد تولید شمش فولادی

بررسی عملکرد تولید شمش فولادی

بررسی عملکرد تولید هشت ماهه شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران حاکی از آن است که تا پایان آبان ماه تولید شمش فولادی در کشور با ۱۷% رشد در همسنجی با پارسال به ۱۱,۲۲۳,۰۱۰ تن رسید.

در آبان ماه امسال نیز یک میلیون و ۵۱۲ هزار و ۶۷۱ تن شمش فولاد در کشور تولید شد که در مقایسه با آبان ماه پارسال ۲۹% رشد داشت.در ۸ ماهه امسال، تولید فولاد اسلب در گروه فولاد مبارکه (مبارکه، هرمزگان و سبا) به ۵ میلیون و ۶۴۵ هزار و ۸۲۴ تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد رشد داشته است.در مدت یاد شده تولید فولاد در شرکت های خوزستان (اسلب، بلوم و بیلت فولاد) به ۲,۵۰۱,۶۶۲تن رسید که در مجموع رشد پنج درصدی به ثبت رساند.

همچنین تولید بلوم در ذوب آهن اصفهان با یک درصد رشد در این مدت به یک میلیون و ۵۲۴ هزار و ۵۶۱ تن رسید. در شرکت فولاد آلیاژی ایران، بلوم با ۱۲% رشد به ۲۷۹ هزار و ۹۷ تن رسید، ولی تولید بیلت گروه ملی صنعتی فولاد ایران ۳۷% نزول به ۳۷,۰۴۹ تن کاهش یافت. تا پایان آبان ماه امسال بیلت در شرکت فولاد کاوه جنوب به میزان ۵۴۵ هزار و ۴۶۵ تن تولید شد و تولید آن در شرکت فولاد خراسان به ۴۹۸ هزار و ۷۸۶ تن و در طرح ثامن چادرملو ۱۹۰ هزار و ۵۶۶ تن رسید.

کالاهای فولادی نیمه ساخته در چهار شکل شمش، بیلت، بلوم و اسلب تولید می شوند که برای تبدیل شدن به محصول نهایی بایستی یک یا چند مرحله‌ی دیگر فرآوری شوند. شمش های فولادی در طول کمتر از ۲ متر و به شکل ذوزنقه تولید می شود؛ بیلت بر خلاف شمش طویل است و سطح مقطع آن دایره یا مربعی با عرضی کمتر از ۱۵سانتیمتر است و اگر عرض بیلت ( شمشال ) بیش از ۱۵سانتیمتر (یا سطح مقطع بیش از ۲۳۰سانتیمتر مربع ) باشد، آن را بلوم می‌نامند.

اسلب بر خلاف بلوم و بیلت مربعی نیست بلکه مستطیلی است و برای ساخت ورقهای فولادی، صفحه و … استفاده می‌شود.براساس افق چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد خام کشور باید به 55 میلیون تن برسد و انتظار می رود به جایگاه هفتم جهان ارتقا پیدا کنیم.سنگ آهن به عنوان اصلی ترین ماده اولیه تولید فولاد محسوب می شود که ذخیره شناسایی شده آن پنج میلیارد و ۱۰۰ تن اعلام شده که از این رقم بیش از ۳ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید