توسعه اشتغال در صنعت فولاد

توسعه اشتغال در صنعت فولاد

توسعه اشتغال در صنعت فولاد

توسعه اشتغال در صنعت فولاد نیازمند هرچه بیشتر صادرات می باشد.

سیاست دولت یازدهم در بخش معدن و صنایع معدنی بر تولیدات صادرات محور تکیه داشت و این مهم در دولت دوازدهم شتاب گرفته، بگونه ای که اهل حرفه دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد خام را در افق چشم انداز امروز به باور خود نزدیک کرده اند.تامین زنجیره تولید فولاد (کنسانتره سنگ آهن، گندله، اهن اسفنجی و شمش) امروز همسو با برنامه های فولادسازی تدارک می شود.صنعت فولاد کشور در چارچوب تحقق بخشیدن به اهداف سند چشم انداز ۱۴۰۴ و رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی شتاب گرفته که در این میان مجتمع فولاد خراسان رضوی برای افتتاح رسمی کارخانه ۲میلیون و پانصد هزار تنی گندله سازی آماده شده است.

براساس برنامه این واحد کارخانه های نورد سبک فولاد ساختمانی به ظرفیت ۵۵۰ هزار تن، فولادسازی بیلت به ظرفیت ۶۳۰ هزار تن و ۲ واحد احیاء مستقیم هر یک به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال، فولادسازی شماره ۲ به ظرفیت ۷۲۰ هزار تن می رود تا با احداث واحدهای توسعه در حال اجرای خود شامل گندله سازی به ظرفیت ۲میلیون ۵۰۰ هزار تن و کنسانتره ۲٫۵میلیون تنی و برنامه احداث توسعه فولادسازی و نورد، می رود تا جایگاه شاخصی در شرق کشور بدست آورد.
مجتمع فولاد خراسان، امروز سالیانه 200 میلیارد تومان سرویس های تولید اجتماعی، مالیاتی، تامین اجتماعی و شبکه بانکی دارد و شمار کارکنان آن به پنج هزار نفر نیروی کار مستقیم، شرکت های پیمانکاری و حمل ونقل بالغ می شود. قرار است در افق چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت کنسانتره سنگ آهن این واحد به پنج میلیون تن برسد، گندله سازی نیز به پنج میلیون تن خواهد رسید، آهن اسفنجی ۳٫۵ میلیون تن، شمش فولادی ۳٫۵ میلیون تن و محصولات نوردی هم به ۱٫۳ میلیون تن برسد.

چهار میلیون تن مواد اولیه
سید حسین احمدی در جمع مدیران ارشد شرکت های کارگزاری، مشاوره سرمایه گذاری، سبدگردانی، سرمایه گذاری و کانون نهادهای سرمایه گذاری و اصحاب رسانه ظرفیت های این مجتمع و برنامه چشم انداز آن در صنعت فولاد را تشریح کرد و اظهار داشت: سالانه بالغ بر چهار میلیون تن مواد اولیه و تجهیزات در این واحد صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. وی میزان تولید سالیانه این مجتمع را ۱٫۵ تا ۲میلیون تن محصول ذکر کرد که اکنون به عنوان چهارمین مجموعه فولادسازی بزرگ کشور محسوب می شود.
مجتمع فولاد خراسان از ترکیب سهامداران اصلی موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد شکل گرفته که به ترتیب ٪۵۱٫۴ ، ٪۳۲٫۲ و ٪۱۳٫۳ از سهام این واحد فولاد سازی را به خود اختصاص داده اند. احمدی خاطرنشان ساخت: خط تولید گندله سازی مجتمع فولاد خراسان توسط شرکت ایرانی (پامیدکو) با سرمایه گذاری ۵۰۰میلیارد تومانی نصب و راه اندازی شده و با ظرفیت تولید سالیانه ۲٫۵ میلیون تن گندله یکی از حلقه های زنجیره تولید در این مجتمع است.

این مقام مسئول یادآور شد: در بهره برداری از این واحد، برای نخستین بار همه مراحل تولید فولاد از گندله تا محصول نهایی در شرق کشور ایجاد شده است. سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد تومانی در سنگان (از توابع شهرستان خواف در خراسان رضوی) برای سنگ آهن که ظرف ۲ سال راه اندازی می شود از دیگر اقدامات در تکمیل زنجیره تولید است که در استان خود تکمیل می کنیم.علاوه بر این در عرصه صادرات هم این کارخانه فولاد سازی فعال است و صادرات ۴۳ هزار تنی به افغانستان، ۱۸هزار تنی عراق و ۱۰هزار تنی پاکستان از دستاوردهای فعالیت سال گذشته در بخش صادرات است. وی گفت: مشتریان فولاد خراسان علاوه بر کشورهای همسایه، در بازار داخلی هم در زمینه های نوردی، شمش، تولید تجاری و عمرانی از محصولات این واحد بهره می گیرند.

صادرات ۷٫۵ میلیاردی ۱۰ ماهه
با وجود آنکه شروع کار دولت دوازدهم از نیمه سال ۱۳۹۶ کلید خورد، اما تداوم سیاست های تولیدات صادرات محور از دستور کار خارج نبود و صدور محصولات معدن وصنایع معدنی را به بازارهای صادراتی شاهد هستیم. آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران برای دوره ۱۰ ماهه امسال نشان داد که به میزان هفت میلیارد و ۵۸۷ میلیون دلار محصولات معدن و صنایع معدنی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه ۴٫۶درصد رشد دارد و ۲۰٫۵٪ از ارزش کل صادرات را در این مدت به خود اختصاص داد. برپایه این آمار، حجم صادرات صورت گرفته محصولات معدن و صنایع معدنی در مدت یاد شده به میزان ۵۳ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۹۰۳ تن بود که نسبت به مدت مشابه پارسال افت ۱٫۳ درصدی دارد.

برپایه آمار مورد بررسی در دوره این گزارش، بیش از ۱۵٫۸ میلیون تن سنگ آهن به ارزش ۸۷۷ میلیون دلار صادر شد که از نظر وزن و ارزش نسبت به دوره مشابه پارسال به ترتیب افت ۲ درصدی و رشد ۴۴ درصدی را ثبت کرد. صادرات زنجیره سیمان نیز در این مدت به وزن ۱۲.۹ میلیون تن به ارزش ۴۸۲ میلیون رسید که در مقایسه با ۱۰ ماهه ۹۵ از نظر وزن و ارزش به ترتیب چهار و یک درصد افزایش نشان می دهد. همچنین صدور زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط هم با رقم ۷٫۲ میلیون تن و به ارزش ۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون دلار ثبت شد که از نظر وزن و ارزش به ترتیب رشد ٪۲۹ و ٪۱۱ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ثبت کرده است.

واردات ۱۰ ماهه محصولات معدن و صنایع معدنی
محصولات معدن و صنایع معدنی در مدت ۱۰ماهه ۱۳۹۶ به میزان ۹٫۵ میلیون تن و به ارزش چهار میلیارد ۴۶۴میلیون دلار وارد کشور شد که از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۷۸٫۷ و ۳۲٫۴ درصد افزایش نشان می دهد. ارزش واردات محصولات معدن و صنایع معدنی در مدت ۱۰ ماهه امسال از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۳۱درصد و ۱۰٫۴درصد از کل واردات را دربر می گیرد. بیشترین سهم واردات در بخش معدن و صنایع معدنی در دوره این گزارش مربوط به زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط به وزن سه میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۸۰ تن به ارزش یک میلیارد و ۷۹۵میلیون دلار بود که از نظر وزن و ارزش در مقایسه با ۱۰ماهه ۹۵به ترتیب یک درصد و ۱۴درصد رشد نشان می دهد.

علاوه بر این محصولات پایین دستی و قطعات فولاد به وزن ۴۹۵ هزار و ۸۰۷تن و ارزش ۶۵۹٫۵ میلیون دلار در ۱۰ ماهه امسال وارد کشور شد که از لحاظ وزن و ارزش نسبت به دوره مشابه در سال گذشته هر یک ٪۶ افت را ثبت کرد . همچنین بر اساس این بررسی، کمترین میزان واردات در بین اقلام معدن و صنایع معدنی وارداتی در مدت ۱۰ماهه امسال متعلق به آنتیموان، که ۱۲۹تن به ارزش ۱٫۲میلیون دلار اعلام شد و در مقایسه با عملکرد دوره مشابه پارسال از نظر وزن و ارزش ۱۰درصد افت و ۷۹درصد رشد نشان می دهد .

رشد ۷۶٫۶ درصدی اشتغال در قالب پروانه بهره برداری معدن
وزارت صنعت، معدن و تجارت از رشد ۷۶٫۶ درصدی اشتغال در قالب پروانه بهره برداری معدن در دوره ۹ماه ۱۳۹۶خبر داد و افزود: پروانه های یاد شده اشتغال چهار هزار ۳۰۲نفر را به همراه دارد. برپایه جداول آماری این وزارتخانه نشان می دهد که در ۹ ماه ۹۵ ( منتهی به آذر) برای ۲هزار و ۴۳۵نفر فرصت اشتغال در چارچوب پروانه های صادر شده برای بهره برداری از معدن فراهم شد.همچنین ماههای آبان و آذر ۹۶ در مجموع برابر پروانه های بهره برداری معدن برای ۹۵۷نفر فرصت اشتغال فراهم آمد.

پروانه های اکتشاف و بهره برداری
براساس جداول آماری وزارتخانه مزبور، ۹ ماه امسال (منتهی به آذر) میزان پروانه اکتشاف صادر شده نسبت به دوره مشابه پارسال رشد ۲۷‎٫۸ درصدی را نشان می هد.مجموع دوره این گزارش تعداد ۷۰۲ فقره پروانه اکتشاف معدن صادر شد، درحالی که طی مدت ۹ ماه ۹۵ صدور تعداد ۵۴۹ فقره پروانه اکتشاف انجام گرفت. ماههای آبان و آذر امسال شمار پروانه های اکتشاف به رقم ۱۴۲فقره رسید که سهم آذر ۴۹فقره و بقیه مربوط به آبان است.همچنین در ۹ماه دوره این گزارش ۳۷۲فقره گواهی کشف معدن صادر شد، سهم ماه های آبان و آذر از این رقم ۷۴ فقره بود که تعداد ۳۳فقره مربوط به آذر بود.برابر آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت ۹ماه امسال ۵۳۳ فقره پرواه جدید بهره برداری از معدن صادر شد و سهم ماههای آبان و آذر از این رقم ۱۲۲فقره بود. تعداد پروانه های جدید بهره برداری از معدن در آذر ماه امسال تعداد ۴۹ فقره اعلام شد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید