تثبیت قیمت محصولات فولادی در داخل کشور

تثبیت قیمت محصولات فولادی در داخل کشور

تثبیت قیمت محصولات فولادی در داخل کشور

بهادراحرامیان یکی از هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: دولت تمایل دارد تا قیمت داخلی محصولات فولادی تثبیت شود، اما قیمت های این بخش تحت تاثیر نرخ بازارهای بین المللی است .

در نشست هم اندیشی رسته ذوب این تشکل، موضوع هایی از قبیل نحوه تعیین قیمت محصولات فولادی، تثبیت نرخ ها و مشکلاتی که این موضوع می تواند برای صنعت فولاد ایجاد نماید و همین طور دلایل و راهکارهای کاهش اختلاف قیمت شمش القایی و قوسی مطرح شد.کل محصولات فولادی تولید شده در دوره هفت ماهه ( منتهی به مهر ) امسال به ۱۱ میلیون و ۳۱۵ هزار تن رسید و در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۱۰ میلیون و ۲۸۵ هزار تن بود، رشد ۱۰% را نشان می دهد.سهم بخش خصوصی شده از کل محصولات تولیدی فولادی در دوره مورد بررسی ۶ میلیون و ۷۸۸ هزار تن بود و بقیه متعلق بخش خصوصی بود.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در مورد نشست رسته ذوب و ریخته گری این تشکل گفت: موضوع فرمول قیمت گذاری محصولات فولادی بر اساس قیمت های میلگرد داخلی مورد بحث قرار گرفت و مطرح شد که قیمت گذاری محصولات فولادی با اتکا به قیمت میلگرد داخلی امکان پذیر نیست و این تجربه موفقی نخواهد شد و کل زنجیره فولاد تا سنگ آهن را تحت تاثیر منفی قرار می دهد.

احرامیان خاطرنشان کرد : تثبیت قیمت های داخلی محصولات فولادی امری غیر ممکن است و با توجه به روند مثبت قیمت های جهانی و اینکه در صنعت فولاد روند قیمت ها از بازارهای بین المللی تاثیر می پذیرد، حاضرین در جلسه به اتفاق بر این امر تاکید داشتند که این کار توجیه پذیر نبوده و به تولید آسیب خواهد زد و اشتغال فولادسازان را به خطر خواهد انداخت.
امروز درحالی که نمی دانیم روند بازارهای جهانی در ماه های آینده افزایشی است یا کاهشی، نمی توان تثبیت قیمت در داخل داشت به ویژه زمانی که نهاده های تولید در حال افزایش هستند.به گفته وی، علاوه بر الکترود گرافیتی، قیمت فروآلیاژها و نسوزها نیز رو به افزایش است و در نتیجه فشار قیمتی بر روی شمش و محصولات فولادی به وجود آمده است.

ایران چهاردهمین فولاد ساز جهان معرفی شده و قرار است تا افق ۱۴۰۴ سند چشم انداز ظرفیت فولاد کشور به رقم ۵۵,۰۰۰,۰۰۰ تن برسد. همچنین درمورد اختلاف قیمت شمش قوسی و القایی بحث و تبادل نظر شد و راهکارهایی مطرح، که یکی از آنها به قیمت قراضه و راه های کنترل آن مربوط بود. انجمن یاد شده تلاش خواهد کرد در آینده جلسات هم اندیشی برای سامان دهی خرید قراضه توسط واحدهای فولادسازی به ویژه القایی ها برگزار نماید. اکنون ظرفیت تولید فولا کشور از مرز ۳۰ میلیون تن گذشته و انتظار می رود میزان تولید امسال به رقم ۲۲ میلیون تن برسد .

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید