تاخیر هفت طرح کلان فولادی

تاخیر هفت طرح کلان فولادی

تاخیر هفت طرح کلان فولادی

هفت طرح کلان فولادی کشور که قرار بود ۳۶ ماه تمام شود ۱۰ ساله شد چرا؟

مدیرعامل پیشین شرکت ملی فولاد ایران درباره تاخیر هفت طرح کلان فولادی کشور گفت: این هفت طرح از سال 1386 کلید خورد و باید در 36 ماه به پایان می رسید اما بهره برداری از آنها تا امروز- پس از گذشت 10 سال- ادامه دارد.
طرح‌های هفتگانه فولاد استانی شامل طرح فولاد سفیددشت در استان چهارمحال و بختیاری، نی ریز در استان فارس، میانه در استان آذربایجان‌شرقی، شادگان در استان خوزستان، بافت در استان کرمان، قائنات در استان خراسان جنوبی و طرح فولاد سبزوار در استان خراسان‌رضوی است.
«عبدالمجید شریفی» مدیرعامل پیشین شرکت ملی فولاد ایران، در مراسم تودیع خود و معارفه مدیرعامل جدید شرکت ملی فولاد ایران، «تامین منابع مالی» را مهمترین چالش طرح های هفت گانه فولادی عنوان کرد و گفت: سیاستگذاران، تامین منابع مالی طرح ها را بر مبنای درآمد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تکیه زده بودند اما درآمد ایمیدرو بعد از واگذاری برخی بنگاه ها کاهش یافت و نتوانست این طرح ها را تامین مالی کند.
وی با انتقاد از برخی واگذاری ها، بر توجه به «اهلیت» سرمایه گذاران در واگذاری طرح های فولادی تاکید کرد و گفت: به عنوان نمونه یک واگذاری در فولاد میانه انجام شد؛ این طرح بیش از یک سال طول کشید و بعد از آن، افرادی که طرح به آنها واگذار شده بود از ادامه کار انصراف دادند.
«شرکت های فولادی باید به کسانی واگذار شود که نگاه درازمدت دارند».
به گزارش ایرنا، کلنگ طرح‌های فولاد استانی از شهریور سال 1385 زده شد اما به دلیل مشکلات تامین نقدینگی معوق ماند که از نیمه دوم سال 1392 در دولت یازدهم با تلاش‌های ایمیدرو و حل مشکل نقدینگی این واحدها به ویژه با مشارکت بخش خصوصی، طرح ها با سرعت بیشتری ادامه یافت.

تزریق 18 هزار میلیارد ریال به طرح های هفت گانه فولادی
رییس هیات مدیره شرکت ملی فولاد ایران نیز در این آیین به تزریق 18 هزار میلیارد ریال به طرح های هفت گانه فولادی در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: این منابع شامل 9 هزار و 140 میلیارد ریال و 26 میلیون یورو برای بخش آهن اسفنجی و هفت هزار و 520 میلیون ریال در بخش فولادسازی می شود.
«محمدرضا سجادیان» در مورد آخرین وضعیت هفت طرح فولادی افزود: طرح فولادی سفیددشت در استان چهارمحال و بختیاری افتتاح شد، طرح های شادگان در استان خوزستان و میانه در استان آذربایجان‌شرقی به تولید رسیده اند؛ طرح نی ریز در استان فارس در مرحله آزمون (تست) قرار دارد؛ طرح فولاد سبزوار در استان خراسان‌رضوی تا 2 ماه آینده وارد مرحله آزمون (تست) می شود؛ همچنین طرح های فولادی بافت در استان کرمان و قائنات در استان خراسان جنوبی تا پایان امسال در مدار قرار می گیرد.
«تمرکز» حلقه گمشده صنعت فولاد کشور است
مدیرعامل جدید شرکت ملی فولاد ایران نیز در این نشست «تمرکز» را حلقه گمشده صنعت فولاد کشور ذکر کرد و گفت: این مساله در همه محافل داخلی و خارجی قابل مشاهده است.
«منصور یزدی‌ زاده» ادامه داد: با توجه به سیاستگذاری در واگذاری ها، گسستگی هایی ایجاد شد و همه واحدها با سلیقه و توان خود فعالیت را آغاز کردند.
مدیر عامل شرکت ملی فولاد ایران همچنین به سهم 20 درصدی فولاد در تولید ناخالص ملی اشاره کرد و گفت: با توجه به این سهم، موضوع فولاد باید از مرز وزارت صنعت بگذرد و وزارتخانه های اقتصاد، راه و کار نیز درگیر بحث های فولادی شوند تا بتوانیم کارکردی را که فولاد می تواند در اقتصاد کشور داشته باشد، عملیاتی کنیم.
به گزارش ایرنا، رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بتازگی در حکمی «منصور یزدی زاده» را به سمت مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران منصوب کرد؛ پیش از این، «عبدالمجید شریفی» این مسوولیت را به عهده داشت.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید