افزایش منطقی قیمت = بقای صنعت فولاد

افزایش منطقی قیمت = بقای صنعت فولاد

افزایش منطقی قیمت = بقای صنعت فولاد

جعفر سرقینی معاون وزیر در امور معادن و صنایع معدنی گفت: واحدها در چند سال گذشته گاهی محصول خود را زیر قیمت تمام شده می فروختند، بنابراین افزایش معقول و منطقی قیمت برای بقای صنعت فولاد کشور مفید است.

وی افزود: قیمت فولاد و محصولات سنگ آهن همواره تحت تاثیر بازارهای جهانی، عرضه و تقاضا و بهای تمام شده است و در چند سال گذشته قیمت فولاد به دلیل رکود حاکم بر بازار، افزایش تولید جهانی و کاهش تقاضا برای این محصول روندی نزولی به خود گرفت که زیان‌های زیادی برای شرکت‌های فولادی ایران و جهان به همراه داشت.

به گفته او، افزایش تقاضای فولاد، اعلام چین مبنی بر کاهش تولید این محصول از اواخر سال گذشته و افزایش قیمت نهاده‌های تاثیرگذار بر بهای تمام شده مانند الکترود گرافیتی، نسوزها و فروآلیاژها، از دلایل این افزایش قیمت بود که در ایران مسائل روانی بازار نیز بر این موضوع تاثیر گذاشت.افزایش صادرات فولاد کشور تاثیرگذاری بسیار اندکی بر افزایش قیمت آن دارد و به دلیل نبود تقاضای مناسب در داخل کشور، با برنامه ریزی انجام شده واحدهای تولیدی به سمت صادرات هدایت شدند و با شناسایی بازارهای هدف صادرات خود را افزایش دادند که این موضوع نیز هر چند بسیار اندک بر افزایش قیمت ها تاثیرگذار بوده است.
قیمت ها در 2ماه گذشته سیر نزولی به خود گرفته و متناسب تر شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: استمرار قیمت واقعی با متناسب کردن عرضه و تقاضا و رونق بازار مسکن، افزایش بودجه طرح‌های عمرانی، افزایش صادرات، نوسازی بافت‌های فرسوده و رونق صنایع پایین دستی مسیر است.
وی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت با کمک دستگاه‌های ذیربط قیمت‌ها را رصد می‌کند و با برگزاری جلسات با ذی ‌نفعان (تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در زنجیره فولاد) اقدام های لازم را برای جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت‌ها در حیطه اختیارات خود انجام می‌دهد.
مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو چندی پیش اعلام کرد: زنجیره فولاد در نیمه نخست امسال بیش از چهار میلیون تن صادرات داشت که انتظار می رود تا پایان سال حجم صادرات فولاد به مرز 10 میلیون تن افزایش یابد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید