با بهره‌برداری از پروژه ذوب، قدرت رقابت افزایش می‌یابد/ پیشرفت 30 درصدی پروژه ذوب فولاد کاوه تیکمه داش

با بهره‌برداری از پروژه ذوب، قدرت رقابت افزایش می‌یابد/ پیشرفت 30 درصدی پروژه ذوب فولاد کاوه تیکمه داش

مدیر پروژه ذوب شرکت صنایع فولاد کاوه تیکمه داش گفت: برای اینکه قیمت‌ تمام شده کاهش یابد و اختیار کیفیت تولید دست این شرکت باشد، اقدام به احداث پروژه ذوب کرده‌ایم. همراه بودن ذوب با نورد باعث می‌شود کیفیت و کمیت تولید تحت کنترل شرکت قرار گیرد. در حال حاضر پیشرفت این پروژه حدود 30 درصد است.

مجید پورآقا در خصوص اهمیت احداث و تسریع در پروژه ذوب برای فولاد کاوه تیکمه داش، بیان داشت: هم‌اکنون برخی از نوردکاران به‌ویژه در حوزه میلگرد برای تامین شمش با مشکل مواجه هستند. ضمن اینکه نوسانات قیمتی و رقابت منفی میان متقاضیان شمش باعث افزایش قیمت این محصول و کاهش حاشیه سود نوردکاران می‌شود. اما وجود واحد ذوب در کنار واحد نورد به تامین مواد اولیه به‌صورت پایدار و رقابت‌پذیری در بازار منجر می‌شود.

مدیر پروژه ذوب شرکت صنایع فولاد کاوه تیکمه داش با بیان اینکه در راستای افزایش رقابت‌پذیری باید سرعت احداث پروژه ذوب را افزایش دهیم، اذعان کرد: در مرحله ذوب برای رشد بهره‌وری نیاز است که از مواد اولیه مطمئن و باکیفیت مانند آهن اسفنجی و بریکت بهره ببریم که قیمت نسبتا پایینی دارند. البته استفاده از آهن اسفنجی و بریکت نیاز به تکنولوژی خاص خود دارد که در مواقعی نیز بسته به نوسان بازار می‌تواند سودده و یا زیان‌ده باشد. بنابراین با سنجش موقعیت بازار و قیمت‌ها باید به‌گونه‌ای از مواد اولیه برای ذوب استفاده کرد که سود شرکت حفظ شود.

وی افزود: به‌طور مثال استفاده بیشتر از آهن اسفنجی به‌عنوان ماده اولیه ذوب می‌تواند زمان ذوب و تولید را افزایش دهد، اما باید بررسی کرد که آیا این افزایش زمان در مقایسه با قیمت بالاتر ضایعات و قراضه و زمان کمتر ذوب آن‌ها، مقرون به‌صرفه است یا خیر. البته شواهد حاکی از صرفه اقتصادی استفاده از آهن اسفنجی است. استفاده از شارژ 50 درصدی آهن اسفنجی و 50 درصد قراضه در کوره ذوب می‌تواند منجر به افزایش 40 درصدی سود شود. بنابراین در حال تحقیقات جهت انتخاب نوع مواد اولیه و میزان استفاده از آن‌ها در کوره ذوب هستیم تا حاشیه سود افزایش یابد.

پورآقا در پایان با اشاره به اینکه بهره‌برداری از پروژه ذوب فولاد کاوه تیکمه داش، می‌تواند چندین مشکل اساسی این شرکت را حل کند، تصریح کرد: نخست مشکل تامین شمش و نوسان قیمتی غیرقابل کنترل آن به‌صورت پایدار برطرف می‌شود. در حال حاضر تامین شمش و نوسانات قیمتی آن به‌شدت روی حاشیه سود نوردکاران تاثیر منفی گذاشته است و بنابراین با احداث پروژه ذوب در واقع حاشیه سود افزایش خواهد یافت. بدین ترتیب قدرت رقابت‌پذیری نیز افزایش می‌یابد. دومین حسن پروژه ذوب افزایش قدرت چانه‌زنی و تخفیف به مشتریان است. بدین صورت که با وجود ذوب و نپرداختن قیمت بالای خرید شمش، تولیدکننده میلگرد می‌تواند دست بازتری در ارائه تخفیف به مشتری نسبت به سایر رقبا داشته باشد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید