وضعیت بازار جهانی سنگ آهن

وضعیت بازار جهانی سنگ آهن

وضعیت بازار جهانی سنگ آهن

پس از مدتی وقفه خریداران سنگ آهن در چین دوباره به بازار برگشته اند از این رو قیمت این ماده اولیه روز گذشته مجددا کمی بالا رفت. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۲۰ سنت بالا رفت و ۷۱.۹ دلار هر تن خشک سی اف آر چین ثبت شد.
در بورس سنگاپور هم قیمت قرارداد سواپ ماه اکتبر ۶۵ سنت نسبت به جمعه بالا رفت و ۷۰.۳ دلار هر تن خشک سی اف آر شد. خریداران سنگ آهن در بازار نقدی چین پس از چند روز روند نزولی خرید کردند و این خود به بهبود بازار کمک کرد.
هنوز ابهاماتی در بازار این ماده اولیه وجود دارد که روند آتی بازار را روشن نمی کند. برخی انتظار دارند احتمال تعطیلی خطوط تولید در ایالت هبی می تواند هفته های آتی تقاضای سنگ آهن را کم کند. هنوز مشخص نیست این کاهش احتمالی تولید چه تاثیری بر تقاضا و مصرف سنگ آهن می گذارد.

همانند هر ماده دیگری، بازیگران اصلی عرصه تولید زغال‌سنگ، کشورهایی با ذخایر فراوان این ماده هستند.
ایالات متحده آمریکا دارای بیشترین ذخایر این سوخت فسیلی بیشترین تأثیر را روی میزان تولید جهانی زغال‌سنگ داشته است.

از آن شب تاریکی که رویای توماس ادیسون به واقعیت پیوست و اولین نیروگاه برق دنیا با سوخت زغالی در نیویورک ساخته شد، بیش از 100 سال می‌گذرد. از آن زمان تا کنون جایگزین‌های زیادی برای این سوخت فسیلی سیاه پیشنهاد شده است. سوختی که در ابتدا تنها منبع تولیدکننده برق جهان محسوب می‌شد، اکنون به رده دوم سقوط کرده و رقیب سرسخت و ارزان‌تر آن، گاز طبیعی، هر روز حلقه رقابت را تنگ‌تر می‌کند. از سوی دیگر منابعی مانند انرژی‌های تجدیدپذیر (بادی، خورشیدی، زمین‌گرمایی و سوخت‌های گیاهی) پا به عرصه رقابت گذاشته‌اند و بخشی از بازار جهانی انرژی را (هرچند اندک) تصاحب کرده‌اند. با این همه، زغال‌سنگ همچنان یکی از مهمترین سوخت‌های تأمین انرژی در جهان به‌شمار می‌رود و نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز به کار خود ادامه می‌دهند. بیشترین ذخایر زغال‌سنگ جهان، به ترتیب در قاره آمریکای شمالی، کشورهای چین، روسیه و هند موجود است. به همین دلیل نوسانات اقتصادی این کشورها (خصوصا ایالات متحده آمریکا) اثر به‌سزایی بر میزان تولید و حتی قیمت این سوخت فسیلی دارد. نمودار 1 تغییرات تولید جهانی زغال‌سنگ در 10 ساله اخیر را نشان می‌دهد.

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، میزان تولید زغال‌سنگ در 10 سال گذشته، دستخوش فراز و فرود بوده است. افزایش تولید جهانی تا سال 2008 به دلایلی نظیر افزایش جمعیت و نیاز به انرژی بیشتر بوده است. ایالات متحده با در اختیار داشتن حدود 22 درصد از ذخایر زغال‌سنگ جهان، سهم زیادی در میزان تولید و عرضه جهانی آن دارد. در سال 2009 اثرات بحران اقتصادی ایجاد شده، خصوصا در ایالات متحده امریکا سبب شد تا قیمت زغال‌سنگ در بازار جهانی بالا رود. این روند افزایشی در سال 2012 نیز ادامه داشت و باعث شد میزان تولید جهانی این سوخت فسیلی تا سال 2013 افزایش یابد. از سال 2013 که کاهش قیمت زغال‌سنگ (به دلیل وجود مازاد تولید و کاهش قیمت گاز) شروع شد، بازار این سوخت فسیلی تاکنون در رکود نسبی به سر می‌برد.

قیمت سنگ آهن

این کشور از چند سال پیش با در نظر گرفتن مسائل زیست‌محیطی، سیاست‌های جایگزینی سوخت زغال‌سنگ را پیش گرفته است. در همین راستا، در سال 2016 رئیس‌جمهور پیشین امریکا فرمانی را صادر کرد که طی آن هر ساله چندین نیروگاه زغال‌سنگ‌سوز بسته شوند. هرچند که رئیس‌جمهور جدید این کشور، چندی پیش این فرمان را لغو کرد، اما به‌نظر می‌رسد که هنوز اقبال به این سوخت قدیمی رو نکرده باشد و قیمت آن (و به تبع آن تولید) در حال کاهش است. تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند با افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش قیمت گاز طبیعی، شاید دوباره زغال‌سنگ‌های با هزینه تولید پایین، بتوانند وارد گردونه رقابت شوند.

هند نیز با در اختیار داشتن 8 درصد از منابع زغال‌سنگ جهان، شاید مستقیما بر بازار جهانی این سوخت اثر نداشته باشد ولی قطعاً بر بازارهای منطقه‌ای آن اثر دارد. این کشور در راستای سیاست‌های اخیر خود مبنی بر بهبود معیشت و سازندگی بومی، اخیرا اعلام کرد که علی‌رغم سرمایه‌گذاری‌های پیش‌بینی شده برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و دوستدار محیط زیست، تا سال 2040 همچنان زغال‌سنگ را به‌عنوان منبع اول تأمین انرژی استفاده خواهد کرد. هم اکنون نیز حدود 50 درصد انرژی الکتریکی این شبه‌قاره از راه سوزاندن زغال‌سنگ تأمین می‌شود.

همانند هر محصول دیگری، میزان تولید این سوخت فسیلی نیز به میزان تقاضا و قیمت آن بستگی دارد. تحلیل‌گران شرکت بریتیش پترولیوم معتقد هستند که روند کاهشی تولید این ماده خام «قطعی» است؛ چرا که افزایش رقابت‌پذیری انرژی‌های تجدیدپذیر از یک سو و فشارهای اجتماعی برای حفظ محیط زیست از سوی دیگر، کار را برای این ماده خام دشوار کرده است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید