شرکت آلومینیوم اراک (ایرالکو)

شرکت آلومینیوم اراک (ایرالکو)

شرکت آلومینیوم اراک (ایرالکو)

مدیرعامل جدید شرکت ایرالکو مهدی ثقفی از برنامه ریزی برای راه اندازی خط تولید آند و بهسازی دیگ های احیای آلومینیوم خبر داد و گفت: به دلیل بیشتر بودن تقاضا از عرضه، واحدهای تولیدی آلومینیوم در کشور مشکل فروش ندارند.

به گفته وی سالیانه تا ۳۵۰,۰۰۰ تن آلومینیوم در کشور تولید می شود که نیمی از این تولید در شرکت آلومینیوم اراک و نیمی دیگر در کارخانه های هرمزال و المهدی است.
نیاز سالیانه کشور ۵۰۰ هزار تن آلومینیوم است و ما به التفاوت مورد نیاز از خارج وارد می شود و هر میزان که آلومینیوم تولید شود، خریدار و مشتری برای آن وجود دارد.
وی یادآوری کرد: این مشروط به آن است که مشتریان با مشکل نقدینگی روبرو نباشند اما در عمل شاهدیم به همین دلیل ۳۰% از شمش آلومینیوم تولیدی صادر میشود.
عمده محصول تولیدی در کارخانه های آلومینیوم کشور، شمش کار نشده است که وزن هر کدام، یک هزار پوند است و عمده آن در ایرالکو و المهدی تولید می شود.
هر پوند معادل بیش از ۴۵ صدم کیلوگرم است.
در ایرالکو قابلیت تبدیل این شمش به بیلت به عنوان یک محصول با ارزش افزوده بالا وجود دارد اما در کارخانه های هرمزگان چنین توانایی نیست.
ظرفیت بیلت سازی در ایرالکو به اندازه ای نیست که بتواند همه شمش ها را به این محصول تبدیل کند، زیرا هم ظرفیت تولیدی کارخانه پایین بوده و هم خطوط آن قدیمی شده است؛ بر این اساس مقدار زیادی از محصولات تولیدی به صورت شمش کار نشده صادر می شود.
مهمترین مشکل صنعت آلومینیوم کشور، تامین مقادیر زیادی از مواد اولیه مورد نیاز از خارج کشور است که از آن جمله می توان به پودر آلومینا، آند، کریولیت و آلومینیوم فلوراید اشاره کرد.
ثقفی با اشاره به کفاف ندادن تولید پودر آلومینا در کارخانه جاجرم، بر لزوم ظرفیت سازی مواد اولیه مورد نیاز در کشور بویژه تولید آند تاکید کرد.
وی اضافه کرد: راه اندازی خط تولید آند در ایرالکو در منطقه «خیرآباد» اراک در اولویت قرار دارد و پس از آن درصددیم بهسازی دیگ های احیای آلومینیوم را به منظور حفاظت از محیط زیست به انجام برسانیم.
آند به عنوان الکترد یا قطب مثبت در فرایند تولید آلومینیوم و در سلول های احیا* وظیفه انتقال جریان الکتریسته و ترکیب با اکسیژن موجود در اکسید آلومینیوم را بر عهده دارد.ایمیدرو مهرماه پارسال اعلام کرد: میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای طرح های توسعه زنجیره آلومینیوم ۱۱ میلیارد دلار است که ۲۱.۵% از کل سرمایه گذاری مورد نیاز بخش معدن وصنایع معدنی را تا افق ۱۴۰۴ در برمی گیرد.
مطالعات نشان می دهد ۲۵ درصد قیمت تمام شده صنعت آلومینیوم مربوط به انرژی است و بنابراین در این عرصه کشورمان با برخورداری از ذخایر گسترده نفت و گاز، می تواند جایگاه خود را ارتقا بخشد.وزارت صنعت، معدن وتجارت برای افق ۱۴۰۴ هدف یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید شمش آلومینیوم را پیش بینی کرده است .سه شنبه گذشته (هفتم آذر) با حکم رییس هیات عامل ایمیدرو، ثقفی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ایرالکو معرفی شد.

یک کامنت

  1. mohd azim ارد ۱۲, ۱۳۹۷

    علیکم‌
    روزتان خوش!
    شمش آلومینیومی۶ متره به وزن ۲.۸ کیلو‌گرام برای کار های بنایی با تیراژ بالا میخواهم لطفآ همکاری نموده شماره همراه خودرا ارسال کنید
    یا شماره مرا روی واتس اپ ، ایمو یا تلگرام خویش اضافه کنید تا که با هم صحبت کنیم.‌

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید