افزایش قیمت فولاد

افزایش قیمت فولاد

افزایش قیمت فولاد

روند افزایشی قیمت فولاد داخلی فارغ از مولفه های جهانی تاثیرگذار روی این کالا در شرایطی رخ داده است که تحرکی در تقاضا ایجاد نشده و عدم تحرک تا حدودی افزایش قیمت را غیر منطقی جلوه می دهد.
بازارهای صادراتی؛ عامل افزایش قیمت فولاد
از نظر اقتصادی باید تعادلی میان عرضه و تقاضا وجود داشته باشد، همیشه در همه بازارها دنبال این شرایط تعادلی هستیم، ولی حال اگر به هر دلیلی تقاضا تحریک شده و قیمت افزایش پیدا کرده و حداقل، مقدمات رونق را در بحث عرضه و میزان تقاضای بازار توانسته تحریک کند، باید استقبال کرد. وی در توضیح مهم ترین علت این موضوع دلیل اصلی را در جذابیت بازارهای صادراتی جست وجو کرد، به اصطلاح حجم تولید جذاب شده، از طرفی عرضه داخلی کم شده، حتی تقاضای محدودی هم که سابقا وجود داشته را امروز نمی تواند تامین کند، بنابراین در حال حاضر شاهد این افزایش قیمت هستیم. از طرف دیگر نباید در این نکته اشتباه کنیم که همه حجم عرضه بازار در حال حاضر به سمت صادرات در حرکت است، نه مصرف داخلی.
پیش بینی هایی در بازار وجود دارد که بعضا از تحریک تقاضای مسکن در ایام پس از مراسم تحلیف و تنفیذ دولت دوازدهم حکایت دارد، بنابراین بخشی از بازار داخل به سمت احتکار یا نگهداشت بخشی از این تولیدات فولادی برای عرضه در آن ایام حرکت کرده است.این موضوع را هم باید اضافه کرد که یک افزایش قیمتی را هم در بحث مواد اولیه مانند سنگ آهن و آهن اسفنجی شاهد هستیم، علت آن هم این است که در بحث صادرات گندله، بازار نسبت به سال های گذشته به شدت رونق دارد، به ویژه در نیمه دوم سال 95 و سه ماه اول سال 96.صادرات گندله و آهن اسفنجی هم به افزایش قیمت محصولات نیمه نهایی مثل مقاطع و میلگرد و نورد کمک کرده است، بنابراین تمام این موارد گفته شده کمک کرده است تا این جهش قیمتی را که به نظر غیرمنطقی است، شاهد باشیم.
برخی معتقدند که عامل اصلی افزایش قیمت، رشد صادرات و کمبود کالا در بازار داخل است، یکی از دلایل، جذاب شدن بازار صادراتی است که بخشی از سود سهام سال گذشته فولادی ها هم از محل همین صادرات بود، اما صادرات صرفا صادرات مقاطع و نورد نیست، بلکه صادرات گندله و دیگر محصولات را نیز باید در نظر گرفت.در این میان زمانی که دولت می بیند در بخش ورودی های تولید و سیاست گذاری در بحث قیمت تمام شده نمی تواند موفق عمل کند، باید به سمت جذاب کردن صادرات برود، کما اینکه در بخشی از این کار به جهت اجرای برجام و فضایی که برای صادرات ایجاد شد و بازارهای جدیدی که به سمت ایران حرکت کردند، موفق بوده است.از سوی دیگر برای اینکه بتواند قیمت فولاد داخل را مدیریت کند باید تعرفه های واردات را متعادل کند، در اینجا منظور این نیست که این تعرفه ها را کم کند، بلکه به این معنی است که با شرایط فعلی بازار بتواند با قیمت ها بازی کند، این روند به نظر می تواند وضعیت را به یک شرایط متعادل در بازار برساند.

اگر وضعیت قیمتی در بازار فولاد به همین منوال کنونی باشد، قطعا شاهد روند افزایشی و فزاینده قیمت ها خواهیم بود، به این معنا که قیمت های کنونی سقف قیمتی نخواهند داشت، بلکه با جذاب شدن بازارهای صادراتی باید در انتظار افزایش بیشتر قیمت ها هم باشیم. وی در ادامه گفت به نظر می رسد دولت هم بی رغبت به افزایش قیمت ها در بازار فولاد نیست به این دلیل که افزایش قیمت تا حدودی به تحریک شدن و حرکت بازار مسکن شاید بتواند کمک کند و دولت این فرصت ها را مغتنم خواهد دانست تا برای تحریک بخش های مختلف بازارهای فرعی که می تواند به بازار اصلی مسکن کمک کند، استفاده کند. در پاسخ به سوالی که آیا افزایش قیمت در شرایطی که هنوز تحرکی در بازار ایجاد نشده، منطقی است یا خیر باید گفت : در حقیقت قیمت متاثر از دو عامل (عرضه و تقاضا) و قیمت تمام شده است. در این میان و در حال حاضر تغییراتی که در قیمت فولاد در حال رخ دادن است ناشی از تغییرات مواد اولیه است و نه تقاضا. وی ادامه می دهد: برخی معتقدند عامل اصلی افزایش قیمت، رشد صادرات و کمبود کالا در بازار داخل است، با توجه به اینکه میزان عرضه به بازار داخل کاهش پیدا نکرده و حتی تولید در چند ماه ابتدای سال حدود 8 درصد رشد داشته است.از طرفی امسال کاهش بیشتری را در صدور قراردادهای ساختمانی داشته ایم و این موضوع نشان می دهد که مصرف در سال جاری کاهش پیدا کرده است چرا که در بخش ساختمان که به هر حال مهم ترین بخش مصرف است، طبق آخرین آمارها امسال هم صدور پروانه های ساختمانی کاهش پیدا کرده اند.

در این رابطه وقتی این مسائل را کنار یکدیگر قرار دهیم، متوجه خواهیم شد اگر رشدی هم در صادرات اتفاق افتاده باشد، در این طرف افزایش تقاضایی نبوده است و لذا کمبود معنای دقیقی ندارد.افزایش جهانی بهای مواداولیه مانند شمش و سنگ آهن باعث افزایش قیمت شده ولی ایران صاحب منابع تولید است و با کمترین قیمت می تواند مواد اولیه را تولید کند، در این میان چرا قیمت جهانی روی قیمت های داخلی اثر گذار است؟ درست است که مثلا ماده ای مانند سنگ آهن منبع داخلی دارد ولی زغال، زغال با کیفیتی نیست یا مثلا الکترود گرافیتی در صنایعی مانند ذوب آهن یا صنایعی که از کوره های قوس استفاده می کنند، مانند فولاد مبارکه به شدت قیمت افزایش پیدا کرده است.البته رشد قیمت ها روی قطعات و صنایع دیگر نیز اثر می گذارد، به همین دلیل است که این موضوع طبیعتا روی قیمت های داخلی هم تاثیر خواهد گذاشت.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید