اخبار آهن آلات کشورها ۵#

اخبار آهن آلات کشورها ۵#

اخبار آهن آلات کشورها ۵#

50 میلیون تن از ظرفیت فولاد چین کاسته می‌شود

چین در نظر دارد تا در سال جاری، حدود 50 میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد خود را بکاهد. این اقدام با هدف ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا انجام می‌گیرد؛ زیرا در حال حاضر، بازار جهانی فولاد با مازاد عرضه مواجه است.
عرضه فولاد بیش از مقدار تقاضا در بازارهای جهانی زمینه را برای کاهش قیمت محصولات فولادی در سطح بین‌المللی ایجاد کرده است؛ از آن رو که عمده مازاد عرضه فولاد از سوی تولیدکندگان چینی بوده، این کشور قصد دارد تا ظرفیت تولید فولاد خود را به‌منظور ایجاد تعادل در بازار کاهش دهد. گفتنی است که در کنفرانس مطبوعاتی اخیر در چین، اعلام شد که در 5 ماه نخست سال جاری، مجموعا حدود 42 میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد خام چین کاسته شده است. به این ترتیب، می‌توان اذعان داشت که نزدیک به 85 درصد از هدف این کشور در بستن ظرفیت‌های مازاد محقق شده است. علاوه بر آن چین قصد دارد تا در سال جاری حدود 150 میلیون تن از ظرفیت تولید زغال‌سنگ خود را نیز از مدار خارج کند که باتوجه به آمارهای منتشر شده در 5 ماه نخست سال 2017، حدود 65 درصد از این کاهش ظرفیت نیز به وقوع پیوسته است. ناگفته نماند که در کنفرانس یاد شده، از تعطیلی 120 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد بی‌کیفیت در کوره‌های القایی نیز سخن به‌میان آمد.
نمودار مقایسه‌ای از میزان تولید فولاد خام چین را در 5 ماه نخست سال 2016 و 2017 نشان می‌دهد. همان‌طور که در نمودار پیداست، میزان تولید فولاد چین در سال 2017 نسبت به 2016 افزایش یافته است. با توجه به این نمودار، میزان تولید فولاد خام در ژانویه سال 2016، معادل 63 میلیون تن گزارش شد که در سال 2017 به 67 میلیون تن افزایش یافت. همان‌طور که در نمودار پیداست، این مقدار رشد در سایر ماه‌های سال جاری نیز تداوم یافت.

نمودار افزایش تولید فولاد چین

افزایش تولید فولاد چین در سال جاری نسبت به سال گذشته در حالی به وقوع پیوست که بنا به گزارشات، چین حجم عمده‌ای از ظرفیت‌های تولید فولاد خود را محدود کرده است. بنابراین با توجه به شرایط موجود می‌توان چنین استنتاج کرد که رشد تولید فولاد در چین بیش از نرخ کاهش ظرفیت‌های تولید آن بوده است. چین از یک‌سو ظرفیت تولید فولاد در واحدهایی که حجم تولید پایینی دارند را محدود کرده و از سوی دیگر محدودیت‌هایی برای تولید در واحدهایی با آلودگی بالا به‌وجود آورده است. با این وجود، در مجموع میزان تولید فولاد در این کشور همچنان در روند صعودی قرار دارد.

با رشد تولید فولاد چین در سال جاری نسبت به سال گذشته، شاخص‌های اقتصادی کلان چین نیز افزایش قابل توجهی یافت. گفتنی است که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی جهانی، رشد اقتصادی این کشور را برای سال جاری، حدود 6.5 درصد پیش‌بینی کرده بود. در حالی که با رشد 6.9 درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور طی نیمه ابتدایی سال جاری که بیش از مقدار مورد انتظار بود، این سازمان پیش‌بینی خود را به 6.6 درصد ارتقا داد. همچنین این سازمان رشد اقتصادی چین را برای سال 2018 معادل 6.3 درصد پیش‌بینی کرده بود که در شرایط کنونی این پیش‌بینی را به 6.4 درصد افزایش داد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید