اخبار آهن آلات کشورها ۴#

اخبار آهن آلات کشورها ۴#

اخبار آهن آلات کشورها ۴#

ایتالیا چهارمین وارد کننده فولاد دنیا است

ایتالیا در زمره کشورهایی با صنعت فولاد قوی محسوب می‌شود. پیشرفت صنعت فولاد در این کشور را باید به سهم ویژه این کشور از ذخایر معدنی و مواد اولیه نسبت داد. چرا که وجود ذخایر غنی سنگ آهن و زغال‌سنگ، موجبات رونق صنعت فولاد را در این کشور فراهم کرده است. در واقع توسعه معادن در این کشور اهمیت ویژه‌ای دارد و ایتالیا را در درجه نخست باید کشوری معدنی دانست.
مارجگاگلیا (Marcegaglia) بزرگترین تولیدکننده فولاد در ایتالیا محسوب می‌شود که در سال 2015، معادل 5.4 میلیون تن فولاد تولید کرد. گروه صنعتی فولاد ایلوا (ILVA SpA) دومین تولیدکننده بزرگ این کشور به‌شمار می‌رود که در همین سال حدود 4.8 میلیون تن تولید را به خود اختصاص داد. شرکت ارودی ایتالیا (Arvedi Group) نیز با تولید 3.4 میلیون تن فولاد در رده بعد قرار گرفت.

نمودار

ایتالیا چهارمین وارد کننده فولاد دنیا محسوب می‌شود. بازار وارداتی فولاد ایتالیا حدود 5 درصد از سهم تجارت جهانی این فلز را در اختیار خود قرار داد. نمودار 1 حجم واردات فولاد و محصولات فولادی به این کشور را یبن سال‌های 2009 تا 2016 نشان می‌دهد. حجم این واردات در سال 2009، حدود 12.5 میلیون تن برآورد شد. گفتنی است که در سال 2009، حدود 19.8 میلیون تن فولاد خام در این کشور تولید شد. روند واردات فولاد این کشور تا سال 2011 در مسیر صعودی بود و به 17.3 میلیون تن افزایش یافت. این افزایش با رشد تولید فولاد ایتالیا و رسیدن آن به 28.7 میلیون تن نیز همراه بود. در ادامه از حجم تولید و واردات فولاد این کشور در سال 2012 کاسته شد و هرکدام به ترتیب به 27.3 و 13.7 میلیون تن رسیدند. پس از این افت، تولید و واردات مجددا در مسیر رشد قرار گرفتند و تنها در سال 2016، از حجم واردات فولاد این کشور حدود یک درصد کاسته شد.

واحدهای ذوب جدید آلومینیوم در ایسلند

تولیدکنندگان آمریکایی، واحدهای ذوب جدید آلومینیوم در ایسلند احداث کردند

تولیدکنندگان آلومینیوم آمریکا، پس از تعطیلی واحدهای ذوب این کشور در سال گذشته، واحدهای جدیدی رادر کشور ایسلند راه‌اندازی کرده‌ند. دسترسی به انرژی الکتریکی ارزان قیمت در ایسلند سبب خواهد شد تا تولیدکنندگان آمریکایی دوباره قادر به تولید محصولاتی رقابت‌پذیر در بازارهای بین‌المللی باشند. با احداث واحدهای ذوب آلومینیوم در ایسلند، انتظار می‌رود که تولید آلومینیوم این کشور در سال جاری از ایالات متحده بیشتر شود.
از زمان صنعتی شدن تولید آلومینیوم، ایالات متحده آمریکا همواره یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان آلومینیوم در جهان به‌شمار رفته است؛ به‌طوری که در اوایل دهه 70 میلادی، آلومینیوم تولید شده در این کشور سهمی نزدیک به یک‌سوم کل آلومینیوم تولیدی جهان را به‌خود اختصاص می‌داد. در سال‌های اخیر نیز این کشور با تولید حدود 2 میلیون تن در سال، یکی از 5 کشور برتر از لحاظ حجم تولید آلومینیوم بوده است. نمودار 1، حجم تولید آلومینیوم این کشور را از سال 2009 میلادی تا 2016 نشان می‌دهد.
، برخی از تولیدکنندگان آلومینیوم ایالات متحده از جمله آلکوا و آلومینیوم سنچری، پس از تعطیلی واحدهای ذوب این کشور، واحدهای جدیدی را در ایسلند که انرژی الکتریکی ارزان قیمتی در دسترس دارد، احداث کردند. بدین ترتیب انتظار می‌رود که حتی تولید آلومینیوم ایسلند در سال جاری از ایالات متحده آمریکا پیشی بگیرد. انرژی الکتریکی تولیدی در ایسلند، عمدتا از نیروگاه‌های برق‌آبی تأمین می‌شود که نه‌تنها از منابع تجدیدپذیر و پاک برای تولید برق محسوب می‌شود، بلکه هزینه‌های تولید برق در این نیروگاه‌ها نسبت به سایر نیروگاه‌ها کمتر خواهد بود. بدین ترتیب شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم آمریکایی قادر خواهند بود آلومینیوم ارزان قیمتی که قابل ارائه در بازارهای رقابتی باشد را تولید کنند. این امر، می‌تواند ضرر وارد شده به شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم ایالات متحده را در سال‌های پیش جبران کند، ولی همچنان بازار مصرف ایالات متحده با معضلاتی همراه خواهد بود. گرچه برخی از منابع مدعی شده‌اند که امکان صادرات ارزان قیمت آلومینیوم از ایسلند به آمریکا (به‌دلیل نزدیک بودن مسافت نسبت به سایر کشورهای اروپایی) وجود دارد، به‌طوری که قیمت نهایی ارائه آلومینیوم در بازار آمریکا همچنان در سطح پایینی قرار داشته باشد، اما حتمی و منطقی بودن این مدعی جای شک و ابهام دارد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید