اخبار آهن آلات کشورها ۳#

اخبار آهن آلات کشورها ۳#

اخبار آهن آلات کشورها ۳#

چین رتبه هشتمین واردکننده محصولات فولادی

چین به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد خام و محصولات تمام شده آن در جهان، نقش بسیار پررنگی در بازارهای جهانی این فلز ایفا می‌کند. با این وجود بررسی واردات محصولات فولادی به چین به‌منظور درک دقیق‌تری از بازار داخلی این کشور خالی از لطف نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که نسبت واردات به تولید فولاد چین در سال‌های اخیر رو به کاهش بوده است که می‌تواند حاکی از ثبات نسبی بازار مصرف فولاد این کشور باشد.
با این وجود، بررسی بازار واردات محصولات فولادی چنین کشوری نیز خالی از لطف به‌نظر نمی‌رسد. این کشور در سال 2016 با واردات حدود 13.4 میلیون تنی از محصولات فولادی، در جایگاه هشتمین واردکننده بزرگ محصولات فولادی قرار گرفت که نسبت به حجم واردات سال 2015 که معادل 13 میلیون تن گزارش شده بود، رشد 3.5 درصدی را تجربه کرد. این در حالی بود که حجم واردات محصولات فولادی چین، نسبت به حجم واردات بزرگترین کشور واردکننده محصولات فولادی یعنی آمریکا، کمتر از نصف بود. در سال 2016، از 75 کشور و منطقه در دنیا، محصولات فولادی به چین وارد شد. گفتنی است که 94 درصد از واردات یاد شده از 4 کشور انجام گرفت که در آن ژاپن بزرگ‌ترین صادرکننده محصولات فولادی به چین بود. همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود این کشور سهم 42 درصدی از بازار وارداتی فولاد چین را به‌خود اختصاص داد. کره جنوبی، تایوان و آلمان نیز در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

واردات فولاد چین

تولید فولاد خام در چین بین سال‌های 2009 تا 2014، رشد 43 درصدی را پشت سر گذاش؛ به این صورت که تولید فولاد از حدود 577 میلیون تن در سال 2009 به حدود 823 میلیون تن در سال 2014 رشد داشت. اما پس از این زمان، حجم تولید فولاد خام در چین با کاهش اندکی تقریبا در همان سطح باقی ماند و در سال 2016 به 808.4 میلیون تن رسید. نمودار 2 حجم صادرات محصولات فولادی به چین را در بازه زمانی یاد شده، یعنی از سال 2009 تا 2016 نشان می‌دهد. همان‌طور که در نمودار پیداست، در سال 2009، بیش از 22 میلیون تن محصولات فولادی به این کشور وارد شد. واردات محصولات فولادی، همواره سهم بسیار کمی نسبت به تولید این محصول را در بازار مصرف داخلی چین در اختیار دارند. به این ترتیب که این حجم واردات نسبتی معادل 3.9 درصد از تولید فولاد خام این کشور را کسب کرد. پس از آن و در مجموع می‌توان گفت که از حجم واردات در سال 2016 نسبت به سال 2009 کاسته شد. هرچند در این بین نوساناتی نیز وجود داشت و در مواردی، حجم واردات نسبت به سال پیش از آن رشد را هم پشت سر گذاشت، اما در نهایت باید اذعان داشت که نسبت واردات محصولات فولادی به تولید چین بین سال‌های 2009 تا 2016 روندی کاهشی را طی کرده است، به طوری که در سال 2016 به حدود 1.7 درصد کاهش یافت. این امر در کنار افزایش صادرات، می‌تواند حاکی از ثبات نسبی بازار مصرف فولاد این کشور باشد، به این معنی که شدت رشد تقاضای فولاد چین در حال کاهش است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید