اخبار آهن آلات کشورها ۲۶#

اخبار آهن آلات کشورها ۲۶#

اخبار آهن آلات کشورها ۲۶#

کشور چین پیشتاز در صادرات لوله‌های بدون درز فولادی

در کنار مزایای زیاد لوله‌های درزجوش، لوله‌های بدون درز نیز استفاده‌ بسیار گسترده‌ای در صنایع دارند. در واقع کاربردهای این دو محصول مکمل یکدیگر هستند، این لوله‌ها به‌طور عمده در قطرهای پایین‌ تولید می‌شوند، زیرا تولید آن‌ها در قطرهای بالا نیازمند صرف هزینه‌های زیادی است. به‌طور معمول لوله‌های فولادی بدون درز حداکثر تا قطر ۴۲ اینچ در جهان تولید می‌شود. خاورمیانه از مهم‌ترین مناطق واردکننده این محصول در دنیا است ، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶ بیش از ٪ ۵۰ صادرات این محصول به مقصد خاورمیانه بوده است.

تجارت لوله‌های بدون درز فولادی با توجه به کاربردی که دارند، تحت کد تعرفه‌های متفاوتی انجام می‌شود. در نمودار زیر کشورهای صادرکننده این محصول در سال ۲۰۱۶ و سهم هر کدام از تجارت جهانی نشان داده شده است.کشور چین همانند بسیاری از صنایع پایین‌ دستی محصولات فولادی ، در تولید و صادرات لوله‌های بدون درز مورد نیاز صنعت نفت و گاز نیز مقام نخست را دارد. در سال ۲۰۱۶ چین به‌تنهایی با ۲ میلیون تن صادرات حدود ٪ ۷۰ از تجارت این محصول را تشکیل داد.
اصلی‌ترین مشتریان لوله‌های بدون درز مورد استفاده در صنعت نفت و گاز چین، کشورهای حوزه خلیج فارس مانند کویت، ایران، امارات و عربستان بودند. بعد از چین ۴ کشور اروپایی ایتالیا، رومانی، آلمان و جمهوری چک مجموعا ٪۱۸ از صادرات دنیا را انجام دادند. ژاپن نیز به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان مطرح در این صنعت سهم ٪ ۵ از صادرات جهانی داشت، گفتنی است عمده صادرات ژاپن به مقصد مالزی، الجزایر، عربستان سعودی و کره بارگیری شده است.

صادرات لوله بدون درز سال ۲۰۱۶

سهم ۳درصدی کشور عربستان در نمودارنشان می دهد که عربستان با صادرات حدود ۷۵هزار تن از این محصول در سال ۲۰۱۶ سهمی بالاتر از رومانی و ایالات متحده آمریکا و در حدود کشور آلمان ۷۹ هزار تن داشته است. با آنکه عربستان سعودی به‌عنوان یک کشور صاحب منابع عظیم نفت از واردکنندگان اصلی این محصول نیز به‌شمار می‌رود اما در بازارهای جهانی از جایگاه خود در تجارت این محصول چشم‌پوشی نکرده است. یکی از دلایل اینکه عربستان به‌عنوان صادرکننده مطرح، از بزرگ‌ترین واردکنندگان این محصول است، مربوط به شرایط قراردادهای نفتی EPC است که در شرکت‌های بزرگ مرسوم است؛ در این نوع قراردادها، تمام فعالیت‌های لازم برای اجرای پروژه از مرحله طراحی و مهندسی تا تدارکات و ساخت نهایی بر عهده یک پیمانکار گذاشته می‌شود و عموما پیمانکاران بین‌المللی که در یک کشور مشغول به فعالیت هستند کالاهای مورد نیاز خود را از تأمین‌کنندگان هم‌پیمان خود تأمین می‌کنند که عموما خارج از آن کشور قرار دارند.

در چنین شرایطی تولیدکننده داخلی کشور مذکور محصول خود را صادر کرده و همان کالایی که برای انجام پروژه‌های نفتی مورد نیاز است، توسط پیمانکاران خارجی وارد می‌شود. عربستان برای تأمین بخشی از نیاز داخلی و همچنین به‌دست آوردن سهمی از بازارهای کشورهای نفت خیز منطقه، در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری زیادی در تولید این نوع لوله‌ها انجام داده است. به‌عنوان مثال شرکت JESCO عربستان سعودی با ظرفیت تولید سالانه ۴۰۰ هزار تن خط تولید لوله بدون درز و لوله نفتی (OCTG) پیش از شرکت‌های مشابه در منطقه، برای تولید این محصول سرمایه‌گذاری کرده است و تولید خود را در نخستین روزهای سال ۲۰۱۰ به‌عنوان اولین کارخانه تولید لوله بدون درز در خاورمیانه آغاز کرد. همچنین شرکت زمیل عربستان نیز پروژه‌ای را به ارزش ۶۵۰ میلیون ریال سعودی حدود ۱۷۴ میلیون دلار برای تولید لوله بدون درز از سال ۲۰۰۶ آغاز کرد. این پروژه دارای ظرفیت تولید و تست ۱۷۰ هزار تن لوله بر اساس استانداردهای API است.
در نمودار زیر کشورهای واردکننده این محصول در سال ۲۰۱۶ نشان داده شده است. در این سال ۱۱ کشور مجموعا حدود نیمی از حجم تجارت این محصول را وارد کردند که عمدتا کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت هستند. کشورهای کویت، ایران، الجزایر، امارات، عربستان و اندونزی مجموعا حدود ٪ ۳۳ از واردات را به نام خود ثبت کردند.

واردکننده لوله بدون درز سال ۲۰۱۶

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید