اخبار آهن آلات کشورها ۱۹#

اخبار آهن آلات کشورها ۱۹#

اخبار آهن آلات کشورها ۱۹#

صنعت فولاد ترکیه در سال ۲۰۱۶ از لحاظ حجم تولید در رتبه هشتم جهان قرار گرفت. با این حال، تولید فولاد این کشور طی سال‌های پیش از آن، با روند کاهشی رو‌به‌رو بود اما به‌نظر می‌رسد که ترکیه در مسیر جبران قرار گرفته است. تولید فولاد ترکیه، در سال ۲۰۱۶ حدود ۵.۲٪ رشد داشت.

ترکیه، یکی از مهم‌ترین قطب‌های فولادسازی خاورمیانه به‌شمار می‌رود. این کشور، طی سال‌های گذشته، با تمرکز روی بخش فولاد، سعی در توسعه این بخش از صنعت خود را دارد. این کشور با تولید بیش از ۳۳.۲ میلیون تن فولاد خام، هشتمین تولیدکننده فولاد جهان در سال ۲۰۱۶ بود. فولادسازی ترکیه، در ۴ منطقه جغرافیایی شامل فولادسازهای ترکیه در منطقه مرمره در شمال غرب، ازمیر در جنوب غرب، کارادنیز در شمال و اسکندرون در جنوب توزیع شده‌اند. این کشور از ۲ تکنولوژی کانورتور اکسیژن بازی و کوره قورس الکتریکی استفاده می‌کند. در نمودار ، روند تولید فولاد این کشور، به تفکیک تکنولوژی تولید آن آورده شده است.

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، کشور ترکیه با کاهش تولید فولاد رو‌به‌رو شد. با توجه به اینکه بخشی از فولاد ترکیه به‌صورت محصولات مختلف به کشورهای دیگر صادر می‌شود، اعمال سیاست‌های ضد دامپینگ از سوی کشورهای واردکننده نظیر ایالات متحده آمریکا، یکی از عللی است که برای این کاهش می‌توان عنوان کرد. ایالات متحده امریکا در راستای حمایت از فولادسازان داخلی و طبق شکایاتی که از آن‌ها طی سال‌های گذشته دریافت کرده، با سخت‌تر کردن مقررات خود، سعی در کاهش واردات محصولات فولادی از ترکیه داشته است.

حجم تولید فولاد ترکیه، طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ روند افزایشی داشت که بخشی از این رشد تولید، به‌دلیل افزوده شدن واحدهای جدید بود. ظرفیت تولید فولاد ترکیه در سال ۲۰۱۶، حدود ۵۱.۵ میلیون تن گزارش شده است که نسبت به سال قبل، حدود ۲.۱٪ رشد داشت. علی‌رغم بهبود نسبی ایجاد شده در سال ۲۰۱۶، صنعت فولاد ترکیه هنوز نتوانسته افت سال‎های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ را جبران کند. پس از کاهش ۱۲٪ تولید فولاد خام در این بازه زمانی، در سال ۲۰۱۶ حجم تولید فولاد ترکیه با حدود ۵.۲٪ رشد، به ۳۳.۲ میلیون تن رسید. با این همه، هنوز هم تولید فولاد این کشور، از رکورد تولید سال ۲۰۱۲ خود، بیش از ۷.۵ درصد فاصله دارد، اما به‌نظر می‌رسد که در راه جبران افت تولید سال‌های گذشته است چرا که نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌های فولادسازی در سال ۲۰۱۶، حدود ۲٪ رشد پیدا کرد.

turk-chart

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید