اخبار آهن آلات کشورها ۱۸#

اخبار آهن آلات کشورها ۱۸#

اخبار آهن آلات کشورها ۱۸#

ترکیه، بزرگترین واردکننده نیمه‌ساخته فولادی خاورمیانه

اولین کارخانه فولاد ترکیه به نام آهن و فولاد کارابوک، در سال ۱۹۳۶ به دستور آتاتورک در نزدیکی دریای سیاه و توسط انگلیسی‌ها احداث شد و در سال ۱۹۳۹ اولین کوره بلند آن آغاز به کار کرد. چهار سال بعد در سال ۱۹۴۰ اولین خط نورد ترکیه به این کارخانه اضافه شد. این کارخانه که به ‌نام کاردمیر نیز شناخته می‌شود تا سال ۱۹۹۵ متعلق به دولت بود که بعدا به بخش خصوصی واگذار شد.

اردمیر دومین کارخانه فولاد ترکیه بود که در سال ۱۹۶۵ توسط دولت احداث شد این کارخانه با روش کوره بلند و نورد مقاطع تخت، فعالیت خود را شروع کرد. کارخانه اردمیر پس از خصوصی‌سازی تحت عنوان گروه فولاد اردمیر فعالیت می‌کند. سومین و بزرگترین کارخانه فولاد ترکیه، کارخانه فولاد اسکندورن یا ایزدمیر است.
محصولات فولادی یا فولاد نیمه‌ساخته برای تبدیل شدن به محصول نهایی باید یک یا چند مرحله‌ دیگر فرآوری شوند؛ تفاوت این محصولات در ابعاد و شکل سطح مقطع آن‌ها است. در سال ۲۰۱۶ کل واردات محصولات نیمه‌ساخته فولادی در منطقه خاورمیانه حدودا برابر ۹ میلیون و ۵۱۰ هزار تن بود؛ بنابراین می‌توان گفت حدود ۱۸% از واردات محصولات نیمه‌ساخته فولادی جهان به منطقه خاورمیانه بوده است.

در سال ۲۰۱۷ ترکیه با تولید حدود ۳۷.۵ میلیون تن فولاد خام، در رده هشتم جهان و بالاتر از ایران قرار گرفت. نکته جالب توجه این است که این کشور بخش عمده‌ای از مواد اولیه تولید فولاد خود را از ذوب قراضه و عمده قراضه مورد نیاز خود را نیز از طریق واردات از کشورهای اروپایی و آمریکا تأمین می‌کند. در حقیقت ترکیه یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان قراضه در دنیا است و بیشترین تعداد کوره‌های قوس الکتریکی جهان را دارد.

نمودار حجم واردات محصولات فولادی نیمه‌ساخته خاورمیانه را با ترکیه مقایسه می‌کند و همان‌طور که ملاحظه می‌شود، طی سال‌های مورد مطالعه، ترکیه بزرگ‌ترین واردکننده محصولات نیمه‌ساخته فولادی در منطقه خاورمیانه بود به‌طوری که تقریبا نیمی از واردات این محصول در منطقه خاورمیانه توسط کشور ترکیه صورت گرفته است. روسیه، اوکراین و چین در سال‌های اخیر عمده تأمین‌کنندگان اصلی بازار ترکیه بوده‌اند. در سال ۲۰۱۶ روسیه ۱میلیون و ۷۳۴ هزار تن، اوکراین ۱میلیون و ۴۰۹ هزارتن و چین یک میلیون و ۷۰,۰۰۰ تن محصولات نیمه‌ساخته فولادی به ترکیه صادر کردند. ارزش واحد واردات (معادل قیمت CIF در گمرک ترکیه) این محصولات از ۳ کشور ذکر شده بین ۲۹۶$ تا ۳۲۴$ بر تن بود. البته قابل ذکر است که طی این سال‌ها، ترکیه صادرات محدودی از محصولات نیمه‌ساخته نیز داشته است که حجم آن در سال ۲۰۱۶ حدودا ۲۳۲,۰۰۰ تن و با قیمت واحد (معادل قیمت FOB در گمرک ترکیه) ۳۸۴ دلار بر تن و عمدتا به کشورهای آفریقای شمالی صورت گرفته است. در طی این سال‌ها عمده واردات ترکیه یعنی ۸۵% آن به صورت بیلت بود.

از آنجایی که ترکیب تولید محصولات فولادی ترکیه بیشتر شامل مقاطع طویل متمرکز است، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که این کشور با توجه به ساختار صنعت فولاد خود که بر پایه تولید محصولات پایانی فولادی طویل (مانند محصولات ساختمانی) و ورق‌های فولادی است، برای در دست گرفتن هر چه بیشتر بازارهای محصولات پایانی فولادی در سراسر دنیا به واردات محصولات نیمه‌ساخته و تبدیل به محصولات پایانی که از ارزش افزوده بالاتری برخوردار است، روی آورده و از این طریق ضعف خود در کمبود منابع طبیعی مانند سنگ آهن مرغوب و حتی هزینه‌های بالای انرژی در این کشور را مدیریت کرده و توان رقابت خود را در بازارهای منطقه به خصوص خاورمیانه را به‌طرز چشم‌گیری افزایش داده است.

"نمودار

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید