احیای معادن سنگ آهن

احیای معادن سنگ آهن

احیای معادن سنگ آهن

مهرداد اکبریان رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران گفت: معادن کوچک و متوسط خصوصی نقش مهمی در توسعه اقتصادی و منطقه‌ای دارند و بر این اساس دولت باید برای احیای آن‌ها به طور جدی اقدام کند. معادنی داریم که ظرفیت بالایی ندارند اما در مناطقی واقع شده‌اند که احیای آن‌ها توسعه اشتغال، کارآفرینی، امنیت و عدالت اجتماعی را به دنبال می‌آورد.

امروز بخش عمده معدن و صنایع معدنی کشور در اختیار دولت است و بخش خصوصی سهم کمتری دارد که این مساله اجحاف در حق بخش غیردولتی است. وی تاکید کرد باید بین معدنکاری دولتی و خصوصی تفکیک قائل شد؛ برای نمونه بسیاری از طرح‌های زنجیره فولاد بویژه هدف گذاری برای تولید 55 میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴ دولتی است و این موضوع مورد تایید بخش خصوصی نیست. رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران بیان داشت: اکنون بیشتر سنگ مورد استفاده در کشور مگنتیت است اما تولیدات برخی معادن مصرف داخلی ندارد و باید شرایط صادرات آن‌ها فراهم شود.

تولید هر یک تن فولاد به مصرف سه تن سنگ آهن نیازمند است و اگر دولت در اجرای برنامه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴ جدی است باید گام‌هایی بردارد اما چنین همتی هنوز دیده نشده است. هدف انجمن سنگ آهن، آغاز نهضت فرآوری است؛ در این پیوند باید بخش خصوصی محور کار قرار گیرد و به ایفای نقش بپردازد.
اعلام نرخ۴۲۰۰ تومانی دلار، برای جلوگیری از تشنج مصنوعی بازار بود؛ هرچند نرخ دلار برای ما مهم نیست و در اختیار دولت و بانک مرکزی است. شرایط کنونی اقتصادی کشور خاص است و اگر دولت نمی خواست کنترل و دخالت در بحث ارز داشته باشد، قیمت دلار معلوم نبود.

در یک ماه گذشته شاهد ثبت رکوردهای جدید در قیمت دلار بودیم، بر این اساس در این موضوع با دولت همدرد و همراهیم. شاهد شکل‌گیری بازار موازی دلار در کنار بازار تک نرخی هستیم و نرخ دلار آزاد با جهش قیمتی هر روزه هنوز بر صادرات و واردات اثر می گذارد. اکبریان ادامه داد: دولت، با ریال به عراق و افغانستان صادرات دارد. بنابراین انتظار می رود تا زمان مهار افسار گسیختگی بازار ارز، این رویه را به کشورهای اروپایی و چین نیز تعمیم دهد. موضوع عوارض صادرات سنگ آهن دیگر اولویت انجمن سنگ آهن نیست، زیرا بازار داخل جذاب‌تر شده و انجمن بیشتر به دنبال ایجاد ساز و کار مطلوب بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سنگ آهن در داخل است. رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران پیشنهاد کرد بورس کالا شرایط عرضه سنگ آهن معادن کوچک و‌ متوسط را فراهم کند. وی میزان تولید پارسال سنگ آهن کشور را حدود ۵۸ میلیون تن و صادرات سنگ آهن دانه بندی و کنسانتره را نزدیک به ۲۱ میلیون تن برشمرد.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در این نشست خبری گفت: هدف انجمن تشکیل یک شرکت سهامی خاص با حضور معدنکاران است تا گام بزرگی در اکتشافات و فرآوری معادن سنگ آهن برداریم. قدیر قیافه تاکید کرد برای تشکیل این شرکت سهامی به حمایت دولت نیازمندیم. وی از برنامه این انجمن برای نهضت فرآوری سنگ آهن خبر داد و گفت: معرفی پهنه های اکتشافی و محدوده های معدنی و توسعه آن‌ها هدف اصلی انجمن است. نهضت فرآوری الزام‌هایی نیاز دارد که معرفی پهنه‌های امیدبخش از سوی دولت و واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی و سرمایه گذاری و تامین مالی از سوی دولت از جمله آن‌هاست.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران نیز گفت: تدوین بانک اطلاعاتی حوزه سنگ آهن در دستور کار است. سعید عسگرزاده به برگزاری پنجمین همایش بین المللی سنگ آهن که از سه شنبه آغاز می‌شود، اشاره و تصریح کرد: راه اندازی اتاق مذاکرات دوجانبه تجاری (بی.تو.بی) با سرمایه گذاران و شرکت‌های خارجی که پیش زمینه تنظیم توافق نامه‌ها یا موافقت نامه‌های کاری بین افراد است، از برنامه‌های تدارک دیده شده در این دوره از همایش است. افراد و شرکت‌هایی از استرالیا، کانادا، آفریقای جنوبی، ترکیه و الجزایر برای حضور در این دوره اعلام آمادگی کرده‌اند. این همایش یک روزه در مرکز بین المللی همایش‌های صدا و سیما برگزار می‌شود. ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاها از بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.

میزان ذخایر کنونی سنگ آهن کشور سه میلیارد تن است. میزان استخراج سالیانه معادن کشور حدود ۴۰۰ میلیون تن برآورد می‌شود که بیش از ٪۶۰ آن‌ها مصالح ساختمانی است. پارسال بیش از ۹۸۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار سنگ آهن صادر شد. بر پایه اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، شمار معادن کشور افزون بر ۱۰ هزار واحد است که حدود ۶هزار معدن فعال و بقیه در دست تجهیز یا راکد است.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید